Developerská odnož stavebnej firmy dokončila prvé dve bytovky, ďalšie postaví podľa dopytu


02.02.2010 / Ľuboš Mistrík

Projekt pomenovaný Harmónia plánujú dokončiť a skolaudovať na jar tohto roka. Spoločnosť Doprastav Development, a.s., zatiaľ postavila menšiu časť komplexu, ďalší vývoj závisí od dopytu na trhu. V prvých 60 bytoch ponúka investor aj možnosť prenájmu s neskoršou kúpou.

Pôvodný plán hovoril o deviatich objektoch a celkovom počte približne 200 bytov. „Na jar kolaudujeme prvé dva bytové domy,dalšie dva sú v súčasnosti pozastavené a zvyšné objekty postavíme podľa dopytu na realitnom trhu,“ pre TRENDreality.sk približuje Andrej Tkáč, člen predstavenstva developera.

V súčasnosti je zo šesťdesiatky rozostavaných bytov predaná približne tretina, z toho štyria klienti sa rozhodli pre prenájom s opciou kúpy. Doprastav zvolil podobný model ako niektorí iní investori. „Klient zaplatí 10 percent ceny bytu a ďalších 10 spláca mesačne počas prvých dvoch rokov,“ vysvetľuje A. Tkáč. Ak sa rozhodne byt si ponechať, zvyšných 80 % kúpnej ceny zaplatí o dva roky.

Dvojizbový byt s 55 m2 tak pri úvodnej splátke vyše 10-tisíc eur stojí počas prvých dvoch rokov 436 eur mesačne. Priemerná cenovka pri štandarde dosahuje 1 618 eur/m2 vrátane DPH, na výber sú byty s výmerami od 27 do 106 štvorcových metrov.

V ponuke sú aj holobyty, kde sa úspora oproti štandardu pohybuje v rozmedzí od troch do siedmich tisíc eur. Investor nepredané byty skolauduje práve v tomto štádiu, dokončenie do štandardu je potom otázkou niekoľkých týždňov.

"V súčasnosti prebiehajú práce v interiéroch, vo februári plánujeme zariadiť vzorové byty,“ hovorí zástupca Doprastavu. Prví obyvatelia by sa mali nasťahovať v júni 2010. Rozostavanie ďalších etáp závisí od odbytu súčasnej ponuky, ktorý by mal dosiahnuť 50-70 percent. Až potom sa firma pustí do dokončovania zastavených bytoviek a novej výstavby. Financovanie výstavby prebieha z vlastných zdrojov.

Doprastav Development založili v máji 2008 ako stopercentnú dcéru Doprastavu. Práve nitriansky projekt je prvým, firma okrem toho plánuje aj stovky bytov v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Skupina už má skúsenosti z developerského biznisu prostredníctvom spoločnosti Doas a Metrostav. 

Zdroj: eTrend, http://reality.etrend.sk/byvanie/doprastav-v-nitre-aj-prenajima.html

Harmónia január 2010
Projekt Harmónia nájdete v sekcii Výstavba (kliknite sem)

Aktuálne fotografie z výstavby nájdete v našom Diskusnom fóre (kliknite sem)