Nitra si dnes 26. marca 2015 pripomína smutné 70. výročie bombardovania mesta sovietskými letkami.

Nemeckí vojaci opustili Nitru v nedeľu 25. marca 1945, 26. marca 1945 sovietska letka zaútočila na mesto - bomby padli hlavne na centrum Nitry, kde sa práve konali veľkonočné trhy a teda mesto bolo plné ľudí. Vojaci strieľali na civilistov, na deti a to úplne zbytočne a nepochopiteľne. Nemci už v Nitre neboli. Výsledok tohto ohavného činu je minimálne 345 mŕtvych Nitranov (neoficiálne okolo 1000) a obrovské škody na majetku. Česť ich pamiatke!

Rusi strielali do ľudí

Sovietske raty strielali nevinných obyvateľov. Medzi vojakmi boli aj ženy, ktoré sa chválili počtom zastrelených. Pri múre Mestského cintorína zhromažďovali mŕtvych, ktorých umiestňovali do spoločných hrobov. Zasypávali ich vápnom. Raty dokonca strielali aj po tých čo mŕtvych privážali!
Pohľad na zbombardovanú pešiu zónu a koč, ktorý spomína pani Lévayová vo videu

Pešia zóna v Nitre po bombardovaní, historická foto


Sovietske vojská strielali aj do osôb, ktoré zhromažďovali mŕtvych

Nitra po bombardovaní, historická foto


Dlho zamlčovaná história

Vďaka bývalému režimu sa o týchto faktoch dlho mlčalo. Komunistický režim dal odstrániť množstvo zničených budov bez ich následnej obnovy/náhrady. Veľkou stratou bolo aj Nitrianske divadlo, ktoré zasiahla zápalná bomba, divadlo následne vyhorelo. Namiesto obnovy bolo postavené dnešné Divadlo Andreja Bagara, ktoré výrazne zmenilo tvár Svätoplukovho námestia.

Nitra nenávratne stratila historické budovy

Vážnym narušením historického fondu Nitry boli vojnové dôsledky bombardovania mesta v rokoch 1944 - 1945, kedy bolo v centre mesta zničených vyše 50 budov (medzi nimi i mestské divadlo z roku 1882, kňazský seminár, pešia zóna, Sihoť...) a ťažko poškodených vyše 300 objektov, ktoré do vojny tvorili ucelené historické jadro mesta.

* o bombardovaní Nitry sa dočítate v knižke Štefana Košovana - Nitra, druhé Coventry?

Bombardovanie Nitry - článok s popisom ruských letiek


Nitrianske divadlo pred bombardovaním

Svätoplukovo námestie, historická foto


Nitriansky hrad po bombardovaní, pohľad z dnešnej Napervillskej ulice

Svätoplukovo námestie, historická foto


Fotogaléria
Zdroj: Nitralive.sk, Mária Lévayová, foto p. Matejková - FB stránka KPSN, internet