Bývalé vojenské kasárne na Zobore ukrývajú tajomstvá, ktoré sme sa vybrali odhaliť. Vchod sa nachádza z Dobšinského ulice, stačí odbočiť z kruhového objazdu pod Zoborom smerom hore (pozri mapku pod článkom). Pri vstupe sa nachádza bývalá vrátnica, od nej vedie cesta smerom hore do kopca, popri ceste stojí krásna alej stromov. Od vrátnice je vidno len budova nemocnice, ktorá sa nachádza pri hranici pozemku - je to budova, ktorú vidno z hlavnej cesty (Chrenovská ulica). Areál je rozsiahly, vhodný na prechádzku. Celý Martinský vrch je krásne zalesnený, počuť štebot vtákov, my sme mali šťastie a cestu nám skrížila veverička. Prekvapil nás počet objektov v tomto komplexe - ubytovne, garáže, nemocnica a iné funkčné budovy.
Mesto Nitra získalo v roku 2008 od Ministerstva obrany do vlastníctva spolu 34 budov a 109 stavebných objektov. Archeologický ústav vlastní 12 stavieb. Všeobecná hodnota nadobudnutého majetku predstavuje hodnotu 3 289 517,3 €. Mesto sa zaviazalo, že sa areál využije za účelom vytvorenia kultúrnej, vedecko-technickej a športovo-rekreačnej zóny. Vlastníkom pozemkov je Rímskokatolícka cirkev Sídelná kapitula Nitra.
O osude kasární rozhodne urbanistická štúdia, podľa ktorej by mal byť areál rozčlenený do rôznych zón.
Vstupná brána do kasární - je tu malé parkovisko
Na niektoré miesta je vstup zakázaný, je potrebné sa držať chodníkov
V areáli sa nachádza niekoľko ciest
Pozemok, na ktorom dala cirkev vyrúbať stromy
Cirkev vlastní v kasárňach väčšinu pozemkov, v auguste sme Vás informovali o výrube stromov v článku Cirkev dala vyrúbať stromy v kasárňach pod Zoborom. Za obeť padlo 25 stromov a drevín. Hovorilo sa, že cirkev pozemok predá a postaví sa tu supermarket. Mesto však požiadalo cirkev aby od zámeru ustúpila - zatiaľ úspešne.
Veliteľská budova - označená ako číslo 1
Postavená v rokoch 1882 až 1884 podľa projektu nitrianskeho architekta Jána Lyku v neogotickom štýle. V roku 1887 tu bol ubytovaný cisár František Jozef I. počas vojenského cvičenia.
Pavilón I. - označený ako budova číslo 2
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Dôstojnícky pavilón mal 22 izieb.
Pavilón II. - označený ako budova číslo 3
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Dôstojnícky pavilón mal 22 izieb.
Budova obytná I. - označená ako číslo 4
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Ubytovanie členov posádky pre 12 poddôstojníkov a 188 vojakov. V druhej polovici 20. storočia objekt prestavaný na jedáleň s kuchyňou.
Budova obytná II. - označená ako číslo 5
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Ubytovanie členov posádky pre 12 poddôstojníkov a 188 vojakov.
Budova obytná III. - označená ako číslo 6
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Ubytovanie členov posádky pre 12 poddôstojníkov a 188 vojakov.
Strážnica - označená ako číslo 7
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Po rozšírení areálu kasárne v 20. storočí tu bola väznica. Interiér aj exteriér budovy bol upravený.
Budova hostinca - označená ako číslo 8
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Hostinec stojí vedľa kolkárne, plnil funkciu oddychu a stravovania. Pôvodná strecha bola z dreva, neskôr z pálenej tehly, nahradená v 20. storočí plechom. Naposledy táto budova plnila funkciu administratívnu.
Kolkáreň - označená ako číslo 9
Súčasť vojenského honvédskeho tábora, postavený v rokoch 1882 až 1884. Spolu so susednou budovou hostinca využívaná na oddych a zábavu. Kolkárska dráha bola mechanická, kolkárske gule tak naspäť vracal personál a to pomocou dreveného žľabu, ktorý bol umiestnený na stene.
Nemocnica - hlavná budova - označená ako číslo 10
Postavená začiatkom 90. rokov 19. storočia podľa projektu Jána Lyku. Bola súčasťou objektu kasární. Má 3 podlažia - jedno podzemné a dve nadzemné. Budova je viditeľná z Chrenovskej ulice, stojí na okraji pozemku.
Nemocnica - severný pavilón - označená ako číslo 11
Postavená začiatkom 90. rokov 19. storočia podľa projektu Jána Lyku. Bola súčasťou objektu kasární. Od roku 1925 do 2008 v prenájme Ministerstva obrany, slúžila ako posádková nemocnica, ozdravovňa a ako administratívna budova.
Nemocnica - južný pavilón - označená ako číslo 12
Postavená začiatkom 90. rokov 19. storočia podľa projektu Jána Lyku. Bola súčasťou objektu kasární. Od roku 1925 do 2008 v prenájme Ministerstva obrany, slúžila ako posádková nemocnica, ozdravovňa a ako administratívna budova.
Fotogaléria
https://nitralive.sk/kam-v-nitre/tipy-na-vylet/1704-zoborske-kasarne-odhalte-s-nami-ich-tajomstva#sigProId01eacd700f
Zoborské Kasárne - Informatívna Správa
Video
Mapa
Zdroj: Nitralive.sk, popis k budovám spracovaný z popisných tabúľ