NITRA 13. augusta 2008 - Nákupné centrum Mlyny dostane aj administratívnu budovu

Ako už bolo avizované, v Mlynoch mala stáť podľa pôvodného zámeru až 25- poschodová administratívna budova. Podľa platného územného plánu centrálnej zóny je však v centre Nitry povolené postaviť len budovu do výšky maximálne 6 poschodí. Mestský poslanci neschválili ani znížený návrh na 16 poschodí a tak konečná výška padla na 10 poschodí.

Ako pre portál www.etrend.sk uviedol hlavný architekt Nitry Stanislav Babčan, výškové budovy by v meste mali vyrásť ďalej od centra – na okraji mestskej zóny alebo v blízkosti budúceho obchvatu mesta a cesty do Nových Zámkov.

„Sme za vežiaky, ale také, čo upútajú pozornosť, nie za hmotu s obrovskou výškou,“ dopĺňa. Schválená výška veže Mlynov bude teraz podľa S. Babčana v súlade s okolitou zástavbou a na zhruba jednej úrovni s neďalekým internátom vysokej školy. Každá nová výšková budova v Nitre sa podľa neho v budúcnosti bude prerokovávať osobitne.

Nákupné centrum Mlyny by malo priniesť 25-tisíc štvorcových metrov predajnej plochy a stáť zhruba 70 miliónov eur (vyše 2 mld. Sk). Pôvodne sa plánovalo jeho otvorenie na jeseň 2008, pre problémy pri výstavbe však bude hotové o rok neskôr.

Shopping centrum nahradí pôvodný areál nefunkčných mestských mlynov z konca predminulého storočia. Pôvodne sa časť pamiatkovo chránených budov mala zachovať a zakomponovať do nákupného centra. Po ich narušení pri búracích prácach ich však developer nakoniec kompletne zbúral.

Vizualizácie:
Názor NitraLIVE!: Je veľká škoda, že to nakoniec dopadlo takto. Nitra ako moderné mesto mohla mať novú dominantu v centre, takto nás predbehnú "konkurenčné" mestá na Slovensku ako Žilina alebo Banská Bystrica. Obidve spomínané mesta dostanú výškové budovy. Bystrica už má jednu priamo v centre a nijako to neohrozilo historické centrum. Navyše je priam smiešne, že je povolených len 6 podlaží, ale internát SPU má podlaží 10. neďaleká Nová Nitra, ktorá sa začne stavať namiesto pivovaru bude mať 16- poschodovú budovu. Poďakovanie za to ide pánom poslancom, ktorí majú zaostalé dedinské zmýšlanie a veľmi smiešne nápady. Veď kto by len staval výškovú budovu niekde na Kyneku? alebo smerom na Nové Zámky? Hrad, Zobor, Kalvária sú dominanty Nitry, ale mesto potrebuje aj nové moderné.

Zdroj: www.etrend.sk