JLR Slovakia získal kladný posudok hodnotenia vplyvov na životné prostredie (EIA) na nový projekt univerzálnej lakovacej linky. Tento ďalší významný míľnik nitrianskej automobilky otvára cestu k výstavbe špičkovej lakovne a potvrdzuje odhodlanie britskej materskej spoločnosti ďalej investovať do závodu.

Nová špeciálna lakovacia linka prinesie neobmedzené farebné variácie s prémiovou úpravou pre v Nitre vyrábaný model Defender pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí budú mať už v momente kúpy nového Defendera auto ako žiadne iné.

Univerzálna lakovacia linka je jedinečná nielen v sieti výrobných závodov JLR, ale aj v slovenskom automobilovom priemysle. Táto investícia za viac ako 30 miliónov eur vytvorí v regióne 120 nových pracovných miest, čo odráža záväzok skupiny pomáhať regionálnemu hospodárskemu rastu a pracovným príležitostiam.

"Teší nás, že sme vďaka dobrým výsledkom a kolektívnemu úsiliu manažmentu aj výrobných tímov presvedčili JLR skupinu umiestniť túto investíciu práve na Slovensko," povedal výkonný riaditeľ JLR Slovakia Guillermo Mancholas. "Zabezpečenie tejto investície je dôkazom našej tvrdej práce a oddanosti našim značkám. Táto linka bude skutočne jedinečná; žiadny iný závod JLR alebo slovenský výrobca automobilov nemá priamo vo výrobe takúto technológiu. Nová univerzálna lakovacia linka nám umožní dať našim Defenderom tisícky rôznych farieb, čo zákazníkom poskytne možnosť mať svoj vlastný osobitný odtieň, alebo mať dokonale zladenú karosériu s plastovými doplnkami. Naša vďaka patrí aj vláde a ministerstvu životného prostredia za oficiálne schválenie a podporu pri administratívnych procesoch."

Jednou z výrazných výhod novej linky je jej priateľskosť k životnému prostrediu. Používaním elektrických pecí, namiesto tradičných plynových, nitrianska automobilka zníži svoju uhlíkovú stopu o úctyhodných 500 ton CO₂ ročne. Aj tento fakt podčiarkuje záväzok spoločnosti k udržateľnosti a proaktívnemu prístupu k znižovaniu jej vplyvu na životné prostredie.

Investícia je finančne zabezpečená výlučne zo zdrojov JLR. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý kvartál roku 2025, s plánovaným dokončením na jeseň toho istého roku. Prvé auto upravené prémiovým lakom z novej linky by malo byť vyrobené v júni 2026. Toto bude začiatok novej éry personalizovaných povrchových úprav nitrianskych vozidiel.Zdroj: Jaguar Land Rover Slovakia