ℹ️ Nitriansky samosprávny kraj bilancuje rok 2024.
Školstvo
Nitrianska župa v tomto roku výrazne podporila rozvoj stredných škôl a gymnázií v našej zriaďovateľskej pôsobnosti i vzdelávanie mládeže. Rekonštruovali sme školské budovy, triedy či špeciálne učebne. Investovali sme do športových areálov, modernizácií školských zariadení či inovatívnych technológií.
V našich stredných školách na juhu kraja sme odštartovali unikátny projekt Zásobovania lokálnymi potravinami. Presah bude mať aj do ďalších rokov. Zdôrazňujeme ním potrebu preferovať slovenské produkty, ktoré sú zdravšie, kvalitnejšie a podporujú miestnu ekonomiku aj poľnohospodárstvo. „Sme jedineční v tom, že ideme cestou zásobovania nášho regiónu lokálnymi potravinami od prvovýrobcov. Aktuálne máme ďalších asi 100 škôl či zariadení sociálnych služieb, ktoré by sme do tohto projektu radi začlenili. Cieľom je, aby na tanieroch detí i seniorov končili kvalitné domáce potraviny. Verím, že tento projekt presiahne hranice nášho kraja a inšpiruje sa ním postupne celé Slovensko,“ uviedol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík. Pilotný projekt v skúšobnej verzii sme spustili v okrese Nové Zámky. Aktuálne sú do neho zapojené - Spojená škola aj Gymnázium v Nových Zámkoch, Stredná zdravotnícka škola a Stredná odborná škola stavebná v Nových Zámkoch, Obchodná akadémia v Šuranoch a Stredná odborná škola techniky, služieb a obchodu v Štúrove.
Stredné zdravotnícke školy v Nitre a v Nových Zámkoch od začiatku tohto roka používajú najmodernejšiu technológiu na štúdium anatómie. Aplikácia Human Anatomy VR je špecifická širokou škálou možností výučby. Študenti môžu vďaka špeciálnym okuliarom priamo pred sebou interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať sústavy ľudského tela. Inovatívnu technológiu sme zabezpečili na oboch školách finančným príspevkom 56-tisíc eur (pre každú z nich, pozn.). „Anatómia je v zdravotníckych študijných odboroch nosným predmetom. Pre veľký rozsah učiva a tiež latinské názvoslovie ju väčšina študentov
považuje za jeden z najťažších. Vďaka virtuálnej realite a skúmaniu ľudského tela v trojrozmernom priestore zapoja študenti viaceré zmysly. Učivo si tak budú pamätať dlhšie a kvalitnejšie. Technológia zobrazuje odborné názvy v latinskom aj slovenskom jazyku,“ vysvetlil župan Branislav Becík.Naše Gymnázium na Bernolákovej ulici v Šuranoch oslávilo tento rok už 85. výročie svojho založenia. Napriek svojej histórii však stále napreduje. K tomu prispela aj novo zrekonštruovaná budova telocvične, ktorej prestavba bola financovaná zo zdrojov Nitrianskeho samosprávneho kraja v hodnote viac ako 653-tisíc eur. „Rekonštrukcia
telocvične bola komplexný projekt. Zahŕňala búracie aj konštrukčné práce, okrem iného demontáž elektroinštalácie, omietok, strešnej krytiny a sociálnych zariadení, vybúranie podláh v celom objekte a zateplenie fasády. Nechýba ani nová vzduchotechnika, rozvody vody, kanalizácie či kúrenia,“ opísal Becík.
Vynovené dielne pre učebný odbor autoopravár sme financovali z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a Nitrianskeho samosprávneho kraja v hodnote viac ako 600-tisíc eur. Stredná odborná škola techniky a služieb v Nitre sa tak pýši moderne vybavenými priestormi pre budúcich automechanikov. „Prínosom takýchto projektov je skvalitnenie podmienok odborného vzdelávania aj zvýšenie záujmu o ponúkané odbory. Žiaci trávia v dielňach, odborných učebniach a laboratóriách významnú časť svojho dňa. Preto je dôležité vytvoriť im motivujúce prostredie. Podobné priestory budujeme aj na
Strednej odbornej škole technickej v Komárne,“ zhrnul riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec.
Po 52 rokoch sa podarilo zrekonštruovať aj učebňu chemického laboratória na Strednej odbornej škole potravinárskej v Nitre. Proces rekonštrukcie bol výnimočný v tom, že ho riadili priamo zamestnanci školy - vedúci technického úseku s tímom, ktorí spoločne zrealizovali väčšinu prác. Nábytok zase vyrábali žiaci našej SOŠ drevárskej v Topoľčanoch, ktorej sme tiež pomohli modernizáciou odborných učební. Vymenili sme tam podlahu, strešné okná a elektroinštaláciu, vyriešili sme odsávanie od drevoobrábacích strojov. Dielne sme vybavili drevoobrábacími strojmi, gravírovacím laserom a šijacími strojmi.
Zdravotníctvo
Na podporu a rozvoj zdravotníctva sme v celom Nitrianskom samosprávnom kraji prerozdelili v tomto kalendárnom roku takmer 250-tisíc eur formou dotácií. Nemocniciam a našim poliklinikám sme zabezpečili moderné a dôležité prístroje, ktoré urýchľujú diagnostiku a zefektívňujú liečbu mnohých ochorení. Nenávratným
finančným príspevkom sme naprieč celým regiónom podporili tiež mladých začínajúcich lekárov. V máji 2024 sme v Šali zriadili nové CT pracovisko pre vyšetrenie onkologických, neurologických a traumatologických pacientov. Pomocou počítačovej tomografie lekári diagnostikujú aj najmenšie nádory, cysty, poranenia chrbtice, panvy, srdcovo-cievne a mozgové ochorenia. „Umiestnenie nového CT prístroja si vyžadovalo výrazné stavebné zásahy. Museli sa vybudovať nové priečky, ochranné opatrenia proti žiareniu a aj vzduchotechnika. Do úpravy priestorov investoval náš kraj viac ako 206-tisíc eur. Pacienti zo šalianskeho regiónu tak už nemusia cestovať na CT vyšetrenie do okolitých miest,“ hovorí Branislav Becík, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja. V Poliklinike NSK Šaľa skracujeme aj čakanie na dôležité výsledky. Pripravujeme tam Laboratórium klinickej biochémie a hematológie. Vyšetrovať tam budú biologické vzorky - krv, moč aj iný biologický materiál. CT prístroj na diagnostiku oka na báze spektometrie sme zakúpili pre našu polikliniku v Štúrove. Stál takmer 120-tisíc eur. Umožňuje rýchlo, presne a precízne diagnostikovať ochorenie očí. Prístroj pomôže v diagnostike aj špecialistom - internistom, diabetológom, kardiológom a neurológom. Okrem toho sme v poliklinike na juhu kraja zmodernizovali aj vstupnú časť do budovy a vybudovali nový výťah.
Spolupráca s nemocnicami
V priebehu roka sme uzatvorili spoluprácu s Fakultnou nemocnicou Nitra a Fakultnou nemocnicou s poliklinikou Nové Zámky. Cieľom je zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Zároveň sme tým zvýšili aj kvalitu v ďalších nedostatkových špecializovaných odboroch,napr. všeobecné lekárstvo či pediatria. Kraj podporil aj zriaďovanie nových lekárskych ambulancií, preberanie ambulancií pri ukončení činnosti alebo odchode do dôchodku. Podporili sme aj zamestnávanie nových lekárov či výchovu a vzdelávanie mladých zdravotníckych pracovníkov.
Strednej zdravotníckej škole v Nitre sme zabezpečili modernejšie výučbové priestory s rozlohou 728 m2 v budove niekdajšieho chirurgického pavilónu v areáli FN Nitra. „K dispozícii je šesť učební a relaxačná zóna pre vzdelávanie budúcich zdravotníckych pracovníkov. Navyše, v centre diania. Prepojenie teórie s praxou dáva našim študentom obrovskú výhodu. Už počas štúdia majú príležitosť oboznámiť sa s nemocničným prostredím či modernými technológiami,“ skonštatoval Becík. Nitriansky samosprávny kraj podporil vybavenie výučbových priestorov sumou 15-tisíc eur. Pre Kliniku detí a dorastu Fakultnej nemocnice v Nitre sme zabezpečili prístroj na analýzu krvi v hodnote viac ako 22-tisíc eur. Acidobázický analyzátor pomôže predovšetkým nemocničným oddeleniam s vysokými nárokmi, ako sú Jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), novorodenecká JIS či detská príjmová ambulancia. „Výnimočný je rýchlosťou zmerania vzorky, ktorá napomáha rýchlejšej diagnóze a liečbe. Výsledok vyšetrenia poskytuje už do 35 sekúnd. Mnohokrát totiž rozhodujú sekundy. Je to ďalší krok vpred k poskytovaniu modernej a efektívnej zdravotnej starostlivosti v našom kraji,“ opísal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Ďalším darom pre FN v Nitre bolo vybavenie Konziliárnej miestnosti. Venovala ho Nitrianska humanitná spoločnosť Homo Nitriensis z výťažku získaného z posledného charitatívneho majálesu Nitra v kroji. Podujatie bolo organizované s podporou NSK.
NSK pomáhal iným
Náš úrad zorganizoval Župnú kvapku krvi. Na jeseň darovali zamestnanci Nitrianskeho samosprávneho kraja, ich rodinní príslušníci a aj poslanci priamo v Župnom dome vzácnu tekutinu. V septembri sme ako spoluorganizátor podporili celosvetovú kampaň „Nie rakovine“. Interaktívnou formou priblížila jednotlivé štádiá onkologických ochorení a upozornila na dôležitosť prevencie.
Sociálna oblasť
Vďaka významným investíciám Nitrianskeho samosprávneho
kraja do sociálnej oblasti sa v roku 2024 výrazne zlepšila úroveň zariadení sociálnych služieb
naprieč celým regiónom. Okrem modernizácie priestorov sme rekonštruovali sociálne zaria-
denia, zvyšovali protipožiarnu bezpečnosť či zakúpili elektricky polohovateľné postele.
Najvýznamnejším projektom, ktorý sme v roku 2024 započali a má presah aj do ďalších
rokov, je projekt prestavby a rekonštrukcie nevyužitých budov v troch lokalitách: Zlaté
Moravce, Dvory nad Žitavou (okr. Nové Zámky) a Horné Lefantovce (okr. Nitra). Vďaka
tomuto projektu v regióne rozšírime kapacity v sociálnych zariadeniach o ďalších 120 miest.
„Nitriansky samosprávny kraj patrí k regiónom s najväčším indexom starnutia na
Slovensku, to je nespochybniteľný fakt. V posledných desiatich rokoch podiel seniorov
rástol v našom kraji dokonca rýchlejšie ako podiel detí do 14 rokov. Vzhľadom na tento
trend je nevyhnutné postarať sa o našich seniorov ešte viac. V dlhodobom horizonte
považujeme pomoc staršej skupine populácie za jednu z najdôležitejších úloh nášho kraja,“
informoval predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík.
Časť budov našich stredoškolských internátov v Zlatých Moravciach a Dvoroch nad Žitavou
(okr. Nové Zámky) bude navyše využitá aj na štartovacie nájomné byty pre mladé rodiny a
profesie dôležité pre región - zdravotníkov, lekárov či učiteľov. Tretia rekonštruovaná budova
v Horných Lefantovciach (okr. Nitra) bude odkúpená do vlastníctva kraja.
V roku 2024 čerpalo sociálne služby v našom kraji celkovo 3147 klientov v 25 zariadeniach.
Starostlivosť im poskytovalo 2 376 zamestnancov. Projekty, ktoré sme v nich realizovali, boli
zamerané na bezpečnosť, energetickú úsporu, rekonštrukciu objektov a ďalšie interiérové
a exteriérové vybavenie budov.
Nitriansky samosprávny kraj zakúpil 143 elektrických polohovateľných postelí pre 12
zariadení sociálnych služieb. V ZSS Nitrava sme v rámci prestavby vybavili sociálne
priestory sanitou, chodby dlažbami a zvýšili sme tam aj protipožiarnu bezpečnosť.To všetko za viac ako 1 a pol milióna eur. V ZSS Viničky Nitra sme za 186-tisíc eur
zabezpečili montáž protipožiarnych dverí a zárubní.
Do ďalších zariadení sociálnych služieb sme zakúpili osobné vozidlá. Jedno putovalo do ZSS
Clementia v Kovarciach, automobil so zdvíhacou plošinou za 44 318 eur do ZSS Kamilka
v obci Maňa. Stavebné úpravy za 293 327 eur a rekonštrukciu strechy v hodnote 55 591 eur
sme realizovali v ZSS Kaštieľ Horné Obdokovce. Investície v hodnote 769-tisíc eur sme
realizovali v ZSS Kreatív v Klasove, kde sme vybavili priestory domova kontajnerovou
zostavou pre terapie. V ZSS Baracha Bardoňovo sme pracovali na prerušení tepelného mosta
nosnej konštrukcie balkónov za 129 953 eur. Zariadenie Ipeľ v obci Leľa sme vybavili
kuchynskou prevádzkou v hodnote viac ako 80-tisíc eur.
Po celý rok 2024 sme spolupracovali aj s organizáciami, ktoré svojimi aktivitami vytvárali
podmienky pre aktívnejší a dôstojnejší život seniorov. Krajskej organizácii Jednoty dôchod-
cov v Nitre sme poskytli finančnú podporu vo výške viac ako 14-tisíc eur. „Spoluprácu so se-
niormi hodnotím naozaj ako veľmi dobrú a prosperujúcu,“ zhodnotil župan Branislav Be-
cík.
Nitriansky samosprávny kraj poskytol svojim obyvateľom v roku 2024 aj ďalší významný be-
nefit. Naprieč celým regiónom sme zaviedli zľavnené cestovné pre seniorov, držiteľov plati-
novej a zlatej Jánskeho plakety, Kňazovického medaily a bývalých politických väzňov. Tí
môžu v autobusoch prímestskej dopravy cestovať len za 30 centov. „Záleží nám na kvalite
života každého obyvateľa nášho kraja. Pre starších ľudí je prístupná verejná doprava kľú-
čom k udržaniu aktívneho života a spojenia so sociálnymi či zdravotnými službami, ale na-
príklad aj kultúrou. Zľavnené cestovanie dáva seniorom možnosť pravidelne navštevovať
kultúrne podujatia, obchody, priateľov či komunitné centrá,“ dodal Becík.
V roku 2024 sme ako prvý kraj podporili platformu Liga pre seniorov poskytnutím
komplexných informácií pre novozriadený internetový portál. Ten prepája občanov so
štátnymi inštitúciami, župami a organizáciami pre seniorov. Združuje dôležité kontakty,
zdroje pomoci či podpory. Taktiež aj poradenstvo pri riešení právnych a sociálnych
problémov, telefónne linky pre krízové situácie a psychologickú podporu.
Doprava
Aj v roku 2024 sme naprieč Nitrianskym samosprávnym krajom pokračovali v modernizácii ciest II. a III. triedy, ale aj mostov, čím sme výrazne prispeli k bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Vďaka rozširujúcej sa taktovej doprave sa zlepšilo spojenie a zvýšil komfort cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave.
Mostné čaty sa aj v roku 2024 zameriavali na rýchle, drobné a povrchové opravy mostov, vďaka ktorým sa predĺžila ich životnosť a znížili náklady na rozsiahle rekonštrukcie či komplexné stavebné zásahy. Tieto špecializované tímy sme zriadili ešte v roku 2023 ako súčasť Regionálnej správy a údržby ciest Nitra. V roku 2024 opravili celkovo 19 mostov v hodnote 392-tisíc eur. „Pomoc takouto formou je pre kraj neoceniteľná, pretože chráni mosty pred zaradením do nižšej kategórie. Takéto zásahy výrazne zlepšujú aj vizuálny stav mostov, čo pozitívne ovplyvňuje verejný dojem a bezpečnosť cestnej infraštruktúry,“ hovorí predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík.
V nasadení bola aj cestná čata, ktorá v roku 2024 zrealizovala opravy 19 úsekov ciest II. a III. triedy za približne milión eur. Na našich komunikáciách vymenili asfaltové vrstvy, zvodidlá, osádzali smerové stĺpiky či spevňovali a dosýpali krajnice.
V tomto roku sme stihli postupne modernizovať aj vozový park regionálnych cestárov, čím sme zvýšili efektivitu prác. Inovatívnym projektom bol i monitoring mosta v Šuranoch. Vďaka kamerám a senzorom sledujeme zaťaženie a statiku, čo pomáha pri plánovaní údržby, najmä s ohľadom na budúce dopravné zaťaženie. V centre Šurian sme sa pre zlý technický stav pustili aj do opravy okružnej križovatky v súbehu ciest II/580 a III/1495. V prípade priaznivého počasia plánujeme ukončenie opráv do polovice decembra.
Od začiatku júla rekonštruujeme frekventovaný Cabajský most nad železnicou v Nitre. Prvá etapa prác na strane od Nových Zámkov je už ukončená a zhotoviteľ pokračuje plynulo druhou etapou.
V prípade priaznivých klimatických podmienok sa bude na moste pracovať aj v zimnom období. „Na financovanie tejto rekonštrukcie využijeme najmä európske zdroje z nenávratného finančného príspevku, ktoré nám nedávno schválilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške 1 946 329,23 eur. Výška spolufinancovania schváleného projektu je vo výške 8 percent z celkových oprávnených výdavkov,“ informuje riaditeľ ÚNSK Peter Privalinec.
Na okraji Nitry v úseku Mlynárce – Lužianky postupujeme s dôležitou prestavbou stykovej križovatky na okružnú. Tá po dokončení výrazne zlepší prehľadnosť a plynulosť dopravy.
V obci Ladice (okr. Zlaté Moravce) zase rekonštruujeme oporný múr. Práce zahŕňajú úpravu svahu koryta potoka Drevenica, výstavbu doplnkového múru a inštaláciu nového zvodidla, aby sa predišlo zosuvom pôdy a zvýšila sa bezpečnosť cestnej premávky.
V Žiranoch budujeme takzvaný "by-pass", na ktorý chceme v najbližšom období presmerovať dopravu. Pôvodnú časť cesty III. triedy, ktorá je v havarijnom stave rozoberieme a postavíme na novo. Neskôr tam ešte vybudujeme odvodňovacie priepusty a žľaby.
V nitrianskej mestskej časti Janíkovce bola zvýšená bezpečnosť komunikácie výmenou starého zábradlia za nové oceľové zvodidlá. Upravili sme tam aj krajnice. Na župnej ceste III. triedy medzi Pohranicami a Hosťovou (okr. Nitra) sme opravili krajnicu, ktorá bola poškodená vplyvom nepriaznivého počasia v závere leta.
Taktová doprava: Nárast o 23 percent
Pilotný projekt bol spustený v júni 2023 na trase Nitra - Vráble - Levice a v tomto roku na ďalšej trase Nitra - Cabaj-Čápor - Trnovec nad Váhom - Šaľa. Navrhla ju expertná skupina zložená z pracovníkov Odboru dopravy Úradu NSK a spoločnosti ARRIVA. Medzi Nitrou a Šaľou na linke 403 423 sú k dispozícii spoje, ktoré odchádzajú zo zastávok v pravidelných časových intervaloch - taktoch. Počas pracovných dní každú hodinu a cez víkendy každé dve hodiny. Počet cestujúcich v tomto úseku stúpol medziročne o 23 percent. „Taktová doprava má zmysel najmä v úsekoch, ktoré nie sú prepojené priamym železničným spojením. Je významným krokom k lepšej mobilite v našom regióne. Aj týmto spôsobom podporujeme rast a rozvoj Nitrianskeho samosprávneho kraja a zvyšujeme kvalitu cestovania v prímestskej doprave,“ vysvetľuje predseda NSK Branislav Becík.
Okrem motoristov sme v kraji mysleli aj na bezpečnosť chodcov a cyklistov. Na jeseň sme zabezpečili 650 kusov výstražných svetiel s logom NSK pre bezpečnejší pohyb na cestách. Medzi občanov ich distribuovali policajti priamo v teréne.
Zdroj: Tlačová správa NSK