Výstavu grafík Veljka Mihajlovića otvoril srbský veľvyslanec na Slovensku Danko Prokič, ktorý poukázal na spoločné duchovné korene oboch slovanských štátov


NITRA 10. marca (SITA)Výstavu grafík srbského umelca Veljka Mihajlovića dnes otvorili v Nitrianskej galérii v Nitre. Inšpirované sú históriou stredovekého byzantského kláštora z roku 1407 v Manasije, predovšetkým jeho freskami najvýznamnejších umelcov pôsobiacich v danom období v Solúne alebo v Carihrade. Výstavu otvoril srbský veľvyslanec na Slovensku Danko Prokič, ktorý vo svojom príhovore poukázal na spoločné duchovné korene oboch slovanských štátov. Miesto konania výstavy je podľa neho symbolom pre toto prepojenie, pretože v Nitre sa písala história solúnskych bratov Cyrila a Metoda a kresťanstva na Slovensku.

Na výstave si návštevníci môžu pozrieť 30 modro-zlatých grafík rôznych rozmerov. Ako pre agentúru SITA povedal autor Mihajlović, vo svojej tvorbe sa zaoberá srbským kultúrnym dedičstvom s fokusom na stredoveké pravoslávne kláštory. Kláštor v Manasije ho zaujal osobitne, pretože s jeho výstavbou sa začalo už na sklonku samostatného stredovekého srbského štátu. Postaviť ho dal despotický vládca Stefan Lazarovič. Keďže mu patrili strieborné bane v Novom Brde, mal dostatok peňazí na to, aby si mohol zaplatiť najlepších staviteľov a maliarov toho obdobia. “Na freskách je použitá najkvalitnejšia modrá farba a zlaté ornamenty. V kláštore som pobudol niekoľko mesiacov, striedal som dvojtýždňové pracovné cykly,” uviedol Mihajlović.

Podľa kurátorky výstavy Marty Hučkovej vanie z Mihajlovićových grafických listov tajomná atmosféra, z ktorej sa vynárajú nejasné obrysy múrov, stĺpov a klenieb kláštora. Motívy ožívajú a nevtieravým spôsobom približujú každodenný život chrámu v postavách mníšok zahĺbených do čítania. Žánrové motívy autor včleňuje do artefaktu veľmi citlivo, pretože ľudská postava je výzorom i výtvarným spracovaním podriadená celkovej kompozícii. “Výstava je dôkazom, že vciťovanie sa do sakrálno-historických diel minulých stáročí, jeho citlivé pochopenie a umelecké pretvorenie zostávajú trvalou orientáciou Veljka Mihajlovića. V tom je v súčasnej srbskej grafike neprekonateľný,” uviedla Hučková. Veljko Mihajlović sa narodil v roku 1948 v Belehrade. Výstavu, ktorá sa koná pod záštitou Nitrianskeho samosprávneho kraja, si možno pozrieť v Nitrianskej galérii do 21. marca.

Zdroj:
(SITA, mp;nr),201003100454