Ako uviedol Dvonč dnes na tlačovej konferencii, má podozrenie, kto za anonymnými letákmi stojí, ale konkrétne meno povedať nechce

NITRA 24. novembra (SITA) – Predvolebná situácia v Nitre sa vyostruje, primátor Jozef Dvonč, ktorý na tento post opätovne kandiduje, podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý dal v utorok večer distribuovať do domácností letáky očierňujúce jeho osobu. Polícia dnes začala trestné stíhanie za ohováranie. Zadržala aj osobu, ktorá letáky do schránok roznášala. V anonymných letákoch sa okrem iného píše, že Dvonč bol agentom ŠtB, obohatil sa na investičných akciách mesta a zadlžil obyvateľov. Ako uviedol Dvonč dnes na tlačovej konferencii, má podozrenie, kto za letákmi stojí, ale konkrétne meno povedať nechce. Zatiaľ si nebude uplatňovať nárok na náhradu škody. Ak by sa však táto antikampaň podpísala pod jeho volebný výsledok, môže sa to zmeniť. Letáky si mohli podľa neho prečítať obyvatelia na sídlisku Čermáň, v časti sídliska Klokočina a v obchodnom dome Kaufland. „Je to opakovaný útok na moju osobu, jedno trestné oznámenie už bolo podané v januári, bolo to za internetové diskusie, teda ohováranie, a prebieha tam vyšetrovanie,“ informoval Dvonč.

Dvonč dôrazne odmieta, že spolupracoval s ŠtB. Ako povedal, táto informácia sa vždy účelovo objavuje tesne pred voľbami. Novinárom predložil osvedčenie, že prešiel previerkou Národného bezpečnostného úradu. Úrad teda dospel k záveru, že je bezúhonnou osobou, ktorá je oprávnená oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami. „Keby bolo pravdou to, čo mi je kladené za vinu, takéto osvedčenie by som nikdy nedostal,“ skonštatoval. V letákoch sa ďalej píše, že majetkové pomery primátora sú nad rámec uvádzanej skutočnosti. Dvonč oponuje, že ako hlava mesta a krajský poslanec musí zverejňovať svoje majetkové pomery dvakrát ročne. Keby neuviedol pravdu, vystavil by sa sankciám.

Autor letákov uvádza, že Dvonč sa obohatil na investičných akciách mesta. „Skutočnosť je taká, že všetky verejné zákazky schvaľujú poslanci mestského zastupiteľstva, teda nie ja ako primátor,“ reaguje Dvonč. Podľa letákov dlží každý občan Nitry 300 eur. Podľa Dvonča je to v skutočnosti 226 eur na obyvateľa. Mesto má tri úvery – na priemyselný park spolu 6,6 milióna eur, ďalší úver vo výške 2,5 milióna eur na dopravnú infraštruktúru v rámci projektu Európskej investičnej banky. Posledný úver vo výške šesť miliónov eur zastupiteľstvo prijalo v tomto roku na investičné akcie mesta. „Šírenie paniky medzi ľuďmi, že sú niečo mestu dlžní, je klamstvom a úmyselným zavádzaním,“ povedal Dvonč.

Zdroj: (SITA, mp;mt), 201011240293