Obľúbený turistický vláčik, ktorý majú v meste Nitra možnosť využiť nielen turisti, ale aj domáci, sa opäť vráti na známe okruhy. Turistickým vláčikom ARRIVA v modrej a limetkovozelenej farbe sa počas uplynulých dvoch sezón 2018 a 2019 odviezlo už vyše 24-tisíc cestujúcich.

„Turistický vláčik je medzi obyvateľmi a návštevníkmi mesta pod Zoborom obľúbenou atrakciou. Poskytuje od roku 2018 jednoduchú a bezpečnú dopravu v rámci širšieho centra mesta, približuje turisticky atraktívne lokality a vďaka viacjazyčnému audiokomentáru aj vzdeláva. Na vláčik sa tešia turisti, ale aj Nitrančania či organizované skupiny,“ povedal Juraj Kusy, generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA NITRA. V tomto roku začína turistický vláčik ARRIVA svoju tretiu sezónu 6. júla. Pre organizované skupiny je vhodným programom aj v rámci letných táborov a na jeseň zaujímavým doplnkom školských výletov.

Turistický vláčik má dva vozne. Nástup rodinám s kočíkmi i cestujúcim na invalidných vozíkoch umožňuje rampa, ktorou je vybavený jeden vozeň. Celková kapacita vláčika je 36 osôb. Zaujímavosti a fakty o navštívených lokalitách a pamiatkach, okolo ktorých vedie trasa vláčika, poskytne audiosprievodca s výkladom v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku.

Okruh vláčika začína na Svätoplukovom námestí, pokračuje cez Mestský park Sihoť smerom na Nitriansky hrad a späť. Na Hrade má 15 minútovú prestávku. Na zastávkach Mestský park Sihoť a Nitriansky hrad môže cestujúci prerušiť jazdu a neskôr s platným lístkom pokračovať ďalším spojom. Vláčik sa vydáva na pravidelnú trasu každú hodinu od 10:00 do 17:00. Okrem štandardných jázd v rámci cestovného poriadku si môžu jazdu vláčikom objednať aj školy, škôlky, kluby dôchodcov a pod. i na webe. Skupiny majú možnosť využiť vláčik na súkromnú prepravu mimo časov riadneho cestovného poriadku s vlastným miestom nástupu a výstupu alebo s rezerváciou miest na bežný mestský okruh. Vláčik bude počas svojej tretej sezóny jazdiť do konca septembra.

Výška cestovného sa oproti minulému roku nemení. Jazda na mestskom okruhu pre cestujúcich od siedmych rokov stojí 2 eurá. Zľavnené cestovné vo výške 1 euro zaplatia deti do 6 rokov, ŤZP a ŤZP-S. Akustický sprievodcovský systém so slúchadlami stojí 1 euro na osobu.Zdroj: Arriva