Elektromobily pre Nitru – výhodná kúpa, ale čo detaily verejného obstarávania?

Po preskúmaní podkladov, ktoré som dostal od MsÚ v Nitre podľa môjho názoru prišlo k porušeniu zákona a to vo viacerých bodoch

Mesto Nitra pokračuje v napĺňaní konceptu Smart City v časti mobilita, kde zastáva funkciu celoslovenského lídra. Minulý týždeň doplnilo svoj vozový park o tri elektromobily zn. NISSAN LEAF. „Elektromobily sú určené pre úrad, mestskú políciu a Stredisko mestských služieb,“ informoval primátor Jozef Dvonč.

Toto je časť textu z článku na webe mesta Nitra, ktorým sa nám snažia vnútiť myšlienku, že “výhodná” kúpa 3 ks elektromobilov, bolo to jediné, čo Nitra ako mesto potrebovala. Samozrejme ako obyvateľ mesta sa nebránim aj týmto výdobytkom technológie, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, ale naozaj to bola až tak dôležitá priorita a tak “horela” kúpa týchto 3 ks elektromobilov, že mesto Nitra urobila tzv. prieskum trhu teda oslovilo až jednu firmu, aby získalo PHZ (predpokladanú hodnotu zákazky, ďalej len PHZ) a náhoda chcela, aby súťaž vyhrala táto firma a na chlp presne s tou istou cenou akú dala v cenovej ponuke na určenie PHZ. Cenovú ponuka na PHZ (príloha) dala len spoločnosť ALBEX PLUS, s.r.o. a táto cenová ponuka bola 18.12.2017 poslaná na email prednostovi MsÚ p. Kršiakovi. Dňa 22.12.2017 (v piatok pred vianočnými sviatkami) bola zaevidovaná na podateľni MsÚ v Nitre. Samozrejme išli sviatky, väčšina predajcov áut a firiem mali dovolenky, takže každé transparentné mesto, ktorým ale mesto Nitra určite nie je by vyhlásilo súťaž až po 8.1.2018 keď už všetci boli po celozávodných dovolenkách no mesto Nitra vyhlásilo z dôvodu”akútnej” potreby 3 ks elektromobilov súťaž 29.12.2017 a ukončilo.

Ale, aby som začal upresňovať fakty, ktoré ma po vyžiadaní podkladov k obchodnej súťaži na výber dodávateľa 3ks elektromobilov Nissan Leaf dodaných mestu Nitra zaujali, tak pôjdem bod po bode. Od p.Daniša zamestnanca MsÚ, ktorý mi zaslal mnou vyžiadané údaje som dostal túto odpoveď, citujem časť z nej:

Na základe uvedeného Vám v súlade s § 7 ods. 1 zákona 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám zasielam nasledovné:

Zákazka č. Z201771086 s názvom „Elektromobil Nissan Leaf alebo adekvátny ekvivalent,“ bola zadaná prostredníctvom ELEKTRONICKÉHO KONTRAKTAČNÉHO SYSTÉMU a všetky podklady k tejto zákazke sú zverejnené a nájdete ich verejnosti prístupné na internetovej stránke systému EKS na linku https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/162918 v časti „Zmluvné dokumenty“.

Keďže som si pýtal aj cenové ponuky na základe ktorých bol robený prieskum trhu a tie som nedostal, tak som kontaktoval zamestnanca MsÚ v Nitre p.Daniša telefonicky, že mi MsÚ v Nitre neposlal odpoveď na zvyšok žiadosti, čo následne napravil a preposlal druhú časť odpovede (viď príloha). Na moju otázku prečo bola len jedna cenová ponuka na určenie PHZ odpovedal, že zákon neprikazuje robiť 3 cenové ponuky, čo samozrejme tomuto “netransparentnému” mestu vyhovuje.

Dňa 4.1.2018 mesto Nitra uzavrelo so spoločnosťou ALBEX PLUS, s.r.o. kúpnu zmluvu č. Z201771086_Z (v prílohe) na dodanie 3ks elektromobilov Nissan Leaf na základe výzvy prostredníctvom ELEKTRONICKÉHO KONTRAKTAČNÉHO SYSTÉMU (ďalej EKS).

Po preskúmaní podkladov, ktoré som dostal od MsÚ v Nitre podľa môjho názoru prišlo k porušeniu zákona a to vo viacerých bodoch dovolím si to zhrnúť:

1. Samotná súťaž nevykazuje znaky čestnej hospodárskej súťaže nakoľko „Záznam z aukcie“ (v prílohe) jasne dokazuje, že súťaž mesto Nitra spustilo dňa 29.12.2017 o 11:21 hod. čo bol piatok pred koncom roku a viacerí dodávatelia už mali počas sviatkov celozávodné dovolenky. Taktiež aj vyhodnotenie súťaže bolo spravené 4.1.2018, kde z dôvodu vianočných sviatkov a Nového roku boli u viacerých dodávateľov celozávodné dovolenky.

2. Ďalším bodom, kde vidím problém je už samotný fakt, že prednosta MsÚ v Nitre v rámci určenia predpokladanej hodnoty zákazky PHZ dostal ponuku len od jednej jedinej firmy ALBEX PLUS, s.r.o. a akoby náhodou bola presne na cent taká istá ako suma za ktorú sa automobily obstarali. Zaujímavé je podľa môjho názoru aj to, že 18.12.2017 bola prednostovi MsÚ v Nitre doručená cenová ponuka na konkrétne automobily konkrétnej značky a až 22.12.2017 bola táto cenová ponuka zaevidovaná na podateľni MsÚ a hneď 29.12.2017 bola už aj vyhlásená súťaž cez EKS. Všetko bolo zrealizované veľmi rýchlo a hlavne cez sviatky, čo je aj podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) veľmi podozrivé a ako mi povedala úradníčka z ÚVO to je jasné.

3. Súťaže sa v danom období aj z dôvodu sviatkov zúčastnila len jedna jediná firma a to tá, ktorá dala ponuka na určenie PHZ a vyhrala s tou istou cenou, ktorú zaslala ako cenovú ponuku na určenie PHZ.

4. Samotný opis predmetu zákazky je tak presný, že je podľa môjho názoru až diskriminačný. (príloha)

Samozrejme nie som odborník a možno by sa určite ešte niečo k tejto súťaži našlo, ale na záver si dovolím podotknúť vyjadrenia primátora, kde tvrdí že elektromobil pre Mestskú Políciu nakoniec nebude lebo nie je vhodná farba a v opise zákazky bolo jasne dané, že požadovaná je len metalická farba, takže už pri zadávaní podkladov do súťaže musel “zodpovedný” človek vedieť, že pre MsP je táto farba nevhodná a teda nepoužiteľná. Ale vitajte v Nitre priatelia pod týmto vedením MsÚ a mesta ma tento rok naozaj už asi nič neprekvapí.


Video
Zdroj: Pavol Obertáš pre Nitralive.sk, foto www.nitra.skKomentáre  

+16 # Ccc 2018-02-13 05:46
Perfektný článok.
Krásna ukážka zlodejín.
A posranci stále len dôkaz by chceli. Za poslednú dobu je tu takých článkov kopu ktoré poukazujú na to ako kradnú ,ale stále nestačí.
Hádam sa už ľuďom konečne začnú otvárať oči.
Super práca. Držím palce v ďalšom úsilí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+16 # T. 2018-02-13 06:30
Dobry oyeb. Ucebnicovy priklad, ako sa robi sutaz, ked ma vyhrat urcita ponuka. V normanej krajine by nasledovala rezignacia zodpovednych. U nas je za to miesto na kandidatke do dalsich volieb :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+10 # Meno nutne 2018-02-13 07:49
Poslanec Dlhý vás presvedčí že ste tupi primitívny, ktorí len anonymné útočia a dokáže ako vždy že kúpa áut bola pre mesto prepotrebné a super výhodná , tak prosím do toho...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # dlhy 2018-02-13 08:23
Na rozdiel od sprostostí a nepodložených obvinení, ktoré tu ty a tebe podobní vypisujete, je tento článok založený na faktoch a konkrétnych zisteniach. Toho ty a tebe podobní nie ste schopní ani po viacnásobných výzvach.
Ku kúpe áut konkrétne:
Pri schvaľovaní rozpočtu som sa na nákup týchto áut a účel ich využitia pýtal a namietal. Aktuálne totiž považujem nákup elektromobilov len za marketingový ťah.
Ja som za rozpočet (z viacero iných dôvodov), v ktorom je financovanie nákupu elektromobilov, nehlasoval. Zastupiteľstvo ho však schválilo.
Obstarávanie zabezpečuje MsÚ a ten je v priamej a plnej kompetencii primátora.
Spôsob obstarania je popísaný podrobne v článku a mne sa ani najmenej nepáči. Nie článok, ale spôsob obstarávania.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # dlhy 2018-02-13 08:28
A teraz ja čakám, kedy už budeš konkrétny ty.
Tak prosím, do toho.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ccc 2018-02-13 08:45
Ľudia pomoc. Toto ma volebné právo? Toto je poslanec?
Jako že práve za toto (podľa neho) nehlasoval tak je to všetko v najlepšom poriadku. :lol:
A myslím že konkrétnejšie to už asi nejde popísať ako kradnú.
To už len video s tým ako si delia lup by bolo konkrétnejšie.
Čo viac dodať. :-x
Snáď iba ' trafená hus zagágala".
A možno práve preto že akurát s tohoto nič nekvaplo. :sad:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-9 # dlhy 2018-02-13 08:52
Kto kradne?
Po x-tý raz ťa vyzývam, buď konkrétny alebo buď ticho.
Oveľa väčší problém je, že volebné právo máš ty a tebe podobní bezmozgovia.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Lachim 2018-02-13 10:56
O volebnom práve by som pane pomlčal, je smutne ale že pre hluposť ludi sedia vo vedení mesta taký ludia ako Vy ( vratane poslancov )
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # dlhy 2018-02-13 11:14
Skús byť konkrétny.
Čo vieš o mojej činnosti ako poslanca?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Meno nutne 2018-02-14 20:47
Konečne nám o tvojej práci porozprávaj sme :sice tupi anonymni ale pozorne počúvame , ty perla medzi svinami
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # dlhy 2018-02-14 21:47
Meno nutne 2018-02-04 17:11
Presne podla ocakavania, si ubohy pajac, mentalny malorolnik, a dalsie perly co si napisal, pozname sa velmi dobre ,robim dokonca v mestkej firme, ale meno ti zatial neprezradim nakolko ta pozname ako taazkeho zakeraka, keby si tolko energie vynaakladal v prospech mesta, nac bereme taa aako karieristu bez chrbtovej kosti, na co si siahol to si do-bal, ale s cudzieho krv netece
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # Meno nutne 2018-02-15 03:56
Tak ďakujem za odpoveď hodnú poslanca , doma sú na teba určite hrdí
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # dlhy 2018-02-15 10:37
Nemáš za čo.
To je skopírovaný tvoj primitívny príspevok z diskusie o vláčiku.
Dovoľ, aby som tiež zablahoželal tebe podobným bezmozgom, ktorí ten istý príspevok v diskusii súčasne dokážu chváliť aj haniť.
Ste borci, len tak ďalej, v krčme budú na vás hrdí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Meno nutne 2018-02-15 11:18
Na rozdiel od teba Pako môžem vojsť bez komplexov a strachu aj do tej krčmy, môžem cestovať MHD ,ísť po ulici... Teba vidíme len pred voľbami keď si vyskereny na kazdej ostanej skruzi, daj už príklad tvojej poslaneckej misie , to že súhlasí so proti je nám na predaj, to vám Pedro napíše že kto dnes za ,kto proti..., Verím že aj v služby teba sú na teba pysni
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # ako vždy 2018-02-13 08:05
...a ako sa stalo v Nitre už tradíciou, dodávateľ služieb alebo tovarov pre mesto (v tomto prípade spoločnosť Albex plus) následne "nezištne" finančne podporil aktivity, na ktorých záleží súdruhovi Dvončovi
https://www.nitra.sk/zobraz/obsah/20090
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # johnnysp29 2018-02-13 08:28
Oprav si chybu v dátume.
Dňa 22.12.2014...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Palo Obertáš 2018-02-13 08:41
Ďakujem za upozornenie prehliadol som viac gramatických chýb aj ten dátum písal som Michalovi určite to počas dňa opraví. Ospravedlňujem sa.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # johnnysp29 2018-02-13 08:50
Ináč nechápem prečo nedodali už nový Leaf.
Hento je predsa starý model s nižším dojazdom.
https://www.nissan.sk/vozidla/nove-vozidla/leaf.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Lachim 2018-02-13 10:57
Ved stal v sklade predajcu odvtedy ked poslaly cenu, novy už samozrejme nebude mesto kupovať kedže ma zložitejší manula ovladania, a ta farba to je čista zlodejina, ale neviem prečo to MsP nevyhovuje ved na kontrolu hov.. po psoch to je jedno.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Simmons 2018-02-15 17:18
Asi preto ty bbeček, že majú zákonom predpísanú farbu auta bielu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # karirohož SIEŤ 2018-02-13 14:30
Pretože sa potrebovali zbaviť výbehovky a pravdepodobne aj toto bol jeden z dôvodov k "nákupu".
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+12 # Zákon1989 2018-02-13 08:55
Na MsÚ zapli kreatívny level 2000. V obchádzaní a ohýbaní zákonov sú majstri.

Naviac ma šokuje farba áut, tak je raz dohodnutá biela, tak má byť biela a žiadna iná.

Fuj je mi zle. Hnusné morálne bahno, hnusný primitívny ľudia na úradoch (česť výnimkám) a hnusný prízemný občania, ktorý ich volia.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Peter Mezei 2018-02-13 10:39
Citovanie Zákon1989:
Na MsÚ zapli kreatívny level 2000. V obchádzaní a ohýbaní zákonov sú majstri.

Naviac ma šokuje farba áut, tak je raz dohodnutá biela, tak má byť biela a žiadna iná.

Fuj je mi zle. Hnusné morálne bahno, hnusný primitívny ľudia na úradoch (česť výnimkám) a hnusný prízemný občania, ktorý ich volia.


Takisto nechapem, ze ked vopred planuju uzivanie mestskou policou, tak nezabezpecia aspon tu farbu. To je akoby objednali 10x sportove auto do spravy ciest a potom sa vyhovarali, ze nevyhovuje k posypu a odhrnaniu snehu. To tie farby losovali? Nonsens
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Daddo 2018-02-15 11:29
Nie nonsens, ale ucelove jednanie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # johnnysp29 2018-02-13 13:04
Tá farba nie je problém.
Opakujem sa ale aj tak.
Polepiť 3 autá komplet bielymi fóliami s modrým pásom nie je pre mesto veľká položka.
Ak sa rozhodnú auto použiť inak ako pre MSP tak folie strhnú a je tam pôvodný lak.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Peter Mezei 2018-02-13 13:27
Citovanie johnnysp29:
Tá farba nie je problém.
Opakujem sa ale aj tak.
Polepiť 3 autá komplet bielymi fóliami s modrým pásom nie je pre mesto veľká položka.
Ak sa rozhodnú auto použiť inak ako pre MSP tak folie strhnú a je tam pôvodný lak.


Urcite to nieje problem, ale pokial viem, tak to spravit nechcu. Zaraza ma skor ten postup, kedy pred objednavkou vedeli na ake ucely budu auta pouzite a nepripravili ich na to.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # johnnysp29 2018-02-13 08:59
Keď ich už nakúpili tak by som ich dal polepiť a všetky tri dal MsP, tí ich využijú dostatočne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # Popelec 2018-02-13 10:16
Tento článok by si mali prečítať všetci tí bigotní Pedrovoliči, možno aspoň niektorým by to otvorilo oči.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-10 # Lacike 2018-02-13 13:14
Súhlasím s argumentami p.Obertáša a aj s tým, že to bol marketingový ťah, ale...
p.Obertáš je momentálne POVINNÝ ísť na políciu a podať trestné oznámenie nakoľko ako sám prehlásil "podľa môjho názoru prišlo k porušeniu zákona a to vo viacerých bodoch" ! Ak sa občan domnieva, že k porušenia dochádza je povinný toto oznámiť na polícii.
Tak by sa konečne mohol ukázať aký je chlap aj v reálnom svete a nie len na internete ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+16 # Palo Obertáš 2018-02-13 13:25
Reálne som podal podnet na Okresnú prokuratúru a podávam podnet na ÚVO nakoľko iba tieto inštitúcie môžu rozhodnúť či mám alebo nemám vo svojich tvrdeniach pravdu. Tu nejde o dokazovanie kto je aký chlap tu je reálne poukázanie na fakty a ako píšem podnet na Okresnú prokuratúru som poslal a takisto pôjde podnet na ÚVO, myslím si že v tejto veci momentálne viac neviem spraviť a počkám si na odpoveď z týchto inštitúcií a podľa toho budem postupovať,stač í tak? ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # Michal Šimonek 2018-02-13 14:11
Najjednoduchšie je napísať do diskusie a zaúkolovať ho a oboznámiť s tým, čo všetko musí... ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # dlhy 2018-02-13 15:14
1. Nemusí.
2. Ale ak si o tejto povinnosti presvedčený, potom si povinný už aj ty, lebo prečítaním článku si s tým oboznámený.
Takže otázka znie jednoducho:
Pôjdeš na políciu a podáš trestné oznámenie?
Stavím 100 (slovom sto) euro, že nepôjdeš a skončí to iba pri silných rečiach na internete.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Hmmmm 2018-02-13 23:06
Lacike a tebe podobni blbeckovia. Povinnost oznamit pachanie trestnej cinnosti neplati na kazdy trestny cin, ale iba na niektore, tak si pozrite TZ, ked chcete byt za mudreho.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Hmmmm 2018-02-13 23:08
Resp. Nie povinnost oznamit pachanie TC, ale trestneho cinu neohlasenie trestneho cinu sa dopusti clovek iba za urcitych podmienok, nie vzdy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # malý Pedro zo ZM 2018-02-13 14:33
Ale som na tej fotke pekne opálený. Včera som sa vrátil z dovči na Kube, kde ma pozvali moji/naši dlhodobí a overení dodávatelia stavebných prác.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # Jožko zo SMERU 2018-02-13 18:38
Futbalový štadión je oveľa väčší biznis a vy tu riešite nejaké elektromobily za pár eur, ktoré sme museli kúpiť, lebo sme SMART city.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Popelec 2018-02-14 12:22
Nič netreba nikam oznamovať. Skutok sa nestal. Nikto nič nekradne, iba sofistikovane obchoduje, v súlade s platnou legislatívou. Či je to aj v súlade s etikou, na to nech si odpovie každý sám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť