Piaty ročník festivalu slovanskej vzájomnosti, kultúry, histórie a spolupráce sa bude konať v dňoch 5.-7. júla 2013
Už po piatykrát sa v Nitre spojí slovanský svet na podujatiach Dni Slovanov. Piaty ročník festivalu slovanskej vzájomnosti, kultúry, histórie a spolupráce sa bude konať v dňoch 5.-7. júla 2013. Folklórny festival Slavica Fest, ktorý je súčasťou festivalu propaguje mesto Nitra, Nitriansky kraj a Slovenskú republiku u partnerov v zahraničí, ktorých pozývame na festival (Česko/Morava, Bielorusko, Srbsko, Rusko, Bulharsko).Podujatie prispieva k obohateniu kultúrneho a spoločenského života v meste a korešponduje s Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré si tento rok pripomínajú 1150 výročie príchodu solúnskych bratov na naše územie. Dni Slovanov organizuje Občianske združenie Slavica, v spolupráci s ďalšími partnermi. Podujatie má za cieľ vytvoriť tradíciu stretávania sa predstaviteľov slovanských národov, ktorých snahou je podieľať sa na budovaní spoločného európskeho domu.
https://nitralive.sk/info-o-nitre/kam-v-nitre/121-podujatia/1897-dni-slovanov-dni-slovanskej-vzajomnosti-a-spoluprace.html#sigProId92e592dd6b

Vedecká konferencia – Forum Slavica
Súčasťou Dní Slovanov býva aj odborná časť Forum Slavica. Uskutoční sa 28.júna 2013 o 10:00, v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre. Témou konferencie bude: Cyril a Metod v umeleckej tvorbe; duchovný rámec byzantskej misie; Cyrilo-metodská tradícia. Konanie konferencie podporuje obraz mesta Nitra ako vedeckého a kultúrneho centra, ktorý má svoje opodstatnenie z hľadiska historického významu mesta, nielen v dejinách Slovenska, ale aj v histórii slovanského sveta. Konferencia Forum Slavica 2013 je určená pre širokú laickú a odbornú verejnosť, ktorá sa zaujíma o tému Cyrila a Metoda a ich pôsobenia na našom území. Bude prínosom pre odborníkov a poučených laikov zaoberajúcich sa kultúrnym dedičstvom našich slovanských predkov, najmä pre archeológov, historikov, etnológov a pamiatkarov. Okrem spomínaných aktivít je O.z. Slavica autorom aj internetového projektu, zameraného na propagáciu historických pamiatok (www.kastiel.org,resp.www.hrady-zamky-kastiele.sk). Každá pamiatka, či už sú to hrady, zámky, kaštiele, kúrie, skanzeny, meštiacke domy, technické pamiatky, pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry a ďalšie, majú svoju kultúrnohistorickú hodnotu, v ktorej sa odzrkadľuje prejav materiálnej kultúry našich predkov, ich estetického cítenia a obraz spôsobu života v konkrétnom období. V septembri 2013 plánuje O. z. Slavica vydať publikáciu Atlas slovenských kaštieľov a kúrií, 1. Diel – Bratislavský kraj.

Zdroj: Nikola Jurčinová