V našom meste sa nachádza mnoho miest, ktoré nám dokážu dopriať relax, či zábavu na celé rodinné popoludnie a pritom sú úplne zadarmo!

V dnešnom tipe sa pozrieme na botanickú záhradu, ktorú prevádzkuje Slovenská poľnohospodárska univerzita a nachádza sa v jej areáli na Chrenovej, vedľa internátov SPU. Do Botanickej záhrady sa dostanete MHD autobusmi č. 8, 14, 19, 25 alebo 32, ktoré idú na ulicu Akademickú, Výstavnú, Výstavisko Agrokomplex. Vyberiete sa po Akademickej ulici približne 5 minút chôdze, následne odbočíte doprava a dostanete sa na ulicu Botanická.

Botanická záhrada SPU bola založená 1.1.1982. Jej zbierky okrem tropických a subtropických druhov obsahujú taktiež rastliny mierneho pásma, domácej flóry, okrasnej zelene a úžitkových rastlín. Vo vedeckej oblasti sa záhrada zameriava na štúdium biológie ohrozených druhov rastlín Slovenska. Súčasťou botanickej záhrady je aj univerzitné vivárium, prístupné nielen študentom, ale aj širokej verejnosti (po predošlej dohode prostredníctvom mailu, či telefonátu za cenu 1€ pre deti a 2€ pre dospelých).

Úlohami vivária sú napr. zabezpečenie ochrany chránených druhov plazov, zabezpečenie dočasného umiestnenia chránených druhov plazov zaistených štátnymi orgánmi alebo rehabilitácia zhabaných a zaistených druhov plazov, profesionálny chov a odchov náročných druhov plazov a mnohé ďalšie environmentálne prospešné činnosti. Verejnosti je celoročne otvorený park, ktorý je zdarma a obsahuje mnoho krásnych botanických exponátov, ktoré potešia oko a dušu každého milovníka flóry. Ohradený park obsahuje tiež jazierko, pri ktorom si rodiny a páry často vychutnávajú relax, či dokonca spoločné cvičenie jogy.

Otváracie hodiny sú:

- V zimnom období (1.10. do 31.3.):
• Pondelok - Piatok 8:00 - 15:00 hod.

- V letnom období (1.4. do 30.9.):
• Pondelok - Piatok 8:00 - 18:00 hod.
• Sobota - Nedeľa 10:00 - 18:00 hod.Zdroje: https://bz.uniag.sk, https://vivarium.estranky.sk/