S automobilkou Jaguar prichádza do Nitry ďalší investor

Príprava strategického parku pre Jaguar Land Rover pokračuje podľa plánov, s výstavbou závodu by mala automobilka začať v lete

NITRA 18. mája (WebNoviny.sk) – Do Nitry prichádza ďalší investor, ktorý bude výrobou naviazaný na automobilku Jaguar Land Rover. Preinvestuje vyše 100 miliónov eur. Priamo zamestná 200 až 300 ľudí a ďalších 1100 až 1200 pracovných miest vznikne nepriamo. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii v Nitre splnomocnenec vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček. Meno investora zatiaľ prezradiť nemôže, pretože ešte nebola podpísaná zmluva.

Príprava strategického parku pre Jaguar Land Rover pokračuje podľa plánov, s výstavbou závodu by mala automobilka začať v lete. "Končíme fázu jedna, začíname fázu dva. Máme dokončené územné konania, stavebné povolenia, začíname verejné obstarávania na cestnú infraštruktúru," povedal Stromček. Hrubé terénne úpravy sú už takmer hotové. V spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou na stavenisku vybudovali unikátny systém regulácie spodnej vody, ktorý má zabezpečiť stabilitu podložia.

V pláne je tiež výstavba obchvatu Dražoviec

V závere verejného obstarávania je výstavba terminálu intermodálnej dopravy. Začiatok výstavby je plánovaný na leto, do prevádzky by ho mali spustiť začiatkom roka 2018. Terminál bude mať šesť koľají. Trať zabezpečí prepravu tovarov po železnici pre celý priemyselný areál a širšie okolie Nitry.

V pláne je tiež výstavba obchvatu Dražoviec. "Už dnes okolo Dražoviec prechádza 8000 osobných áut a 3000 kamiónov a autobusov. Keď sa park dobuduje, bude to spolu okolo 15 000 vozidiel. Je to asi taká intenzita dopravy, ako je dnes pri Liptovskom Mikuláši na diaľnici D1," povedal Stromček.

Automobilka počíta s výstavbou 3000 parkovacích miest. Štát pripravuje aj výstavbu Centra vzdelávania. Zhruba polovica centra bude slúžiť pre Jaguar Land Rover, druhá pre celé Slovensko a rekvalifikáciu ľudí. "So záchrannými zložkami vybudujeme Stredisko integrovaných služieb, aby sme v prípade havárií alebo ohrození života vedeli veľmi flexibilne reagovať," doplnil Stromček.

Mesto cíti investíciu už dnes

Podľa viceprimátora Nitry Martina Nemkyho cíti mesto investíciu Jaguara už dnes. "Týka sa rozvoja cestnej infraštruktúry, rozvoja materských a základných škôl a aj v oblasti bytovej výstavby evidujeme enormný záujem ľudí či už o výstavbu rodinných domov alebo bytoviek. K dnešnému dňu evidujeme vyše 30 000 žiadostí ľudí o zamestnanie," povedal.

Jaguar Land Rover plánuje v prvej etape preinvestovať takmer 1,5 miliardy eur. Vytvorí 3000 priamych a 15 000 nepriamych pracovných miest. V strategickom parku je pre ňu vyčlenených okolo 400 hektárov.

Prvé auto chce vyprodukovať v roku 2018. V prvej fáze bude vyrábať 150 000 áut ročne, v druhej fáze sa má ich počet zvýšiť na 300 000. V nitrianskom priemyselnom parku je v súčasnosti na ploche vyše 140 hektárov etablovaných 20 firiem, ktoré zamestnávajú zhruba 3 600 ľudí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.Zdroj: © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.Komentáre  

-5 # johnnysp29 2016-05-18 18:34
Čo konkrétne je nová informácia v tomto článku ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2016-05-18 19:26
A čítal si ho?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # johnnysp29 2016-05-18 20:43
Samozrejme.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Michal Šimonek 2016-05-18 21:05
Viac ako prva polovica článku sú nové informácie. Alebo ty si vedel o tom novom investorovi a tie termíny k terminálu? :-) A aj keby je to stare 2 mesiace preco ti to vadi? Ved selektuj :-) Furt sa niekomu nieco nepaci...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Hmmm 2016-05-19 09:14
Kasli na to, ludia su drbnuti a urcite typy budu kritizovat a rypat do vsetkeho, kedze maju komplexy a nic ine nerobia len kritizuju. A v SR je to narodny sport kritizovat, posudzovat a zavidiet. Chudaci, mne je ich luto. Ja za seba dakujem za info.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # johnnysp29 2016-05-19 10:04
Láskavo ma tu neurážaj. Do drbnutých tu ja nikomu nenadávam. Krásne že si za to schytal aj pluska.
Položil som normálnu otázku.
Keď to Michal zobral ako kritiku tak to zrejme zle pochopil.
Ale nechápem prečo vás to tak trápi, veď ten článok nie je váš produkt.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2016-05-19 10:55
Ja to beriem ako zbytočný komentár nakoľko tam nové info sú. Náš produkt nie, ale zober si, že sme mali z úradu vlády pozvánku a nešiel som tam pretože som vedel, že to dá SITA. Čiže aj tak by boli rovnaké info. A potom by mi asi vadilo, že moja cesta a čas strávený na článku boli podľa teba staré informácie :-)

A neurážajte sa prosím.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Hmmm 2016-05-19 12:35
Koment bol myslený skôr všeobecne a bohužiaľ to je pravda,mnohým ľuďom z toho života už pekne prepína a sú negativistickí, závistliví a brutálne kritickí ak ide o druhých ľudí (samozrejme, keď ide o nich, tak už to s tou kritikou také nie je).

Toto je portál o Nitre a tento článok je informácia, ktorá tu uverejnená ešte nebola, nakoľko je čerstvá a zo včera tak nerozumiem, že ako nemôže obsahovať nové info, keď o tom, že sem príde Ďalší investor za 100 mil. € tu doteraz nebolo ani zmienky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # dlhy 2016-05-19 07:42
Mne sa nepáči niečo iné.
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitra do roku 2023 neobsahuje o tejto investícii ani jednu jedinú zmienku. Ani jedinú.
Jednoducho mesto sa na to, čo sa tu bude diať, nijako nepripravuje. Keď sa poslanec pýtal prečo, odpoveď úradníčky(!) bola, že to je tajné. Ostatným to nevadilo, lebo im je to evidentne jedno. Jednoducho sa išlo ďalej a tento vraj strategický dokument (PHSR) bol takto schválený.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Superior Grande 2016-05-19 09:46
A este tych firiem pride, zvykaj si :-)...ked bol ten dokument prijaty pred 2 mesiacmi a novy investor prejavil zaujem investovat v NR iba pred mesiacom, ako mohol ten dokument obsahovat udaje k tomuto investorovi? Cize pre Teba je ten dokument viac ako investicia za 100 mil Eur spravne? A z tych nitrianskych dokumentov co sa kedy napisali/prijal i maju asi najvacsiu vahu Zoborske listiny z roku 1111 a 1113 :).
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2016-05-19 11:01
Marek chápeš o čo tu ide? Schvaľoval sa nedávno Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitra do roku 2023 na zastupiteľstve a absolútne tam absentuje informácia o nejakej automobilke v Nitre. O čom je potom ten dokument? Vyše 100 popísaných strán... navyše ich väčšina poslancov ani nečítala. Sú to kecy. Každý vie v akom stave je Nitra tak načo sa hráme.

Takýto strategický dokument musí obsahovať informáciu o PP Sever + Jaguar.

Vďaka jednej premotivovanej poslankyni sa to schvaľovalo rýchlo rýchlo.

BTW aký rozvoj??? Nitra prežíva... jediný rozvoj momentálne je Jaguar.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Superior Grande 2016-05-19 11:08
Misko, jasne, ze minimalne JLR by tam mal byt spomenuty resp. ovela viac predikcii, ak to je dokument, ktory ma byt viziou rozvoja mesta v tejto oblasti. To je tak, ked sa vsetko robi na tzv. nitrianske minimum...zobra t peniaze za nic a hadam nejak bude.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2016-05-19 11:17
Obkecať aktuálny stav mesta - diplomaticky a potom tam napchať kecy o lanovkách a akvaparkoch. Vízia nikde.

Dôkazom, že Nitra stagnuje je aj príchod Jaguaru. Obrovský nedostatok bytov a ako reaguje mesto? Nebuduje sa infraštruktúra, nevieme ani len osvetlenie vymeniť bez problémov a finančných strát.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Poštový kuriér 2016-05-19 11:26
Ale čoby Michal. Po meste už kolujú správy, že s Pedrom spriaznení developeri začnú stavať malometrážne nájomné byty cez ŠFRB !!! A niekde pri Lužiankach istý kamarát istého exministra má stavať cca 1000 bytov !!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2016-05-19 11:41
Áno Pedro sa už nechal počuť, že sa budú stavať byty. Ja narážam na to, že už mali byť postavené a hlavne prečo potrebujeme automobilku na to, aby sa rozhýbalo mesto a spravilo niečo pre občanov?

Riešim len Mesto Nitra, to čo stavajú súkromníci je mimo. Tým neplatím dane. :-)

A chcú Nitrančania malometrážne králikárne pre Rumunov, alebo chceme dôstojné bývanie pre občanov Nitry v prvom rade?!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Poštový kuriér 2016-05-19 11:49
Na FCB istej poslankyne je zaujímavá otázka pre nedávno hospitalizované ho člena vlády. Týka sa zmluvy medzi JLR a SR. V nej j údajne klauzula, ktorá SR zaväzuje k udeleniu pracovných a pobytových povolení pre cudzincov v objeme 25 % zamýšľanej zamestnanosti pre JLR. Už si nepamätám presne, či budú mimo Schengen alebo dokonca mimo priestor EÚ. Takže to bude ešte zaujímavé o také 4 až 5 rokov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # komár by ZIKA 2016-05-19 11:18
Chlani, poznám ju len z fotografií, ale je ona naozaj taká premotivovaná a pomýlená? Vzhľad niekedy veľmi klame a pravdepodobne je aj origoš blondína, ale žeby až tak? A kto ju potom tak protežuje a kvôli čomu?
Veľa otázok naraz, ale snáď sa dozviem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # dlhy 2016-05-19 11:29
Veď práve o to ide. Takýto strategický dokument mesta MUSÍ v perspektíve počítať s tým, že sa niečo také ako príchod ďalších investorov udeje.
V čase jeho spracovania a tobôž schvaľovania bol príchod Jaguaru nespochybniteľn ou realitou. Pritom túto skutočnosť KOMPLETNE ignoruje.
Inak je to (ako Mišo správne píše) iba 100 strán popísaného papiera.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2016-05-19 11:42
A hlavne v čase jeho prerokovania bola možnosť ten dokument opraviť. Nebola vôla :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Superior Grande 2016-05-19 12:52
Dlhy to suhlasim, toto je silna kava, ze tam nie je ani len spomenuty prichod JLR a samozrejme na neho naviazanych subdodavatelov. Tym padom sa tento dokument stava uz pri jeho vzniku zbytocnym, kedze JLR zmeni kompletne cely raz Nitry.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť