Jaguar bude tovar prepravovať cez nový železničný terminál

Automobilka plánuje 80 percent materiálov prepravovať železničnou dopravou

NITRA 7. marca (WebNoviny.sk) - Automobilka Jaguar Land Rover bude na prepravu svojich materiálov a tovarov využívať nový železničný terminál. Vznikne v severozápadnej časti Priemyselného parku Nitra Sever, do prevádzky by ho mali uviesť začiatkom roka 2018. V súčasnosti prebieha verejná súťaž, ktorú vyhlásili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

O zámere ŽSR vybudovať pri Nitre Terminál Intermodálnej Prepravy sme Vás informovali 28. decembra 2015 v článku V Lužiankach by mal vyrásť Terminál intermodálnej prepravy.

Predpokladaná cena realizácie projektu, plánovaného na dvadsaťdva mesiacov, je 40,33 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Terminál bude mať šesť koľají, z toho dve s dĺžkou 750 metrov a štyri s dĺžkou 700 metrov. Projekt zahŕňa tiež spevnenú plochu pre skladovanie tovarov a vybudovanie novej spojovacej koľaje zo železničnej stanice Lužianky napojenej do zostávajúcej časti bývalej trate Dražovce - Lužianky. "Spojovacia koľaj s dĺžkou 1,05 kilometra zapojí terminál intermodálnej prepravy Lužianky do železničnej stanice Lužianky a tým do železničnej siete SR," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa.

Trať zabezpečí prepravu tovarov po železnici pre celý priemyselný areál a širšie okolie Nitry. "Navrhovaná kapacita terminálu je 35 493 intermodálnych prepravných jednotiek, teda 20 stopových kontajnerov za rok," doplnil Kóňa. Splnomocnenec vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček koncom februára pri návšteve priemyselného parku v Nitre informoval, že Jaguar Land Rover plánuje 80 percent materiálov prepravovať železničnou dopravou. "Je to jednak dobrá správa pre cestnú infraštruktúru, ale samozrejme aj pre Železnice SR, ktorým z toho plynú efekty z hľadiska ďalších tržieb," povedal.

Železnice SR chcú projektom zvýšiť svoj podiel na dopravnom trhu. Pri realizácii projektu brali do úvahy zákaznícky potenciál pripravovaného strategického parku a tiež potenciál ďalších producentov v tejto lokalite. "Terminál bude prevádzkovaný ako verejný, s nediskriminačným a transparentným prístupom k jeho službám pre všetkých zákazníkov za rovnakých podmienok," informovala agentúru SITA pred časom hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.


Navrhovaný terminál intermodálnej prepravy bude umiestnený severne od pripravovaného priemyselného areálu, súbežne s riekou Nitra. Na nákrese nižšie je označený fialovou farbou v ľavej spodnej časti

Jaguar Land Rover Nitra


Pohľad na výstavbu závodu z Pyramídy - marec 2016

Jaguar Land Rover Nitra - marec 2016 z Pyramídy


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.Zdroj: © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.Komentáre  

+4 # Shadow 2016-03-07 18:33
Je zaujimave, ze na cca rovnakom mieste bol podla mapy, ktoru mam doma zeleznicny terminal planovany aj v 70-tych rokoch minuleho storocia. Je to zaujimave vidiet, co z vtedajsich planov sa zrealizovalo a co nie. Juzny obchvat R1 je pajcnuty prave odtial :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # Michal Šimonek 2016-03-07 19:37
Neposlal by si mi tu mapu odfotenu?

Aspon vidno ako sa na Nitru kasle :-) Roky sa planuje elektrifikacia trate a oprava stanice a nic a zaujimave ze pre Jaguar to ide na pockanie. Rovno to mala Nitra vyuzit a ziadat opravu stanice a novu trat do Trnovca nad Vahom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Land Rover Defender 2016-03-07 20:15
Mám len z počutia od kamaráta, ale v časoch pred rokom 1989 vraj boli úvahy Nitru spojiť s Trnovcom alebo Šaľou, a tak umožniť cestovanie do BA železnicou. Samozrejme aj nákladnú žel. dopravu. Úvaha bola to terénom prekľučkovať cez Cabaj a v prípade Šale ešte obslúžiť Močenok, vtedajšie Sládečkovce. Prišla však štrngačkovo - kľúčová nežná a bolo po vlhkých snoch. Rovnako dopadol zámer vybudovať normovaný cestný prepoj medzi obcami Jarok a Horná Kráľová.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Shadow 2016-03-08 13:22
Jasne, poslem. Mam ich zatial len v papierovej podobe doma, tak hned ako sa dostanem ku skeneru to mas :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # MilanL. 2016-03-09 14:39
urbanizmus a infrastruktura sa vacsinou planuje na 30+rokov dopredu. Aj dnes sa robia plany ktore sa mozno budu riesit za 30 rokov. Ide len o to vytycenie pasiem v ktorych sa bude buduca vystavba riesit.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Land Rover Defender 2016-03-07 19:35
Rozumné a racionálne riešenie. Vidieť, že do plánovacích a projekčných procesov boli zainteresovaný odborníci. Cestná infraštruktúra by už logistiku pre JLR neuniesla. Teraz je to na kolaps o 6:00 a 14:00 hod a čo by bolo pri spustení výroby v automobilke.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # batigol. 2016-03-11 13:06
je už niekde zavesený plánik, kadial bude viesť štvorprudovka okolo dražoviec a jej napojenie na hlavnu ulicu v priem. parku a na križovatku s r1A?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2016-03-11 14:06
Nie nevidel som zatial nič také. Nedávno len zrušili pôvodný zámer - kruhový objazd na Šindolke.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # dlhy 2017-03-03 09:36
Prešiel rok.
A na otázku ako sa zmení intenzita dopravy v meste v priebehu výstavby a následne v priebehu prevádzky nevie nikto odpovedať.
Ako narastie početnosť spustenia železničných závor na Železničiarskej , Braneckého a v Mlynárciach (čím bude obmedzený prístup na Klokočinu/Šúdol a Diely) tiež nevie nikto odpovedať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2017-03-03 10:07
Nikto nič nevie a nikto nič nerobí - bytová výstavba 0 bodov, plány do budúcnosti 0 bodov resp. papier znesie vela ale reálne žiadna aktivita. Otvoria Jaguar a padneme na hubu. PS: počúval som záznam zo zastupka a primátor je dosť vtipný - povedal, že by sme sa mali v budúcnosti zaoberať otázkou prečo Nitre klesá počet obyvateľov :D Táto otázka by bola v poriadku v roku 2005 možno a nie z úst primátora. To len dosvedčuje, že toto mesto žije v letargii.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť