Fico si pozrel závod Jaguar Land Rover vo Veľkej Británii

Výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Ralf Speth ocenil prístup slovenskej vlády k požiadavkám spoločnosti

Solihull 4. februára (WebNoviny.sk) – Slovensko má dostatok kvalifikovaných pracovníkov pre novú automobilku. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) počas dnešnej návštevy závodu spoločnosti Jaguar Land Rover v britskom Solihulle pri Birminghame. Automobilka plánuje postaviť svoj nový závod pri Nitre.

"Podpis dohody o spolupráci vyvolal na Slovensku obrovské očakávania. Slovensko je krajina, ktorá sa opiera o automobilový priemysel, a preto nás neprekvapil ani obrovský záujem verejnosti o prácu v novej firme, ktorá vznikne v určitom čase na území SR," uviedol Fico po prehliadke továrne.

Premiér dodal, že na úradoch práce sa zaregistrovalo okolo 28.000 záujemcov o prácu v závode. "Všetky analýzy potvrdzujú, že výroba moderných, mimoriadne kvalitných áut pri Nitre bude sprevádzaná dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Spádová oblasť je mimoriadne veľká," povedal.

Výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Ralf Speth ocenil prístup slovenskej vlády k požiadavkám spoločnosti. "Rozhodovací proces bol veľmi dlhý a veľmi ťažký. Prichádzame na Slovensko s novým závodom, ktorý bude využívať nové technológie a prinesie nové pracovné miesta, no bude mať rovnakého ducha malej rodinnej firmy," konštatoval. Potvrdil, že pracovníkov prídu na Slovensko zaškoľovať odborníci z Británie.

Investičnú zmluvu so spoločnosťou Jaguar Land Rover podpísala vláda 11. decembra minulého roka. Automobilka, ktorá patrí indickému koncernu Tata Motors, si vybrala Nitru za miesto pre svoj nový závod s výrobnou kapacitou 300.000 vozidiel ročne. Investícia by mala dosiahnuť 1,5 miliardy eur a prácu by tam malo nájsť 2800 ľudí. Začiatok výstavby sa očakáva v tomto roku, prevádzka by sa mohla spustiť v roku 2018.

Štát poskytne Jaguaru investičné stimuly vo výške 130 miliónov eur, čo zodpovedá 9 % hodnoty investície. Na Slovensku pôjde v poradí o štvrtú automobilku, v krajine už majú svoje závody nemecký Volkswagen, juhokórejská Kia aj francúzska automobilka Peugeot. V prospech SR hovorila silná sieť dodávateľov a dobrá logistická infraštruktúra. Fico sa v rámci jednodňovej pracovnej cesty vo Veľkej Británii zúčastnil aj na konferencii o Sýrii v Londýne. S predstaviteľmi krajín z celého sveta diskutovali o nových finančných prostriedkoch na zabezpečenie dlhodobých potrieb ľudí v regióne, ktorý je už niekoľko rokov sužovaný vojenským konfliktom.

Premiér zároveň absolvoval bilaterálne rokovanie so svojím britským partnerom Davidom Cameronom. Do vlasti sa vráti vo večerných hodinách.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.Zdroj: © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.Komentáre  

+1 # hellesbier 2016-02-05 19:40
Ujo Fico Birmovany komunista a platy budu ake ?
ako v Indii?????????? ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-8 # dlhy 2016-02-06 19:39
Nečudujem sa, že chovatelia jaguárov ocenili prístup Slovenska.
Majú za čo byť vďační.
Dostať stámilióny eur ako darček, kto by sa netešil.
Majú chlapci Vianoce.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Hmm 2016-02-06 22:18
Nie stámilióny ale jeden sto milión tridsať ...
Myslím, že najväčší darček to bude pre región Nitry a okolie... Stále len počúvam od okolia, že aká je Nitra na prd na prácu. Že dá sa nájsť v pohode práce v Trenčíne, Trnave, Žiline, či Galante, ale Nitra slabota pokiaľ človek nechce robiť za 500 € a hľadá trebárs nejakú manažérsku funkciu ...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-9 # dlhy 2016-02-07 13:46
Stámilióny, priateľu, stámilióny.
Stámilióny dotácií pre chovateľov jaguárov.
Tých 130, o ktorých píšeš, to je len predražená stavebná zákazka pre Strabag.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-9 # dlhy 2016-02-07 13:48
No a tých manažérskych funkcií bude pri páse neúrekom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # No 2016-02-07 14:17
A teraz daj čo si urobil pre ľudí v regióne ty. Ako viceprimátor. Plnú hubu rečí a skutek utek. Somár. Iba hejtuješ. A ak ti nestačia mínuská skoro pri všetkých tvojich príspevkoch navštív psychiatra. Sa obzri a zistíš že prínos všetkých primátorov a ľudí v regionálnej politike pre obyvateľov je tekmer nulový. Pomohli ste si hlavne sami. Ale ak sa aj niečo pripraví to nie je dosť dobré. Takých chumajov sú plné úrady a preto to tu tak vyzerá.
Jaj som zabudol že si hlasoval za žihadielko. To je asi jediné čo si urobil pre toto mesto. Už je načase aby si ss ty a tebe podobný stratili s povedomia ľudí. Trošku sebareflexie nezsškodí. Orestaň škodiť ľuďom a aj tomuto portálu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-8 # dlhy 2016-02-07 14:41
Pokojne sa môžeme pobaviť o tom, čo som urobil, resp. robím.
Keď máš čas, zastav sa.
Ja si čas urobím.
A toho somára si nechaj na čas, keď sa bavíš s kamarátmi.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť