Univerzitný most začnú rekonštruovať najskôr v máji

Zámer rekonštruovať most trvá od roku 2012

Rekonštrukcia Univerzitného mosta v Nitre sa už roky presúva. Posledné informácie z októbrového mestského zastupiteľstva hovorili o ukončení verejného obstarávania do konca roka 2017 a o začiatku prác na jar 2018.

Situácia sa však opäť skomplikovala - proces verejného obstarávania nie je stále ukončený. Dôvodom je podanie námietky jedného z uchádzačov o zhotovenie rekonštrukcie. V najbližších dňoch bude zo strany Úradu pre verejné obstarávanie začaté konanie o preskúmaní úkonov. Z toho dôvodu verejný obstarávateľ predĺžil aj lehotu viazanosti ponúk do 30.4.2018.

Práce sa tak môžu začať najskôr v máji. Ak by začali až v lete, je rekonštrukcia ohrozená. Niektoré stavebné práce nie je totižto možné vykonať v zlom počasí a to sa dá očakávať v mesiacoch október až december. Rekonštrukcia by sa tak znovu posunula na jar 2019.

Zámer rekonštruovať most trvá od roku 2012. Jedno verejné obstarávanie už prebiehalo, ale bolo v roku 2016 zrušené. Dôvodom bolo zhoršenie stavu niektorých mostov. Súťaž bola vyhlásená vo februári 2015. Lehota na predkladanie ponúk bola posúvaná osemkrát. Pôvodný termín bol 3. apríl 2015, posledný 15. januára 2016.

Univerzitný most je v zlom technickom stave a už niekoľko rokov čaká na rekonštrukciu. Na moste sú trvalo umiestnené dopravné značky obmedzujúce rýchlosť na maximálne 40 km/h. Posledná rekonštrukcia mosta prebehla koncom sedemdesiatych rokov. Porušené sú chodníky, na vozovke sa nachádzajú výtlky a trhliny. Nosná konštrukcia sa skladá z 2 častí: stredná staršia časť bola realizovaná v roku 1964 v rámci pôvodného mosta a krajné časti pripojené pri rekonštrukcii a rozšírení mosta je z roku 1979.


Univerzitný most po rekonštrukcii

"Šírka jestvujúcich jazdných pruhov na moste je 2,90 m, cieľom modernizácie je ich rozšírenie na 3,10 m. Súčasťou modernizácie je aj zvýšenie zaťažiteľnosti mosta," píše sa v Dokumentácii pre ponuku.

V rámci modernizácie budú zrekonštruované:

- nadväzujúce časti komunikácie v dĺžke približne 11m pred a za mostom,
- realizovaná preložka plynovodu,
- preložka verejného osvetlenia,
- preložka signalizačného kábla CSS,
- preložka silnoprúdových vedení spol. ZSE,
- preložky slaboprúdových vedení niekoľkých spoločností a organizácií,
- realizovaný hlásič námrazy na moste vrátane jeho pripojenia k elektrickej sieti.


Chýbajúci podjazd - čiastočné víťazstvo sme vybojovali cez petíciu

Momentálne nie je vôla podjazd vybudovať. Čiastočným úspechom je schválenie sumy 20-tisíc eur na prípravu projektovej dokumentácie, ktorú poslanci odsúhlasili ešte v októbri 2016u

Myšlienku zrealizovať petíciu za výstavby podjazdu sme spolu s pánom Andrejom Sitkeyom pretavili do petície v roku 2014. Verejnosť som informoval 26. augusta 2014 v článku Petícia za realizáciu podjazdu pod Univerzitným mostom.

V máji 2016 som bol petíciu odovzdať na Mestskom úrade v Nitre. Odpoveď z MsÚ sme sa bohužiaľ dozvedeli z médií skôr ako prišla nám a teda samotným iniciátorom poštou. Odpoveď od hlavnej kontrolórky mesta ma zarazila, nakoľko bola v podstate zamietnutá resp. neopodstatnená. Mrzí ma, že úradníci nepoznajú význam slova petícia. Berú ju ako niečo zlé. Práve naopak - petícia je oficiálna cesta ako poukázať na niečo, čo treba zmeniť. V našom prípade je to vec veľmi pozitívna - žiadali sme len toľko, aby Mesto Nitra komunikovalo so Slovenskou správou ciest, ktorá ako vieme bude most opravovať a teda je správny čas zakomponovať do opráv aj vybudovanie nového podjazdu.

Aktuálne končí úsek cyklotrasy pri Univerzitnom moste, v pláne je výstavba cyklotrasy na opačnej strane mosta na Nábreží mládeže v smere od Janíkoviec/popri SPU. Pribudne aj cyklomost, ktorý spojí Kalváriu s Chrenovou. O moste som písal v článku Cyklolávka prepojí Wilsonovo nábrežie s Chrenovou + nová cyklotrasa. Dva úseky cyklotrasy by teda bez podjazdu končili na Univerzitnom moste. Nerozumiem, prečo nie je podjazd v územnom pláne a v pláne budovania cyklotrás.

Na širenie myšlienky o podjazde sme využili aj cyklistickú verejnosť - zorganizovali sme Cyklojazdou dnes poukážeme na chýbajúci podjazd a na nedostatky cyklotrás v Nitre a následne nás podporilo aj hnutie Critical Mass Nitra ich cyklojazdou.


Články, ktoré sme priniesli k téme

Petícia za realizáciu podjazdu pod Univerzitným mostom
Petíciu za realizáciu podjazdu pod Univerzitným mostom sme odovzdali na Mestskom úrade v Nitre
Univerzitný most musí na rekonštrukciu počkať, verejné obstarávanie zrušili
Cyklolávka prepojí Wilsonovo nábrežie s Chrenovou + nová cyklotrasa
Cyklojazdou dnes poukážeme na chýbajúci podjazd a na nedostatky cyklotrás v Nitre
V piatok 30.9. spoločná cyklojazda s Critical Mass na podporu výstavby podjazdu pod Univerzitným mostom


Univerzitný most NitraZdroj: Nitralive.skKomentáre  

-5 # elnoso 2018-02-06 23:47
Kto je to ten pán Sitey?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2018-02-07 00:26
Trápne a drzé.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-15 # elnoso 2018-02-07 07:31
Nemuselo to byť ani trápne ani drzé, ak sa pasujete do roviny novinára, tak tak by sa patrilo po sebe aspoň článok prečítať (ospravedlňujem sa, ja som zabudol, že už tu niekto spomínal, že v Nitre niet novinárov)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+15 # Michal Šimonek 2018-02-07 09:23
Nepasujem sa za novinara, robim to vo volnom case.

Niekto ako vy sem pride, precita si zadarmo a jedine co ho napadne je rychlo si spravit prcu z autora clanku lebo mu chyba jedno pismenko. To je velmi prizemne a neslusne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Daddo 2018-02-07 16:24
Ked ti NR poslanci sa tak nudia. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # Popelec 2018-02-08 08:33
Pán Elnoso: "...ani trápne, ani drzé,..." - chýba Vám tam čiarka. A ešte nechápem to opakujúce sa "...tak tak...", asi ste si príspevok po sebe neprečítali.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Ccc 2018-02-08 08:44
To bude tým že je to kolega pána posranca. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # CCC 2018-02-08 09:29
Nepasuje sa do roviny ,ale do úlohy.
Tvoje perly ducha o tebe vypovedajú všetko........
:-x
A zase mimo tému ako vždy.
posranci sa zásadne nevyjadrujú k svojim zlyhaniam,zlode jinám a chybám.
Ak dôjdu argumenty tak sa začne upozorňovať na gramatiku.
Vlastne posranci argumenty ešte ani raz nepoužili pri žiadnej diskusii.
Len šteky a výgrcy. :-x
Sú to táraji, gágaji a pre mňa prďúsi . :-*
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-4 # michak 2018-02-08 05:42
Trápny a drzí je ten komentár čo si napísal
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # francek 2018-02-10 15:54
múdrejší ako ty
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+10 # Alo 2018-02-07 05:18
Len čakajte pokiaľ to nespadne. Tie verejne obstarávanie v tejto republike, to je šialenstvo.Každ ý chce len ryžovať a všetko trvá do nekonečna. Toto je banánová republika nič iné.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # Ccc 2018-02-07 05:50
A možno ani nezačnú. Počkajú kľudne ešte nejaký ten piatok. Určite sa nájde zas dačo iné kde treba €.
Totálne neschopné vedenie mesta. Podjazd pre cyklistov a peších nik nerieši. Toľké roky. Už to mohlo byť zapracované do projektov. Potom zas budú výhovorky ako to nešlo.
Ale veď čo by mali poslanci a ostatní zodpovední robiť? Robotu? Lepšie je si vypisovať na internete.
Jedna veľká katastrofa totiž zderstvo :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+11 # karirohož SIEŤ 2018-02-07 07:58
Rekonštrukcia tohto mosta nemá dohromady s mestom nič spoločné, akurát obmedzenia, ktoré nás čakajú a budú cca 3 mesiace otravovať. To, že zopár poslancov vypisuje v diskusiách ber s nadhľadom. Keby si ich bližšie poznal a mal informácie o tom, ako sa osvedčili, tak sa len pousmeješ.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Ccc 2018-02-07 08:21
Práve že s mestom má všetko. Síce nepatrí mestu ,ale teraz majú vládu aj v parlamente? Prečo tam nik "nelobuje" za naše mesto? Aby sa veci urýchlili? Aby sa posunuli v prospech nášho mesta. Na čo sa čaká? Kedy sa konečne niečo začne diať v prospech nášho mesta? Nemyslím kšefty pre zlodejov.
Nitra tak premrhala svoj potenciál v neschopných županoch,primat oroch a poslancoch.
Tieto škody sa už nedobehnu nikdy. :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # elnoso 2018-02-07 08:38
Priateľu radšej sem nepíš, nemáš o týchto veciach ani páru. Perly ducha ako "ale teraz majú vládu aj v parlamente" o tebe vypovedajú všetko.....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Michal Šimonek 2018-02-07 09:25
Podla mna pise spravne - lepsia konstelacia uz nebude. Mame vsade SMERakov a vobec to Nitra nevyuzila. SSC, ZSR uplne Nitru ignoruju
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Ccc 2018-02-07 09:46
Michal presne. Ale som sa rozhodol že na týchto chudákov už nebudem reagovať. Nemá to zmysel. Debata s blbcom nikam nevedie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # johnnysp29 2018-02-07 10:18
Nemá nič spoločné ?
Dúfam že to budeš tvrdiť aj keď si to Pán JD bude pripisovať pred voľbami za svoje zásluhy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+17 # Samo 2018-02-07 09:51
Nepoznam p.Simoneka, ale velmi ocenujem , za sa snazi prinasat pohotove reakcie na dianie v Nitre. Nemusime s nim niekedy suhlasit a vyjadrime to svojim nazorom, ale vysmievat sa,ked zabudol vsunut jedno pismeno do slova, najma ak vsetci vieme o koho sa jedna, tiez nieje elnoso od teba to super. Pan Simonek prinasa , na rozdiel od vystudovanych novinarov , to co ludi zo zivota v Nitre zaujima a nekopiruje clanky z inych portalov. Sorry elnoso, ak som niekde slovko pozabudol., nie sme vsetci dokonali.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Noro 2018-02-07 10:02
Znamená to, že napriek doterajšej snahe je prakticky nulová šanca, že sa cyklistický podjazd alebo aspoň nekaka nevyhnutná príprava uskutoční popri rekonštrukcii mosta?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # johnnysp29 2018-02-07 10:21
Toto nikto nikdy netvrdil že sa podjazd bude robiť naraz s rekonštrukciou mosta.
Išlo o to aby sa v projekte rekonštrukcie mosta s podjazdom uvažovalo a bol tam zohľadnený.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2018-02-07 10:37
Ako píše johnnysp29 - našim zámerom bolo poukázať na chýbajúci podjazd a potrebu zakomponovať ho do projektu. Druhou možnosťou bola koordinácia prác - to znamená buď počas rekonštrukcie, alebo po nej podjazd vybudovať. Nuž ale Smart investície sú teraz pred voľbami dôležité.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+19 # zibi 2018-02-07 11:51
Toto uz je tragikomedia :lol: S obstaranim elektromobilov, laviciek a inych nepotrebnych "smart rieseni", ktore su kazdemu obcanovi ukradnute nebol problem, ale odstraniť havarijný stav najdolezitejsej komunikacie v meste nevedia za 6 rokov :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # LukasNR 2018-06-15 05:47
Nejake nove info?
Uz mame polovicu Juna a nic sa nedeje (niesom prekvapeny)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2018-06-15 09:03
Upozornoval som, ze tento rok sa nezacne a mozem to len potvrdit.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť