Objekt Starej plynárne v Nitre prechádza rekonštrukciou

V súčasnosti prebieha prvá etapa rekonštrukcie objektu Starej plynárne a to na dvoch z trojice stavieb komplexu

Stará ošarpaná budova na Štefánikovej triede pri križovatke so Staničnou ulicou je už minulosťou. Prechádza totižto komplexnou rekonštrukciou exteriériu aj interiéru. Budova je známa ako "Stará plynáreň".

Vlastníkom areálu, v ktorom sa nachádza aj objekt "Starej plynárne", je od roku 1998 spoločnosť INPEK, s.r.o. Tá sem presunula svoje administratívne sídlo.

Samotný objekt Starej plynárne, nachádzajúci sa kedysi na okraji mesta, dnes v jeho centre, pozdĺž línie Štefánikovej triedy, jedného z hlavných komunikačných ťahov mestom, predstavuje jednu z mála zachovaných technických kultúrnych pamiatok na území mesta.

"Spoločnosť INPEK, s.r.o. ho nadobudla vo veľmi zlom technickom stave a posudky statikov týkajúce sa jeho konštrukcií krovu, obvodových stien, základových konštrukcií len podčiarkovali nevyužiteľnosť veľkých halových priestorov. Napriek odporúčaniam statikov, aby bola nehnuteľnosť odstránená a skutočnosti, že komplex budov nie je zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok , rozhodlo sa vedenie spoločnosti, že historický technický komplex budov Starej plynárne zachráni," informoval ma pán Ing. Jozef Bóňa, obchodný riaditeľ spoločnosti.


Priebeh rekonštrukcie a plány do búducnosti

Prvým krokom bola ochrana objektu pred poveternostnými vplyvmi a najmä dažďovými vodami, kedy sa zrealizoval nový krov a konštrukcia bola pokrytá novou, ale historizujúcou krytinou. V zámere obnovy bol oslovený Krajský pamiatkový úrad Nitra, ktorého odborní pracovníci vykonali prieskum architektonického a materiálového riešenia nehnuteľnosti a preverenie farebnosti a stratigrafie náterov a na základe zistení poskytli odborno metodické usmernenie pre úpravu fasád.

V súčasnosti prebieha prvá etapa rekonštrukcie objektu Starej plynárne a to na dvoch z trojice stavieb komplexu. Realizujú sa nielen úpravy exterieru, ale práce prebiehajú aj v interierových priestoroch, kde do stavby bola vložená kovová konštrukcia navrhnutá v industriálnom štýle, umožňujúca jeho využitie na administratívne účely. Po ukončení a kolaudácii prvej etapy budú priestory slúžiť ako sídlo spoločnosti INPEK HOLDING, a.s. Následne bude zahájená druhá etapa obnovy tak, aby komplex troch vzájomne previazaných historických budov vytváral výrazovo jeden celok.

* o informácie o budove "Starej plynárne" som požiadal aj Krajský pamiatkový úrad v Nitre, zistenia zverejní v zvlášť článku

Budova plynárne - historická fotografia

Stará plynáreň Nitra, historická fotografia

Budova plynárne - pred rekonštrukciou

Stará plynáreň Nitra, pred rekonštrukciou Stará plynáreň Nitra, pred rekonštrukciou Stará plynáreň Nitra, pred rekonštrukciou Stará plynáreň Nitra, pred rekonštrukciou Stará plynáreň Nitra, pred rekonštrukciou

Budova plynárne - počas rekonštrukcie

Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukcii Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukcii Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukcii Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukcii Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukcii Stará plynáreň Nitra, po rekonštrukciiZdroj: Nitralive.sk / Michal ŠimonekKomentáre  

+25 # Golem 2019-01-07 19:17
No konečne niečo staré nezbúrali a nepostavili z toho sklenenú škatuľu, ale pekne opravili. Majú moje uznanie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # T. 2019-01-07 20:16
suhlas. Uz len cakam na nejakeho posahaneho sprejera, aby to "vylepsil". Kiez by sa nenasiel.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # ja 2019-01-07 22:50
Už je tam pár opadaných tehličiek
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # F. 2019-01-08 09:12
Citovanie ja:
Už je tam pár opadaných tehličiek

Citovanie ja:
Už je tam pár opadaných tehličiek

Citovanie ja:
Už je tam pár opadaných tehličiek


To nie sú opadané tehličky ale miesta kde bolo kotvené lešenie keď to počasie dovolí tak sa to určite dorobí nakoľko sú mrazy nie je možné to dokončiť
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # dlhy 2019-01-08 10:09
Niečo sa urobilo.
V Nitre je to konečne prvý dôvod ofrflať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # herr tell 2019-01-08 13:49
Ani by som sa nad týmto ofrflaním nepozastavil, pretože nás je všetkých nič, do súkromnej investície. Nad množstvom vecí verejných (rozumej komunálnych, či samosprávnych) sa nepozastavíme, hoc by sa patrilo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # ja 2019-01-08 20:07
Nefrflem, len konštatujem. Inak je to pekne urobené.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Magda 2019-01-09 23:26
Dokedy to bude v takom stave,vzdy sa najdu individua ktorym vadi ze sa nieco opravilo , upravilo a snazia sa to podla seba prikraslit.Skod a ze sa nenajdu,zasluzi li by si zlamat ruky aby uz druhy nenicili cudzi majetok.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Raymond Kaňa 2019-01-11 10:46
Nádhera. Rešpekt pred takýmto rozhodnutím !
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť