Prekáža mestu nočný život v Nitre?

Nočný život je znakom každého väčšieho mesta a dokonca veľmi významným prvkom turistickej atraktívnosti

Za relatívne krátky čas sme sa dočkali dvoch aktivít mesta smerom k regulácii využívania verejného priestoru a času. Prvá aktivita upravovala podmienky využívania letných terás a teraz sa chystá úprava otváracích hodín v reštauráciách, diskotékach a herniach. Až to vytvára dojem, že mesto ma nejakú premyslenú koncepciu akým smerom sa chce uberať a podľa toho usmerňuje poskytované služby v meste. Ale tak to bohužiaľ nie je. Prvá úprava sa potichu snažila zmeniť protiprávny stav z minulého roka, keď poskytnutím letných terás na pešej zóne prevádzkovateľom zadarmo sa v Nitre vytvorili nerovnaké podmienky podnikateľskej súťaže. Podnikatelia na pešej zóne prevádzkujúci terasy boli oproti podnikateľom v ostatných častiach mesta zvýhodnení. Teraz sa mesto rozhodlo skrátiť otváraciu dobu všetkých prevádzok v meste. Od kasín, cez rýchle občerstvenie až po diskotéky. A to bez zdôvodnenia, čo sa týmto krokom sleduje.

Nočný život je znakom každého väčšieho mesta a dokonca veľmi významným prvkom turistickej atraktívnosti. Nočná návšteva nitrianskej Mostnej ulici je v prípade všetkých mladších návštevníkov mesta neodmysliteľnou súčasťou ich pobytu. A nielen mladších. Netreba rozoberať vplyv Stodolní ulici v Ostrave na rozhýbaní miestneho turizmu. Takže o čo mestu ide?

Pokiaľ je záujmom mesta naskočiť na trend potláčať vplyv herní a kasín na charakter mestského života, v poriadku. Osobne si tiež myslím, že prevádzky s hracími automatmi, vznešene sa nazývajúcimi kasína, do centra mesta nepatria. Len na pešej zóne sú myslím tri. Pokiaľ je snahou mesta obmedziť ich prevádzkový čas, asi by s tým verejnosť nemala problém, naopak. Prečo však zároveň s nimi chce obmedziť aj hudobné kluby, diskotéky či bary? Je to len nedopatrením, nakoľko všetky otváracie časy sú súčasťou jedného Všeobecné záväzného nariadenia? Alebo je vedomý zámer obmedziť aj tie? Potom sa nám oprávnene natíska otázka, aký je dôvod pre takéto rozhodnutie? Sú nočné prevádzky tak veľkým problémom, že výhody z ich dlhšieho otvorenia prevažujú nevýhody? Respektíve, je problémom len Mostná ulica? Ak áno, kde je nejaká analýza dopadu. Od straty atraktívnosti mesta pre mladých po zásadný pokles príjmov napríklad pre taxislužby. A keď zakážeme nočné podniky, kam sa budú chodiť mladí ľudia zabávať? Na parkoviská? Pod okná bytov? Veď ďalšie VZN, ktoré zakazuje verejný konzum alkoholu v mestských častiach sa v lete v nočných hodinách porušuje pravidelne. Je naozaj zámerom mesta po umŕtvení pešej zóny umŕtviť aj nočný život na Mostnej?

Rozumiem snahám regulovať život v meste tak, aby znižoval nežiaduce javy a podporoval bezpečnosť a vyššiu kvalitu života. Rovnako rozumiem záujmom verejnosti mať pocit, že bývajú v modernom a živom meste. Prečo teda fenomén Mostnej ulici nevyužiť k prospechu mesta i obyvateľov? Je to už dávno, čo som navrhoval pre Mostnú ulicu vytvoriť špeciálny štatút. Navrhoval som, aby jeho zásady a pravidlá vznikli na spoločnom stretnutí všetkých dotknutých inštitúcií, od polície, zástupcov mesta po podnikateľov. Tam by sa mali stanoviť podmienky pre lepšiu bezpečnosť územia, posilnenie kamerového systému, prevádzkovania „uličnej ochranky“, obmedzenie nočnej dopravy na ulici a ak by to bolo prínosné, trebárs aj povolením nočného sedenia na ulici s nejakým programom. A takto vzniknuté prípadné vynútené verejné investície rozdeliť prevádzkovateľom nočných podnikov.

Možno sa mýlim a celý projekt nitrianskej „Stodolní“ je zlý, ale o zámeroch a nápadoch treba rozprávať. Prečo však v tomto prípade o svojich zámeroch a dôvodoch nehovorí mesto? Nestačí, že si mestské zastupiteľstvo schválilo uzavrieť zasadnutia mestských častí pred verejnosťou? Teraz sa stáva zvykom zásadné materiály bez diskusií rovno ohlasovať ako hotovú vec na verejnej tabule. Prečo? Či, ako sa vraví vo filmovej klasike, „a komu tím prospějete“?Zdroj: Daniel Balko pre Nitralive.skKomentáre  

-1 # Michal Kovac 2017-05-10 08:06
Ja som tu mal na navsteve vela ludi zo zahranicia (Mexiko , Maroko, Nemecko, atd.) ale nikto z nich netuzil ist u nas na dikoteku, alebo do kasina. Takze pochybujem , ze nitrianske diskoteky su, ako pises "významným prvkom turistickej atraktívnosti". Je to cisto lokalna vec a ich zatvorenim mesto ako turisticka atrakcia neutrpi. Mozno naopak.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2017-05-10 16:45
My sme mali zahranicnych studentov a vsetci behali po diskotekach :-) zalezi na veku...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # erik 2017-05-11 18:26
Citovanie Michal Kovac:
Ja som tu mal na navsteve vela ludi zo zahranicia (Mexiko , Maroko, Nemecko, atd.) ale nikto z nich netuzil ist u nas na dikoteku, alebo do kasina. Takze pochybujem , ze nitrianske diskoteky su, ako pises "významným prvkom turistickej atraktívnosti". Je to cisto lokalna vec a ich zatvorenim mesto ako turisticka atrakcia neutrpi. Mozno naopak.

A kolko mas rokov?61?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Samo 2017-05-10 09:04
Nehovorím, že som za skrátenie prevádzkovania diskoték ikeď nevidím význam ani v tom, že do 23:00 sú prázdne.
P. Balko by si mal však vyliať na seba kýbel studenej vody a pozrieť sa do zrkadla. Veľmi tendenčne napísaný článok, kde v polovici textu už premyslene píše o zakazovaní nočných podnikov, pričom mesto chce iba skrátiť prevádzkový čas z 04:00 na 02:00. Tzn. že ak tam bol niekto do teraz zvyknutý chodiť o polnoci tak bude chodiť o desiatej :) je to len zvyk.
A turisticky ruch by som sem vôbec neplietol, vidieť že sa chytá každej slamky.
Nechcem sa stavať na jednu či druhú stranu, ale tento článok je vážne smiešny :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # Milllan 2017-05-10 10:36
Pán Balko to vystihol úplne presne!!!!Mám precestovaných dosť krajín,aj velkomesta,aj okrajové mestá. Nikde som sa nestretol S obmedzeniami aké sú tu. Všade je nočný život.Či sú to bary, discoteky,cluby . Vždy sa dá niekde presunúť.Pred 4tou hodinou sa nikde nič nekončí. Trend zábavy sa vo svete posunul na neskorší nočný čas,od 24tej. Tak je to aj U nás. To už ozaj sa má Nitra stať mesto duchov????Všetk o zatvorit A byť len V praci A muklovat V priemyselnych parkoch???? Nitra musí žiť,je to mesto študentov. Pán Balko úplne Ste to vystihli.Dalo by sa tu K tomu písať letanie...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-05-10 16:44
Dublin napriklad - diskoteka kde som bol mala hudobne bloky, alkohol drahy a zjavne ho tam moc ludi nepilo a o 2hej dovi vypli vsetko a poslali ludi von. Zahranicnych hosti co ame mali tak si tu uzili volnost lebo veru taketo diskoteky v zahranici moc nemaju :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Alibaba 2017-05-10 11:35
Dobrý názor, len muklovat, a zabávať len pani?! Na panské bedač.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Pa3k 2017-05-10 13:55
Clanok je napisany trefne.
Osobne sa chodim bavit von raz za trimester. Pochodim rozne bary od 20tej hodiny a ist domov o 4 rano mi byva priskoro...
Nitra doslova umiera. Nie je tu absolutne nic k videniu...malo prace, chudobne mesto bez moznosti, atrakcii a skratenie nocneho zivota Nitru posunie len blizsie k zahube
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # marián 2017-05-10 16:42
Na jednej malej strae chápem ľudí, čo bývajú na Mostnej a majú tam toho pokrk, nie je bežným javom, že priamo v centre mesta je toľko diskoték na jednej ulici. Na druhej strane musia ľudia tolerovať aj toto. Disko patrí do mesta, rovnako ako aj bary. Nejakým uznesením skracovať dobu zo 4 na 2 mi príde ako zlý krok. Ja mnohokrát idem do mesta o 12, lebo vtedy mesto ožíva. Takže viac som na tej strane, ktorá by mala túo zábavu podporovať a nie odmietať. Inak, krásne vidno, že pešia zóna je vyľudnená a zábava sa zhlukuje na kupeckej a mostnej. Kupecká je v tomto smere jedna z naj ulíc v NR! ( je tu len 1 diskotéka) ale atmosféra tu býva skvelá....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Butko 2017-05-11 08:52
To ma aky vyznam menit to co funguje roky rokuce ?

Ludom, ktorym to vadi sa mali moznost prisposobit, respektive mali s tym pocitat, ked sa chystam do tej lokality byvat. Ked idem byvat do centra, mostna-nemostna musim automaticky pocitat s tym, ze budu noci, ked sa poriadne nevyspim. Ked chcem klud a ticho, idem byvat tam, kde nie je rusny zivot.

To mi pride ako keby som si mal kupit pozemok na katrusi, postavil dom a nasledne sa stazoval na smrad zo skladky. :-?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # erik 2017-05-11 18:34
Treba uzakonit zakaz nocneho vychadzania..od 20 do 8 h....zakaz pitia alkoholu...zaka z fajcenia...zaka z smiatia...aj zakaz spevu ako v tej rozpravke...nav rhujem v zime sj zakaz snezenia,v lete obmedzit teploty ns max 20 st...aj obmedzit hodiny svietenia mesiaca....pros im pano poslancov,aby to doplnili do daneho navrhu VZN!
.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Zoborcan 2017-05-11 21:01
Erik dávaj si pozor na komentáre, lebo súdruh Jožko sa inšpiruje a dá všetko zakázať!!!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Viktor 2017-05-11 23:12
Všetci tu riešite do 2:00. A čo cez týždeň? Cez týždeň otvorené max do polnoci? Predstavte si, že si pôjdete sadnúť s kamošmi na pár pív. O 23:45 Vám povedia podopíjajte si svoje drinky o polnoci zatvárame. O polnoci zatvoria a Vy čo? Domov spať? Toto mi príde ako z polepšovne alebo z internátu, kde Vám povedia: Máte o polnoci večierku. Nastane to, že ľudia nebudú piť v baroch, ale pekne vonku budú piť alkohol, robiť bordel a výtržnosti. Pumpy čo sú non-stop nebudú stíhať dopĺňať sortiment s alkoholom. Potom si ten, čo navrhol tento diskriminačný zákon bude môcť sypať popol na hlavu a bude neskoro. Žijeme v štáte, kde vládne demokracia, nie šikana mestskými poslancami čo sú za zenitom a honia si svoje ego na nezmyselných zákonoch a obmedzeniach.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # tekolo 2017-05-18 06:40
vieme odkial vietor vanie.. a co takto zrusit mestsku policiu? to by bolo prospesne naozaj vsetkym a usetril by sa kopec penazi :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2017-05-18 08:15
Nemyslíš náhodou Parkovaciu políciu ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # dlhy 2017-05-18 08:34
Prezraď odkiaľ vanie, keď "viete".
Mestskú políciu naozaj možno zrušiť jedným hlasovaním mestského zastupiteľstva.
Lenže potom by už v meste nebol na ulici jediný živý policajt. Štátna polícia totiž už roky žiadne pešie hliadky nemá.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2017-05-18 10:20
Ja by som rád oslovil poslancov aby sa na zastupiteľstve riešil stav v akom sa MsP v Nitre nachádza. Stačí sa prejsť po centre Nitry a vidíme ako si MsP neplní svoje úlohy. Nie je normálne aby autá parkovali po chodníkoch okolo súdu, MsU, Cintorínska ulica, Damborského komplet celý chodník na strane tržnice atď. Papučujú na parkoviskách a mimo toho aktivita nulová.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # cp 2017-05-18 09:33
Zasa aj týchto strážnikov (nie policajtov) peši vidieť je rarita. Teda som ich okrem ich sídla (pred dverami) a myslím na pešej raz nevidel tiež roky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť