Meč na pešej zóne znovu poškodený

Vinníkom tentokrát nie je vodič žiadneho vozidla, meč pravdepodobne poškodili ľudia

Bronzový meč na pešej zóne v Nitre je znovu poškodený. V minulosti ho niekoľko krát poškodili vozidlá, v roku 2015 to bol turistický vláčik, v roku 2017 malé vozidlo. Okolo meča sú kovové zábrany.

Vinníkom tentokrát nie je vodič žiadneho vozidla, meč pravdepodobne poškodili ľudia. Pravidelne sa totižto ľudia pri fotení na meč vešajú. Podľa informácií, ktoré mi poskytol hovorca Nitry Tomáš Holúbek, v čase poškodenia sa v okoli pohybovali dve skupinky ľudí. Na budove Ponitrianskeho múzea je síce umiestnená kamera, je však otočná a na záberoch nie je vidno akt poškodenia.

"Predpokladáme, že posledná oprava meča nebola v požadovanej kvalite, výstuž meča musela byť narušená, inak by ho ľudia, ktorí sa o meč opierajú alebo naň vyliezajú, nedokázali poškodiť," komentoval situáciu hovorca.

Mesto dá meč opraviť firme, ktorú si vyberie rodina zosnulého autora meča. Tým je pán akad. maliar Marián Žilík. Dôvodom je autorský zákon. Realizačnú firmu vyberajú v zmysle autorského zákona dediči, firma nacení práce a my firmu akceptujeme, pokiaľ bude suma prijateľná pre mesto.

Bronzový meč je symbolom mieru, je to zväčšená kópia historického meča, ktorý pochádzal zo súboru pamiatok kniežacieho hrobu z 9. storočia. Uvádza webstránka mesta Nitry.


Meč na pešej zóne znovu poškodenýZdroj: Nitralive.skKomentáre  

-1 # Arch 2019-05-05 20:33
Mec nepochadza zo ziadneho hrobu, len zo sukromnej zbierky barona Ferenca Revaya zo Sklabine. Hrob si vymysleli madarski archeologovia v 19 storoci. Urobit z toho symbol Slovenska je na cisto sranda.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # lietadlo 2019-05-09 16:01
A co tak darovat tento mec dedicom toho sochara?

Predsa len ta predstava naburaneho turistickeho vlacika do zapichnuteho meca posuva Nitru do sveta bizardnych pribehov z krajin rozvojoveho turizmu. Niekde medzi vymalovanu albansku Tiranu a kolotocarsky Burgas.

Z bizarneho vlacika/nevlaci ka oblepeneho reklamami duni turbopop a okolo stoja mestski policajti v prepotenych koseliach a nikomu sa nic nechce moc riesit lebo z toho asi baksis nebude.

https://mynitra.sme.sk/c/7963553/turisticky-vlacik-narazil-na-pesej-zone-do-meca.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-7 # Júlia 2019-05-09 18:31
Mne sa meč páči, jedna z mála vecí, ktorá sa na Nitre nezmenila od môjho detstva :-) aj ľudia sa pri tom radi fotia a pod. Myslím však, že by bolo vhodné postaviť okolo nejakú zábranu, aby sa zabránilo ďalším nehodám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # DDT 2019-05-09 18:46
Presne.
To tam treba .
Dvojmetrový železobetónový plot navrchu s ostnatým drôtom a guľometným hniezdom.
Aby nedochádzalo na pešej zóne k dalľím nehodám:D
LOGIKA :-x :-x :-x :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Júlia 2019-05-13 20:32
Sme sa nepochopili nejak?? Prečo by zábrana nemohla vyzerať vkusne? Nikde nepíšem o 2metrovom ostnatom plote...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # FUGAZZI 2019-05-11 14:18
Spomenutý meč už neodmysliteľne patrí k pešej zóne, ale miesto jeho inštalácie je absolútne nevhodné. V smere od pešej zóny k DAB, stojí v ceste všetkému, čo má kolesá. Bicykle, zásobovacie vozidlá, hliadky MsP a podobne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť