Milión sem, milión tam - na mestské školy "zabudli"

Pre základné školy bude treba doplatiť sumu 709 755 eur, pre materské školy 314 011 eur

Prúser - asi tak by som nazval počin zastupiteľstva vo veci financovania školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra. Akosi sa "zabudlo" na ich dofinancovanie? Alebo to bol zámer, dôležité bolo zvýhodniť súkromné školy?! A teraz bude treba nájsť niečo vyše milióna eur v mestskej kase.

Kde nastal problém? Dňa 31. januára 2019 schválilo mestské zastupiteľstvo VZN č.1/2019 o určení výšky finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a školského zariadenia so sídlom na území mesta Nitry a následne materiál č.25/2019 – Rozpočtové opatrenia v rozpočte Mesta Nitry na rok 2019, ktorým sa v zmysle uvedeného VZN dofinancovali súkromné a cirkevné školy a tiež školy a školské zariadenia v pôsobnosti mesta Nitry.

V skratke - navýšili sa peniaze pre súkromné a cirkevné školy, zabudlo sa na mestské školy. Pre základné školy bude treba doplatiť sumu 709 755 eur, pre materské školy 314 011 eur.

Neviem čo si mám o tom myslieť - súkromníkom zaplatíme aj navyše, na "svoje" školy zabudneme??? Kde zoberie mesto vyše milióna eur? Tieto peniaze nie sú v rozpočte tak ako nie sú navýšené peniaze na súkromné školy.

Spolu teda 2 milióny eur, ktoré v rozpočte neboli. Niekde sa táto suma bude musieť prejaviť. Trochu luxus v podmienkach mesta, ktoré sa rozpadáva a potrebuje milióny na rekonštrukciu či už ciest, alebo chodníkov.

Na túto nezrovnalosť upozornila poslankyňa Rácová na zasadnutí zastupiteľstva 14. marca 2019. Na najbližšom zastupiteľstve by malo byť pripravené rozpočtové opatrenie, ktoré zohladní chýbajúci milión.

Svoj názor na navýšenie financií na súkromné a cirkevné školy som vyjadril v článku Komentár k financovaniu súkromných a cirkevných škôl + zoznam školKomentáre  

+1 # johnnysp29 2019-03-22 12:22
Ako sa objektívne médium mení na súkromný blog...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-03-22 12:48
Asi nas potom necitas od zaciatku. Pisem rovnako roky.

Co je na tomto clanku neobjektivne? Su tam fakty. Ako jediny o tom pisem! Kde sa docitam o tejto zavaznej chybe? Tebe to nepride dolezite zabudnut na mestske skoly a milion eur???
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2019-03-22 13:08
Čítam vás už veľmi dlho.
Práve preto píšem (môj názor) že mi to začína skôr pripomínať blog ako objektívne médium.
Súhlasím že fakty sú najdôležijejšie.
Ale nepáči sa mi že až príliš podsúvaš svoj názor v niektorých článkoch.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-03-22 13:16
Ja viem ze citas, preto sa cudujem. Ved napis konkretne ktora veta sa ti nepaci. Ja vidim vsetko fakty. Porozmyslaj nad tym tak celkovo - narychlo dali peniaze sukromnikom a na svoje skoly zabudli. Preco to nikto nezistil? Len Racova. A tie peniaze bude treba niekde najst. To neni nazor ale fakt. Ale rad si to necham vysvetlit.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Nephilim 2019-03-22 12:50
Tiež by ma zaujímalo, čo je na tom článku neobjektívne
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Felix 2019-03-23 06:15
Pán johnnysp29, do súčasnosti všetky zverejnené články od Michala Šimoneka, považujem za objektívne v merite podstaty veci. V tomto článku a predchádzajúcom článku ide o zásadnú podstatu dlhodobého financovania školstva na území mesta Nitry, ktoré je na úkor modernizácie školských budov vo vlastníctve mesta Nitry, čo sa prejavuje na vysokých prevádzkových nákladoch. Ak Mesto Nitra dlhodobo zníži prevádzkové náklady, ušetrené prostriedky môže použiť do vzdelávania. Táto Koncepcia o rozvoji školstva na území mesta Nitry a jeho financovanie do súčasnosti Hattasovcom chýba.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2019-03-22 13:27
Pán Michal Šimonek, v rozpočte chýbajú 2 milióny a v apríli 2019 poslanci schvália rozpočtové opatrenie na 1 milión. Pre koho bude, pre súkromné alebo pre štátne školy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2019-03-22 13:42
Preco len milion? Prosim neoslovujte ma stale menom - dakujem. Nic v zlom!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2019-03-22 19:16
Pán Michal, schválené Uznesenie ohľadom materiálu č. 25/2019 o rozpočtovom opatrení rozpočtu Mesta Nity na rok 2019 je neplatné pre nedodržanie postupu.
MZ malo najprv schváliť VZN č.1/2019 o určenie výšky finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a školského zariadenia so sídlom na území mesta Nitry a po nadobudnutí účinnosti tohto VZN t.j. 08.03.2019, MZ malo schváliť materiál o rozpočtovom opatrení rozpočtu Mesta Nitry na rok 2019.
Ohľadom navýšenie finančných prostriedkov pre školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra, Hattasovci chcú odstrániť porušenie ust. § 5 ods. 2 písm. c) zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # FFelix 2019-03-25 21:00
rozhodol kompetentny organ o neplatnosti alebo je to len nazor jedneho pisatela? kym o tom nerozhodne kontrolny alebo justicny organ alebo ho nezrusi organ, ktory rozhodnutie sam prijal, uznesenie plati a bude sa legalne naplnat.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Felix 2019-03-26 04:37
Pán demokrat, o tom čo som napísal už rozhoduje štátny orgán t.j. či sa stotožní s právnym názorom, ktorý som predložil vrámci neplatného Uznesenia a iných skutočností pre porušenie Ústavy SR a iných zákonov. O postupe napadnutého Uznesenia rozhoduje štátny orgán nie vy, či Uznesenie platí a bude sa napĺňať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # dlhy 2019-03-26 06:24
Ty si musel tieto svoje múdrosti čerpať najmenej u Pištu Harabina.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Felix 2019-03-26 19:54
Pán Dovišovič, poslanec mestského zastupiteľstva, Vy vôbec netušíte čo je právny úkon, právny názor a výklad právnej skutočnosti ktorý sa argumentuje porušenie právneho úkonu. Vaše nízke právne vedomie nemôže chápať ani právny výklad čo preukazuje Váš pozmeňujúci návrh Uznesenia č. 268/2018 ktorý sa protestu prokurátora č. Pd 147/18/4403-2 nevyhovelo a v predmetnej veci mestské zastupiteľstvo muselo hlasovať 2 krát.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Felix 2019-03-26 05:00
Pán Michal, pozrel som si videozáznam z ktorého je zrejmé, že súčasné vedenie nemalo záujem navýšenia finančných prostriedkov pre štátne - obecné školy a to na úkor neštátnych škôl. Keďže poslankyňa Rácová predložila do MZ návrh na dofinancovanie škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitry na rok 2019, súčasné vedenie musí navýšiť financie pre štátne školy. Ak by súčasné vedenie racionálne uvažovalo, racionálne, financie by navýšili pre štátne aj neštátne školy. Som toho názoru, že dofinancovanie štátnych a neštátnych škôl nemôže byť na úkor modernizácie školských budov vo vlastníctve mesta Nitry.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-9 # dlhy 2019-03-26 06:25
Je najvyšší čas, aby si konečne vyhľadal odbornú pomoc.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Zoltán Kolompár 2019-03-26 14:53
Financovanie škôl. Vždy ma prekvapí ako sa financujú školy. Myslím, že ak sa zriadi súkromná škola, mala by sa financovať z prostriedkov tých, ktorí majú deti v takej škole. Preto je to súkromná. Pokiaľ je to cirkevná škola, tak nech ju aj financuje cirkev. Štátne školy si financuje štát z našich daní, čo je v poriadku. Ibaže ak musí štát dotovať súkromné aj cirkevné školy, potom nie je dosť prostriedkov pre štátne školy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # MarianNR 2019-04-09 10:46
Asi nie celkom budem s tebou súhlasiť.
Ako som už písal v inej reakcii, nie je vhodné hádzať všetky súkromné školy do jedného vreca. K niektorým typom súkromných škôl NEEXISTUJE štátna/mestská alternatíva. Ak by existovala, v tom prípade by som s tebou plne súhlasil. Spomínal som príklad logoškoly tu v Nitre. Ak mám správne informácie, existujú na SK "AŽ" 3 takéto školy. Veľká vďaka za to, že zrovna jedna je tu v Nitre. Bolo by možno vhodnejšie posudzovať súkromné/cirkev né školy jednotlivo. Niektoré sú asi naozaj "nadštandard", ale pokiaľ nie je iná možnosť tak nevidím dôvod prečo by daná škola nemala/nemohla byť dofinancovaná. Chodia tam iné deti ako do štátnej školy? Chodia tam NAŠE DETI! Verím v to, že každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a hľadá najvhodnejšiu alternatívu. Ono je to dosť komplikovaná téma a určite každý z nás má v niečom pravdu. Je to určite téma na dlhšiu diskusiu a nie len na pár riadkov tu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť