Komentár k financovaniu súkromných a cirkevných škôl + zoznam škol

Školy a školské zariadenia sú financované najmä z podielových daní obcí

Školy a školské zariadenia sú financované najmä z podielových daní obcí. Obce majú právo na ich prerozdelenie podľa vlastných potrieb. Dodržať však musia minimálnu výšku 88% na žiaka neštátnych škôl zaradených v sieti škôl a školských zariadení SR zo sumy, ktorú poskytnú školám a školským zariadeniam v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na mzdy, odvody a prevádzku. Nitra toto percento navýšila na 97%, čo je vôbec najviac v histórii.

Poslanci teda zdvihli koeficient na žiaka súkromných a cirkevných zariadení, ktoré budú po novom takmer na jednej úrovni s mestskými. Peniaze pôjdu na mzdy a prevádzkové náklady.

Aj keď nás primátor a niekoľko poslancov presviedča, že je férové prerozdeliť podielové dane medzi školy financované mestom a cirkevné a súkromné školy, skutočnosť je niekde úplne inde. Školy v zriadovateľskej pôsobnosti mesta sú financované z rozpočtu mesta (peniaze od štátu na žiaka), opravy budov a iné investície idú tiež z rozpočtu. Financovanie je transparentné.

Na druhej strane máme cirkevné a súkromné školy, ktorých financovanie nie je verejné a je z viacerých zdrojov. Argument, že aj tam chodia naše deti a treba sa podielať na financovaní je bohužiaľ len zneužívaním a hraním na city. Ako som sa dopočul v diskusii vo videonahrávke zo zastupiteľstva, národný priemer je okolo 91 percent. Nitra schválila 97 percent.

Tieto peniaze majú súkromné školy použiť na mzdy a prevádzku. Tieto školy sú prevádzkované za cieľom zisku, nie ako dobročinné inštitúcie. Ak doteraz vedeli fungovať a zarábať, odteraz to bude ešte viac. Z mestskej kasy ideme teda dotovať podnikanie. Áno aj cirkev podniká a má majetky. Je na rozhodnutí rodičov, kam umiestnia svoje dieťa.

Zadotuje Mesto Nitra podnikateľské aktivity aj iných občanov Nitry?
Čo nastane v prípade, že nám tu zrazu vznikne niekoľko ďaľších škôl, pretože ich financovanie je zrazu rádovo o percentá vyššie?

Aby sme sa nechápali zle, nemám problém s priemerom, vadí mi len prehnane vysoké číslo 97 percent. A čo je najdôležitejšie, mesto tieto peniaze nemá, niekde ich bude treba nájsť. Od svojho nástupu primátor len rozdáva, vytvára funkcie, veď to nejde z jeho vačku. V časoch kedy sa nám rozpadáva mesto, neopravujú sa hlavné cestné ťahy, máme vymreté centrum, považujem za luxus riešiť navýšenie financovania súkromných škôl o závratnú čiastku. Ak už chceme vynakladať viac peňazí na školy, tak na tie v správe mesta. Niektoré školy majú schátrané telocvične, nie sú zateplené a podobne.

Vypočujte si diskusiu vo videonahrávke od času 05:46:50 v bode 27. Stotožňujem sa s poslankyňou Rácovou a poslancom Oremusom. Vystúpila aj hlavná kontrolórka mesta pani Keselyova.

Súkromné a cirkevné školy a školské zariadenia

Súkromné a cirkevné školy a školské zariadenia Nitra

Komentáre  

+10 # Felix 2019-02-09 04:27
Pán Michal Šimonek, podľa môjho názoru z mestského rozpočtu by sa súkromným a cirkevným školám nemali uhrádzať určité prevádzkové náklady čo osobne považujem za porušenie článku 55 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, ale počkám si na výklad Slovenskej prokuratúry, či si osvojí môj názorom ohľadom podania žaloby voči Mestu Nitra. Ak chcú súkromné a cirkevné školy dostávať finančné príspevky aj vo výške 97% musia byť neziskové organizácie. Súčasné prijaté Uznesenie podporilo súkromné podnikanie vybranej skupiny nie však kvalitu vzdelávania detí na školách.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # Prečo 2019-02-09 06:02
Ja začínam byť zvedavý na bilanciu financií na účte mesta na konci funkčného obdobia.
Pôvodne som chcel čakať klasických 100 dní , ale vidím , že nie treba.
Transparentne sa už prezentujú ako si to predstavovali.
Hlavne slušne a bradato
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Nitra mila Nitra 2019-02-09 12:25
Hattas team v kacii, uz nemam slov, ked to takto ma fungovat....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Nostradamus 2019-02-09 14:14
Som si myslel, že opozícia bude ladená trocha inak. Nevadí, mýlil som sa. Nepochopenie, odkiaľ sa tu tie peniaze berú je až zarážajúce.

Štát rodičom ukradne polovicu výplaty, DPH, spotrebné dane... a potom ich im láskavo vráti v podobe katastrofálnych služieb. Pričom určitá časť sa v systéme stratí, ďalšiu časť zožerú úradníci na MŠ a nejaké percentá sa rozkotúľajú na tých predražených transparentných obstarávaniach, že Michal?

Pričom sa štátne školy tešia jednej skvelej výhode, od štátu dostali svoje vlastné priestory. To ti už, ale diskriminačné Michal, nepríde?

Buďme radi, že máme možnosť súkromných škôl a rozhodnúť sa kam svoje dieťa za svoje vlastné dane pošleš študovať.

Nemali by sme tie súkromne školy zrušiť?
Čo bráni štátnym školám vytvárať zisk?
Prečo vôbec máme ešte štátne nekvalitné školy?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2019-02-09 16:47
Ja ale pisem, ze mam problem s 97 percentami na ktore nemame peniaze v rozpocte. A nepaci sa mi dotovanie v takomto rozsahu. A to je len zaciatok. Ak to bude takto pokracovat budeme na tom horsie ako za Dvonca.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Felix 2019-02-10 06:48
Pán Nostradamus, za bývalého režimu boli všetky školy štátne t.j. vysoké, gymnáziá, stredné, základné, materské škôlky, a jasličky. V súčasnosti materské a základné škôlky sú obecné alebo mestské, gymnáziá a stredné školy patria VÚC, iba vysoké školy sú štátne. Slobodná voľba pre rodičov a detí je garantovaná v článku 42 ods. 3 Ústave Slovenskej republiky.
Nie je potrebné rušiť súkromné školy ale upraviť spôsob financovania, prečítajte si môj prvý príspevok.
Obecné školy nemôžu vytvárať zisk a ak majú príjem odvádzajú ho do mestského rozpočtu.
V meste Nitra máme nekvalitné školy ktoré neboli energeticky v celosti a v časti zhodnotené na zníženie prevádzkových nákladov na zníženie spotreby elektrickej energie, tepla a vody, ktoré sa platia dodávateľom z mestského rozpočtu t.j. z našich daní.
Za nekvalitnú výučbu na školách môže len učiteľ. V súčasnosti sa stretávam s osobami ktorý majú maturitu ani nevedia rátať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # heya 2019-02-10 17:11
neolibertarians ky blabol. Inak zvlastne, ze sukromne skoly na Slovensku su velmi slabe a odkladisko neschopnych deti. ja chcem napr. aby mi stat vzal cast plaatu a rozdelil ju vsetkym a ponukol zakladne sluzby aj pre tych, ktori vela penazi nemaju a nevadi mi to. preco by mal byt moj nazor menej ako vas? Statnym skolam brani vytvarat zisk zakon a ich ucel, ktorym nie je tvorba zisku. Co brani sukromnym skolam vytvarat dostatocny zisk na vlastne fungovanie? Pokojne mozu vyuzivat sponzoring a prenajimat priestory. A ak su naozaj take dobre, rodicia by sa trhali o to, aby sa dali svoje deti kedze je to ocividne lepsie vzdelanie ako statne. akosi sa to nedeje. su to skoly pre deti co sa nikde nedostali alebo su prilis slabe naa bezne studium
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Prečo 2019-02-10 18:31
Ty si kludne svoj plat rozdaj. Na to netreba štát aby ti zobral.
Ale keď potrebuješ na to niekoho nedbám.
Ja som tiež za pomoc slabším ( tým ktorí to potrebujú a vážia si to) .
A ja chcem aj rozhodovať komu svojimi peniazmi pomôžem. A kedy pomôcť môžem.
V tom je dosť podstatný rozdiel.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # Nostradamus 2019-02-09 14:18
Michal, súkromné podnikanie sa už dávno dotuje eurofondami. Skôr by som uvítal otázku, typu čo sa štátom nedotuje.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Shadow 2019-02-09 18:41
Pisal som to v predoslom clanku niekolkokrat, no tento argument ostava aj autorom clanku nadalej opomenuty, ktovie preco - sukromna skola nemoze mat zisk, ak cerpa dotacie od statu.

Dalsou vecou je, ze aj s tymi peniazmi, co doteraz dostavaju, maju sukromne skoly co robit, aby vobec zabezpecili zakladny chod. Takze aj v tomto pripade je argument o zisku irelevantny.

Naopak, peniaze sa v mestskom rozpocte musia najst, kedze mesto podla zakona o dlhovej brzde nesmie mat deficitny rozpocet. Som presvedceny o tom, ze akonahle sa odstrihnu smeracke pijavice od mesta, bude aj na deti, aj na chodniky, aj na kulturu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2019-02-09 19:02
Nesmie mat zisk - cize vsetky sukromne skoly prerabaju, alebo su na uctovnej 0? Potom pardon.

Peniaze sa musia najst samozrejme ked to uz schvalilo zastupitelstvo :-))) Pises o Smerakoch, oni ale nemozu za to, ze este je len februar a uz mame manko cez milion :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Felix 2019-02-10 07:25
Pan Michal Šimonek, ak súkromné školy prerábajú alebo majú 0 zisk, je to ich riziko podnikania. Tento argument je fikciou, pretože súkromná škola s.r.o. nezverejňuje účtovnú uzávierku o hospodárení. Túto uzávierku doručuje len do obchodného registra nie na mestský úrad Nitra do odboru školstva.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Felix 2019-02-10 07:17
Pán Shadow, ohľadom súkromných a cirkevných škôl mám za to aby boli dve kategórie t.j. s.r.o. a neziskové organizácie.
Súkromná škola s.r.o. nedostane žiadne finančné prostriedky z mestského rozpočtu, pretože mestskému úradu nepredkladá účtovnú uzávierku o hospodárení a ich podnikanie je slobodnou voľbou podľa článku 35 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky. Ich podnikanie je vo vlastnom mene na vlastný účet nie na účet daňovníkov mesta Nitry, ktorý nie sú povinný dotovať súkromné podnikanie. Obhajoba že do súkromnej školy chodia deti z Nitry je irelevantné, pretože v podnikaní sa vznáša aj riziko.
Nezisková súkromná alebo cirkevná škola bude mať právo na finančné prostriedky z mestského rozpočtu ale len do určitej výšky z toho dôvodu, pretože budú vyberať školné a prijímať dary.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Nitra mila Nitra 2019-02-09 19:04
V tom momente sa zacnu napichavat penťacke pijavice.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Trabant 2019-02-12 15:57
V tom momente by ale začala pre Nitru platiť veľavravná veta: "Volič je h...o". A to už fakt začne byť zlé.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Janula 2019-02-11 17:36
Urazený Michal, chudáčik, nedostal sa za poslanca, dokonca ani do žiadnej komisie ...ale disponuje zaručenými informáciami o manku v mestskej kase ...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2019-02-11 19:27
Pani vystupujuca pod prezyvkou Janula: tie peniaze v rozpocte nie su a to je fakt ;-) Namiesto argumentu trapny komentar - velmi ubohe.

PS: hlasil som sa len do 1 komisie a dostali sa tam odbornici takze som rad a nemam ziadny vyhrady. Nabuduce treba skusit nieco ine, netrafila si sa.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+10 # MarianNR 2019-02-12 11:03
Zdravím všetkých diskutujúcich.

Viete o aký typ škôl zo zoznamu sa jedná ?
Ja viem posúdiť jeden konkrétny príklad:
PaedDr. Ľudmila Držíková – riaditeľka školy.
Viete akej ? Aký typ školy to je?
Súkromná základná škola pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Žiaden luxus, žiaden prepych. Nemajú jedáleň, nemajú poriadnu telocvičňu...
Deti chodia na obedy na ZŠ Na Hôrke. Leto, zima, teplo, dážď, mráz... Chodia, lebo MUSIA.
Myslíte, že rodičia dajú dieťa do takejto školy len preto lebo chcú ? Len preto, lebo je súkromná ?
Myslíte, že je jednoduchšie voziť dieťa každé ráno cez celé mesto, len preto lebo rodičia chcú ?
Určite každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Alebo sa mýlim ?
...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2019-02-17 23:42
Ahoj Marian, áno máš úplnú pravdu, ide o deti a chceme všetci pre nich čo najlepšie školstvo. Pointou a témou článku je navýšenie financovania až na 97 percent čo je vysoko nad priemerom SR a ako som pochopil z diskusií v zastupiteľstve, takéto číslo nemá žiadne iné mesto. Pre mestský rozpočet to znamená, že tieto peniaze budeme musieť nájsť nakoľko v schválenom rozpočte na rok 2019 nie sú. Otázkou zostáva, ktoré z týchto škôl prežívajú a ktoré si žijú nad pomer a teda, kde je tá hranica férovosti? Tieto peniaze pôjdu na platy a chod zariadení a teda reálne to deti pocítia ako? Rád sa nechám poučiť. Príklad: škola X má peniaze od štátu/mesta + od rodičov školné + vlastné zdroje. Ročné náklady na platy predstavujú sumu 200-tisíc eur. Dotácia od mesta 200-tisíc eur. Čo dostaneme? 200-tisíc zisk, ktorý môže majiteľ vlastne strčiť do vreciek. Či? Pôjdu na výstavbu jedální, športovísk atď.? Ak áno budem rád. My však nevieme ako hospodária tieto školy, nevidíme tok peňazí :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # MarianNR 2019-02-12 11:04
POKRAČOVANIE:

Pokiaľ mám správne informácie, tak na celom Slovensku existujú "AŽ" 3 takéto školy. Som veľmi rád, že je práve jedna z nich tu v Nitre.
Vie mi niekto napísať, ktorá štátna/mestská škola by bola alternatívou ?
Aby mohla dieťaťu poskytnúť rovnakú starostlivosť ?
A verte, že viem o čom hovorím...
Tak prečo by nemala byť dotovaná rovnako pokiaľ neexistuje náhrada ?
Je však pravda, že by sa malo asi rozlišovať pre aký typ školy a aká dotácia ide.
Niektoré súkromné školy sú naozaj nutnosť, kedže neexistuje "štátna/mestská " alternatíva. Niektoré sú aj podľa mňa nadštandard. Malo/mohlo by sa to nejako rozlišovať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Felix 2019-02-14 07:50
Vážený pán MarianNR, mestské zastupiteľstvo svojvoľným rozhodnutím bez analýzy diskriminačne rozhodlo o plošnom financovaní súkromných a cirkevných škôl na 97%, pričom má ísť o individuálne schválenie MZ u každého žiadateľa za účelom zabránenia diskriminácie. Diskriminácia nastala medzi súkromnými a cirkevnými školami.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Volvo 2019-02-14 08:28
Do očí mi padla škola, či občianske združenie Ars Studio. Nemalo ešte v minulosti nejaké problémy s podkladmi na čerpanie štedrých mestských dotácií? Čo na to poslanci, ktorí sú v zastupiteľstve aj v tejto novej ére? A čo na to hlavná kontrolórka?

Musí to byť super ryža - platby od rodičov detičiek, dotácia z našich daní a pravdepodobne idú aj cez 2% z dane.

A plebs nech chodí za 450,- k pásu na 4 zmeny.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Hmmm 2019-02-16 08:43
Asrs studio malo problémy, lebo sa ho niekto chcel zbaviť. Viem, že tam riešili nejakú formálnu hlúposť, pre ktorú im chceli zobrať dotácie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Volvo 2019-02-17 10:15
Oficiálny problém bol v podozrivom vykazovaní oprávnených nákladov a v počtoch žiakov, resp. odcvičených hodinách.


Neoficiálny asi taký, že vtedy ešte bola doba kešu a nič sa nekešovalo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Janko Zlatousty 2019-03-25 21:10
netreba sa divit, napr. cirkev uz dvetisic rokov zije z toho, co ukradne alebo uchmatne alebo necha si darovat ci z toho, co zdedi (a ked nedodrzi podmienky darovania/zdede nia, nic sa nedeje, majetky nevrati a ani neodovzda ako odumrt statu).
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Janko Zlatousty 2019-03-25 21:11
Typicky priklad: cirkev kedysi predala objekty piaristickeho gymnazia statu a inkasovala riadne peniaze, v medzivojnovou obdobi tam sidlilo STATNE gymnazium. Tisov cirkevnicky rezim gymnazium odstatnit a dal do spravy cirkvi, po vojne bol objekt zas statny. A cirkevny ritolez Meciar, aby korumpoval cirkev, rozdaval statne majekty ako za Slovenskeho statu: budovy piaristickeho gymnazia, ktore kedysi cirkev so ziskom odpradala statu, cirkev v ramci restitucii schmatla vsetkymi desiatimi a vykopla statne gymnazium. Tak sa robi cirkevny biznis: predat so ziskom a potom si to znovu zobrat a este sa tvarit ukrivdeno. A podobne cirkev uchmatne aj dnes, co moze, napojena na verejne rozpocty, cicia, co moze a kde moze. Peniaze nesmrdia, prinajhorsom si ich cirkev okadi horiacim tymianom a ritualnymi zariekadlami pre naivny dav prostorekych modlosluzobniko v. :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť