Mesto navýšilo financovanie škôl o viac ako milión eur

Mestské zastupiteľstvo v Nitre na svojom štvrtkovom rokovaní odsúhlasilo zásadné navýšenie financií pre školy a školské zariadenia na území mesta

Mestské zastupiteľstvo v Nitre na svojom rokovaní dňa 31. januára 2019 odsúhlasilo navýšenie financií pre školy a školské zariadenia na území mesta. Poslanci zároveň zdvihli koeficient na žiaka súkromných a cirkevných zariadení, ktoré budú po novom takmer na jednej úrovni s mestskými. Peniaze pôjdu na mzdy a prevádzkové náklady.

Školy a školské zariadenia, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, volali po zrovnoprávnení niekoľko rokov. Štátom stanovený postup financovania existuje tri roky. Teraz ho začne napĺňať aj mesto Nitra. "Naše deti chodia nielen do mestských škôl a školských zariadení, ale aj do súkromných a cirkevných. Je na čase, aby sme dali týmto vzdelávacím inštitúciám jasne najavo, že si ich prácu vážime. Preto je fér, aby dostávali porovnateľnú dotáciu na dieťa," hovorí primátor mesta Marek Hattas.

Školy a školské zariadenia sú financované najmä z podielových daní obcí. Obce majú právo na ich prerozdelenie podľa vlastných potrieb. Dodržať však musia minimálnu výšku 88% na žiaka neštátnych škôl zaradených v sieti škôl a školských zariadení SR zo sumy, ktorú poskytnú školám a školským zariadeniam v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na mzdy, odvody a prevádzku. Nitra toto percento navýšila na 97%, čo je vôbec najviac v histórii.
Opozičná poslankyňa Marta Rácová upozornila na to, aby sa s koeficientom na žiaka narábalo citlivo. "Obávam sa, že na to nie sme finančne pripravení a urobili sme toto rozhodnutie skokom. Navyše sme podľa môjho názoru zvýhodnili niektoré súkromné školy, pretože majú viaczdrojové financovanie. Nie som zásadne proti navýšeniu financovania, ale mám obavy, že nezostanú finančné prostriedky na riešenie problémov škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra."

Podľa viceprimátora Daniela Balka chce dať radnica najavo, že svoje miesto na území mesta Nitra majú aj iné ako štátne školy. "Rodičia majú plné právo rozhodnúť sa pri výbere vzdelávacieho procesu medzi cirkevnou, súkromnou alebo štátnou školou a preto by žiadna zo škôl v školskej sieti a žiadne riadne uznané školské zariadenie nemalo byť diskriminované," hovorí Balko.

Podľa primátora mesta Mareka Hattasa Slovensko padá v rebríčku OECD aj preto, že školy v našej krajine sú podfinancované. "Kvalitné vzdelávanie a výchova našich detí by mali byť na prvom mieste. Preto by malo byť dnešné rozhodnutie zastupiteľstva pre Nitru oslavou školstva."

Ročná výška finančných prostriedkov a dotácií poskytovaných na mzdy a prevádzku na jeden výkonový ukazovateľ v Eur pre rok 2019

Ročná výška finančných prostriedkov a dotácií poskytovaných na mzdy a prevádzku na jeden výkonový ukazovateľ v Eur pre rok 2019 Ročná výška finančných prostriedkov a dotácií poskytovaných na mzdy a prevádzku na jeden výkonový ukazovateľ v Eur pre rok 2019

Komentáre  

+2 # Shadow 2019-02-06 16:55
Ďalší správny krok. Zatiaľ, čo doteraz boli súkromné školy nútené dofinancovávať svoj chod zo školného poplatkami od rodičov, teraz si budú môcť zo školného dovoliť nadštandard, ktorý mu z princípu súkromného zariadenia v porovnaní so štátnym prináleží.
Inými slovami rodičia súkromných škôl si teraz vlastne môžu reálne platiť "nadštandard" a záleží na súkromných zriaďovateľoch, čím a ako sa odlíšia od štátnych škôl. Prostriedky na to teraz budú mať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Hmmmm 2019-02-06 23:28
Shadow presne tak. Naše školstvo, systém a všetko v ňom je tak zastaralé a zdegenerované, že ľudia čo chcú niečo majú mať reálnu možnosť výberu a nevidím dôvod, prečo by na ich dieťa nemal byť rovnaký príspevok na žiaka ako dieťa v štátnej škole, keď si to zvolili.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2019-02-06 23:29
Ja mam problem s financovanim sukromnych a cirkevnych skol - taka cirkev je bohatsia ako cele mesto. A sukromnici to maju predsa ako podnikatelsku cinnost.

Kto zaruci, ze to pojde na platy?? To si mesto.bude vzdy preverovat? Asi tusim preco sa to schvalilo...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Shadow 2019-02-07 00:09
Tato argumentacia je pre mna dost prizemna, prepac. Skusim vysvetlit:
Cirkev je bohata najma duchovnym a kulturnym dedicstvom, nie aktivami. Neviem si predstavit, ako by cirkev mohla byt financne aktivna. Preda kostoly? Prenajme ich? Postavi z nich byty? Jej uloha je niekde uplne inde a nemozno v tomto kontexte rozmyslat po ekonomickej stranke. Je to na dlhsiu debatu samozrejme a uplne chapem pohnutky neveriacich. Ja tiez nevidim dovod financovat z mojich dani kupu stihaciek a hufnic, alebo zamestnavat odhrnaca snehu v statnej institucii po celyrok napriklad...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Shadow 2019-02-07 00:11
pokracujem:
Ty si vies predstavit, ze by rodicia ziakov v sukromnej skole museli platit celu sumu skolneho? Pozri si tabulky hore a skus si tipnut, kolko ziakov by chodilo do sukromnych skol. Na Slovensku este nie je rozvinuta tradicia sukromneho skolstva natolko, aby si to tieto skoly mohli dovolit vo velkom... navyse, na margo podnikatelskej cinnosti, z titulu financovania z rozpoctu sukromna skola nemoze mat zisk.

Co sa tyka platov, tie su dane tabulkovo. Menit sa mozu len v kolonke "osobny priplatok". Kvalita vzdelavania vsak nie je len o platoch ucitelov (hoci je to velmi vyznamny prvok), ale aj samotna prevadzka skoly, jej vybavenie, ucebnice, pomocky, exkurzie, vylety...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # cirkev a jaguar 2019-02-07 08:14
cirkev vlastni veeela pozemkov ktoré prenajíma a predáva článok aj tu na stránke o jaguároch a výrazne vyššie ceny pre cirkev ako pre smrteľníkov,
samozrejme cirkev si nemožno pohnevať :-*
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2019-02-07 09:25
Prizemna? Cize podla teba cirkev nema prijem hej? Vlastni len asi vacsinu pozemkov kam v Nitre stupis, podnika, platy dava stat a to neviem este o vsetkych aktivitach. Argument o stihackach a neviem co vsetkom neberiem / je rozdiel stat a cirkev.

To, ze cirkev dostava peniaze je tu zauzivane, mne vadi toto akoze zrovnopravnenie . To je znevyhodnenie mestskych skol a nie zrovnopravnenie .

Chod sa pozriet do jednej zo skol v Nitre. Niektore nemaju ani len poriadnu telocvicnu. Peniaze maju ist v prvom rade na mestske skoly, nie dotovat cirkevne a sukromne ked nemame poriesene vlastne.

Zabudas na podstatu problemu - tieto peniaze pojdu na platy... ako pomozu detom? NIJAKO. Nepocitia ich.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Hmmmm 2019-02-07 12:08
Je pravda, že cirkev (katolícka) sa dá považovať za najbohatšiu inštitúciu v SR. A ešte dostáva dotácie od šátu, čo je choré. Najväčší vlastník nehnuteľností je práve cirkev. Cirkev nemusím, ale zase Michal otvorte si vy školu, alebo trebárs černoch, ale prečo by ten zriaďovateľ nemal dostať toľko isto ako štátna škola ? To je podľa mňa diskriminácia tých rodičov, ktorí nechcú dať dieťa do štátnej. Druhá vec je tá, že škola by mala byť apolitická a teda cirkev by nemala v školách, aj tých svojich presadzovať svoje náboženské praktiky - mali by byť dobrovoľné a v rámci mimoškolských aktivít. Nie povinné návštevy kostola počas vyučovania, modlenie a nejaké príkazy. To by sa malo riešiť a nie financovanie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Michal Šimonek 2019-02-07 14:16
Zopakujem - čo má to dieťa, rodič z toho, že súkromná/cirkev ná škola dostane na výplaty? To je spravodlivé? To sa potom super podniká. Zadotuje aj mne mesto nejaký biznis? Veď predsa spravodlivosť.. .
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Hmmmm 2019-02-08 09:46
Michal to má, že pokiaľ nemajú školy rovnaké podmienky, tak tí rodičia detí čo navštevujú súkromnú školu musia platiť viac, pretože musia platiť v podstate aj tú časť na žiaka, ktorú v inej škole platí štát. T.j. nemajú rovnaké podmienky a aj keď platia dane rovnako, tak prispievajú na iné deti oni a na ich dieťa štát im neprispeje. Spravodlivé je na tom to, že pokiaľ už štát/mesto nejaký druh biznisu/odvetvi a dotuje, tak by mal všetky subjekty, ktoré sú v tej sfére rovnako a nie niekoho zvýhodňovať. Ja tiež nie som za dotácie, ale keď už tak rovnako. Alebo nech nedostáva dotácie nikto a nech si každý platí štúdium aké si vyberie. Alebo nech tí čo dajú dieťa do súkromnej školy majú nejaké daňové výhody, lebo sú znevýhodnení voči tým čo dajú dieťa do štátnej/mestske j, kde z ich daní ide na iné deti viac ako na ich len preto, že si vybrali inú ako štátnu školu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2019-02-09 18:32
Dobre ale stale si neuvedomujes to podstatne - tieto dotacie nepomahaju ani detom, ani rodicom. A je to rozhodnutie rodicov platit za sukromnu skolku.

Peniaze idu len a len skolke. A je to viac ako v inych mestach a to daleko viac. Na ukor rozpoctu. Tie peniaze bude treba niekde najst... ja som zvedavy kolko pojde na opravu verejnych priestorov, ciest, ihrisk...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Prečo 2019-02-09 19:04
Ale niekto ťa núti dať dieťa do súkromnej školy?
Máš možnosť ho dať do štátnej a nemusíš doplácať.
Čo tu furt melete o rovnakých podmienkach.
Toto je o možnosti voľby. Nik súkromné školy nezakazuje.
Ale máš bezplatnú štátnu.
Ak ti nevonia a chceš súkromnú tak si zaplať. Ničš viac nič menej.
To je sparvodlivé. A nie niekomu dotovať biznis.
Kde je tá logika o rovnosti?
Śtát prispieva rovnako na všetky deti. Že ty sa rozhodneš im dať niečo iné ako ti štát ponúka prosím ,Ale si to zaplať a nechci to po nás.
Toto je podľa mňa okrádanie detí v štátnych školách.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Felix 2019-02-08 05:10
Pán Michal Šimonek, vypočul som záznam o financovaní súkromných a cirkevných škôl, ktorý aj schválili a môžem len konštatovať, že financovanie je len v prospech súkromníkov a cirkvi a nie detí, pretože rodičia budú naďalej platiť za detí školné v rovnakej výške. Bude zaujímavé či súkromník a cirkev si ponechajú ušetrené peniaze ako zisk alebo navýšia na vyššiu kvalitu vzdelávania a platy učiteľom a personálu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Shadow 2019-02-08 20:59
Vazeny pan Felix, uz som to tu pisal. Sukromna skola z titulu dotacii od statu mat zisk nemoze.
A k p. Simonekovi - prosim, zaloz si sukromnu skolu, sprav si marketing, zozen kvalitny personal, pomocky, buduj meno a prestiz svojej skoly, ponukni nieco naviac. A na zisk zabudni. Ak je to take jednoduche, ako hovoris, pre tak sikovneho cloveka ako ty, to nemoze byt ziaden problem. A s tou sikovnostou to vobec nemyslim ironicky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-02-09 18:30
Takze tie sukromne skoly to robia nezistne pre dobry pocit hej? :-) ale no... ja nepisem ze je to ryza, ale ked zrazu dostanu taketo navysenie mi nehovor ze to pocitia tie deti v skolke :-) je to zisk. Preco by nemali zisk? Peniaze pouziju na platy a prevadzku, cize tie ktore mali dat maju k dobru.

Ja nepotrebujem skolku, ja si otvorim nejaky iny biznis a poprosim mesto aby mi prispievalo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Shadow 2019-02-09 19:10
Nuz, nie je vsetko len o peniazoch aj to som tu uz pisal. Niektori ludia maju jednoducho potrebu sebarealizacie a priniest do vzdelavania nieco viac, ako su centralne riadene, zauzivane a castokrat zaostale osnovy, ktore nestihaju reflektovat sucasny meniaci sa svet. Ci sa to uz tyka materskych skol alebo ZUS-iek.
Nemyslim si, ze pani Retiova si zakladala Tralaskolu kvoli ziskuchtivosti. Proste sa asi uz nevedela pozerat na zaostalost vtedajsej jedinej statnej ZUSky a jej vedenia. Madariova si takisto radsej zalozila vlastnu tanecnu ZUSku, lebo mala ine predstavy o vyucovani tanca, ako jej diktovali na statnej. A takto by sme mohli pokracovat...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-02-09 19:16
Chap zisk ako potrebu/nutnost - kazdy potrebuje zarobit na zivobytie. Takze aj spominane panie hore to nerobia zadarmo, ale to je uplne v poriadku.

Pozri si finstat a nahodne si zadaj nejaku sukromnu skolu. Ja tam vidim oficialne zisky... takze?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Shadow 2019-02-09 19:16
Aby som vsak nekrivdil statnej ZUS, v predoslom prispevku som hovoril o dalekej minulosti (cca rok 2004). Dnes ked sledujem ZUSky v Nitre, tak statna ZUS (Rosinskeho) svojou kvalitou, urovnou aj poctom ziakov vyrazne prevysuje tie sukromne. Myslim, ze 3 roky je tam nova riaditelka, mlada krv a je to vidiet. Je to aj o ludoch, nie len o peniazoch...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Felix 2019-02-06 19:12
Pán Shadow, z výberu dane DPH ktorú zaplatím za tovar, podporujem cirkev. Osobne nesúhlasím aby som 2x platením dane t.j. DPH a zo mzdy podporoval Cirkev.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Hmmmm 2019-02-06 23:34
Felix.. ja tiež cirkvi nemusím, ale prečo by si každý nemal vybrať kde chce študovať ? tie cirkevné školy zaniknú, ak tam ľudia nebudú chcieť chodiť. Je to každého slobodná voľba a tak by to malo byť. to by potom trebárs kresťania mohli povedať, že prečo by oni mali zo svojich daní platiť iné ako cirkevné školy. Ľudia čo majú bicykle a nemajú auto môžu povedať, prečo by mali aj z mojich peňazí ísť peniaze na diaľnice. Proste choré. Je správne ak má každý možnosť voľby podľa seba.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Hmmmm 2019-02-06 23:39
A z konkurencie majú v konečnom dôsledku vždy prospech ľudia. Ak niekde príde súkromná sféra a má rovnaké podmienky ako štát, tak ten štát musí zamakať, ak chce, aby ľudia jeho služby využívali a platili za ne tiež, takže tam nemôžu byť stále pijavice a iba ho cecať. Ako by vyzeralo napr. naše zdravotníctvo, ak by bolo úplne otvorené a mali sme tu všetko aj v súkromnej rovine ? Kto by chodil do tých štátnych ? Však uvidíme čo spravia len také Bory, keď to Penta otvorí a bude to top zariadenie u nás, s dobrými podmienkami pre zamestnanov a pacientov ? Kto bude chcieť chodiť do štátnych ? Dobrý príklad aj Regiojet a železnice, ktoré tak Danko silou mocou chcel udržať monopol. Kto mal z toho nakoniec osoh ? Zákazník. Kto mal osoh z toho, že prišiel Regiojet do NR, proti ktorému tak Turan ävlastne Dvonč) bojoval ? Zákazník. Súkromník totiž sám sebe nenechá okrádať a nedosadí na dôležité miesta nechopákov a vie za tie isté prachy spraviť viac, hlavne v porovnaní s týmto štátom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2019-02-07 05:13
Pán Hmmmm, tu nejde o slobodný výber školy ale o systém financovania. Štát všetky školy má financovať rovnako bez žiadneho rozdielu či je to štátna alebo súkromná škola. Navýšením nesúhlasím preto, pretože sa odčerpávajú finančné prostriedky z mestského rozpočtu, ktorá sa môžu použiť na obnovu mesta. Pozrite si záverečný účet mesta Nitry kapitolu školstvo a zistíte, koľko z mestského rozpočtu dávame do školstva t.j. dotovanie obedov, platenie prevádzkových nákladov , dofinancovanie mzdy učiteľov, mzdy učiteľov MŠ, dovybavovanie škôl (pomôcky, stoličky, lavice, a iné), splácanie úverov ohľadom energetického zníženia prevádzkových nákladov, niektoré školy mesto Nitre nemá energeticky zhodnotené, na zníženie tepla, vody a elektrickej energie. Jednoducho štát odovzdal mestám a obciam školy a škôlky katastrofálnom stave a obnovu nech si zaplatia občania z daní!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Shadow 2019-02-07 08:56
Citovanie Felix:
Navýšením nesúhlasím preto, pretože sa odčerpávajú finančné prostriedky z mestského rozpočtu, ktorá sa môžu použiť na obnovu mesta.


Za predchadzajuceh o vedenia neboli prostriedky 12 rokov navysene a obnovilo sa co? H*vno. Takze takuto argumentaciu si schovaj pre vies koho.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2019-02-07 09:29
Nie je problém navýšiť, problém je tie peniaze nájsť. Myslíš, že tieto schválené peniaze máme? Nemáme... vypočuj si zvukový záznam keď bude na webe mesta, že ako neodporučili toto navýšenie... len kindermanažment zabúda, že narába s verejnými financiami.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Felix 2019-02-07 17:12
Pán Shadow, podajte si žiadosť na mestský úrad Nitra, ohľadom energetického zhodnotenia školských budov a ony Vám presne napíšu ktorá škola je energeticky zhodnotená v celosti alebo v časti t.j. v celosti zateplená, vymenené okná a vstupy do budov, vyregulovaná vykurovacia sústava, zavedená úspora elektrickej energie (neonky za led-trubice), zavedená úspora vody. V ktorej škole mesto vybudovalo školský pavilón, v ktorej škole sa zrekonštruovala telocvičňa a školské ihriská a budete prekvapený koľko základných a materských škôl sa zrekonštruovalo za 12 rokov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Teacher 2019-02-08 08:34
Pán Schadow, bývate v Nitre? Bez komentára na bývalé vedenie, ale prejdite sa po škôlkach a školách. Väčšina je zrekonštruovaná , zateplená. A to ich máme v Nitre na každom kroku. Verím,že nové vedenie bude pokračovať, ale netreba sa robiť, že nič nebolo urobené.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Shadow 2019-02-08 09:12
Pan Teacher, felixova rec bola o obnove mesta, nie skol. Mal som na mysli rozbite chodniky, zarastene cyklotrasy, zanedbane travnate plochy, vytrhnute dlazby atd atd.
O rekonstrukcii budov skol viem, v Nitre byvam a moje deti tieto skoly navstevuju. Chvalit byvale vedenie mesta za to, ze opravuje svoje budovy je to iste, ako keby mna manzelka pochvalila ze som umyl riad. To ma byt proste samozrejmost. Suhlasim s tym, aby nove vedenie v tomto pokracovalo. Najvacsiu dilemu bude mat akiste na ZS Krcmeryho. V tejto budove sidli statna skola s prevazne romskou klientelou a zaroven sukromne konzervatorium.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Teacher 2019-02-08 13:09
Pán Shadow, nepoznám presne mechanizmus financovania mesta, ale predpokladám, že sa jedná o jednu hromadu peňazí z rôznych zdrojov. Pokiaľ mesto investovalo do jednej oblasti, v tomto prípade školy, zákonite nemohlo viac zafinancovať iné oblasti. To je ale môj subjektívny názor na vec, opravte ma, ak sa mýlim. Náhodou poznám situáciu aj v inom nemenovanom krajskom meste a tam ani náhodou nevyzerajú školy tak ako u nás. Je ale možné, že investovali inde... Tým ale nechcem povedať, že nemáte pravdu ohľadom niektorých chodníkov, cyklotrás atď. Je to o prioritách a nové vedenie nám ich určite v krátkej dobe ukáže.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Shadow 2019-02-08 21:11
Pan Teacher, priblizny system financovania pozostava z viacerych zdrojov. Skoly dostavaju peniaze na platy ucitelov (1) a na prevadzku (2) - faktury, udrzba, platy THP, pomocky atd. Jedno z toho (alebo obe) au financovane prave cez tieto normativy. Tretim zdrojom mozu byt sponzori, alebo projekty v ramci skoly. (ale tiez si nie som uplne isty, tak kto vie viac, nech ma opravi)
Co sa tyka rekonstrukcie budov, ide o investicne akcie mesta, tieto akcie nie su financovane priamo zo zdrojov pre skolu. V pripade Nitry mnohokrat islo aj o projekt financovany EU. Snad tolko na vysvetlenie.
Co sa tyka vzhladu mesta (chodniky, travniky, lavicky), dlhodoby problem je nekomplexnost v rieseniach. Ale to je uz na iny clanok :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Hmmmm 2019-02-07 12:05
Felix. Ja som sa teraz nevyjadroval koľko platí školám mesto, koľko štát a ako je nastavený spôsob financovia. Môj príspevok bol výlučne o tom, že aj v tomto by mali mať všetci rovnaké podmienky. Aká je to súťaž, ak štát nedotuje všetky školy rovnako ? Ak dotácie, tak spravodlivo a všetkým. Áno pri súkromných to pôjde do súkromných rúk, no a čo ? Súkromná škola, keďže si rodič za pripláca ešte navyše tej dotácie musí poskytnúť niečo viac, aby mali ľudia o ňu záujem. Ak nebude mať žiakov, dotácie nebudú. Prečo by nemala dostať za žiaka toľko ako v štátnej škole, ak sa rodič rozhodne, že pre jeho dieťa je toto lepšia škola ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Nostradamus 2019-02-07 17:23
Pán Felix, čo bráni štátu alebo mestu úplne ponechať školy súkromným podnikateľom, bez minimálnej regulácie a za predpokladu, že tieto peniaze ktoré sa do škôl z rozpočtov miest vynakladajú budú vrátené daňovým platcom? Tento marazmus je tu len kvôli tomu, aby sa tieto dane mohli rozkrádať či už na nezmyselných úradníkov alebo na prehnaných cenách za opravy a podobne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Felix 2019-02-07 19:05
Pán Nostradamus, prečítajte si zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a možno pochopíš prečo štát neponechá vzdelávanie iba súkromným školám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2019-02-07 05:33
Pán Hmmmm, v tomto roku sa výdavky v školstve zvýšia o platenie rekreačných poukazov pre učiteľov + navyšovanie mzdy učiteľov a ostatným zamestnancom v školstve.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Shadow 2019-02-06 23:49
1. z vyberu dani (resp. zo statneho rozpoctu) su financovane aj filharmonia, SAV, SND, narodna galeria a kopa ďalšíh užitočných štátnych inštitúcii, do ktorych si pri vstupe beztak platis vstupne.

2. ak si pozries vysku rocneho normativu na ziaka, zistis, ze tato vyska je akiste mensia, ako rocny preddavok dane jedneho cloveka. Inymi slovami sa da povedat, ze je tento normativ zaplateny prakticky z dani rodicov dietata, ktore skolu navstevuje. Takze mozes byt pokojny, tvoje dane su v bezpeci ;)

3. Osobne by ma ovela viac iritoval fakt, kolko tvojich i mojich dani skoncilo u kocnera, bastrnaka, hranola, maznaka, strapateho... Cirkev je v mnohych veciach uzitocna... strana smer nie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # GmbH 2019-02-07 07:53
Bravó. Bodom číslo 3. si to napálil rovno do 10-iny.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Nostradamus 2019-02-07 17:16
1. mohol by si mi vysvetliť ako užitočné? Jedná sa o relokáciu zdrojov. Ukradneš pracujúcim a dáš iným. Umenie by malo vytvárať hodnoty a nachádzať ich v sebe a nie požierať dane pracujúcich. Pracujúci by mal rozhodnúť kde tieto zdroje svojej práce zainvestuje.

2. súhlas, konečne sa to vyrovnalo.

3. Viac peňazí skonči prejedených na úradoch. Na projektoch, ktoré nepotrebujeme, prípadne nefungujú a samozrejme na platy úradníkov, ktorí si len robia svoju robotu. Cirkev nemá čo čerpať naše zdroje, má byť dobrovoľne financovaná.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Shadow 2019-02-08 21:30
1. Snad nemusim vysvetlovat inteligentnemu dospelemu cloveku uzitocnost vedeckych, sportovych ci kulturnych ustanovizni. Su proste veci, na ktore sa neda pozerat cez sklo ekonomiky a zisku. Nie som biatlonista, ani operny spevak ani vedec. Ale viem, ze tieto tri a mnoho dalsich povolani su pre nasu spolocnost dolezite a nenahraditelne. .. Navyse, slovne spojenia "brat peniaze pracujucemu ludu" mi zavana slovnikom z casov minulych. A aj za tych cias boli tieto oblasti dotovane z dani proletariatu.

2. Dakujem

3. Prebujnelost na uradoch je fakt a stihlost byrokratickeho aparatu spojeny s elektronizaciou uz dlho klopu na dvere. To vsak nedava ziadne pravo bastrnakovi, kocnerovi a spol. si ukrajovat z tohto kolaca co i len cent pre seba.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # tabáň 2019-02-07 14:29
Tu ti pomôže len zorganizovanie petície k vyhláseniu referenda na odluku cirkvi od štátu. Zvyšok je napr. aj o sčítaní obyvateľstva a podobne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Prečo 2019-02-07 05:41
Nemyslím ,že podfinancovanie škôl sa zlepší tým ,že budeme viac platiť súkromným školám.
Veď sú súkromné.
Naopak mali navýšiť peniaze pre štátne . Súkromné nech si dofinancuju tí ktorí na to majú . Keď teda chcú niečo viac ako ponúka štát.
Vysvetlí mi niekto tu logiku primátora?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Nostradamus 2019-02-07 16:57
Buď rád, že vôbec môžeme mať súkromné školy a možnosť sa rozhodnúť kam svoje dieťa pošleš. Ako rodič tu platíš dane a malo by byť úplne jedno, kam svoje dieťa pošleš. Doteraz si rodičia museli priplácať zato, že im štát nepreplácal plný normatív za dieťa, tako ako štátnym školám a rodičia boli nútený si základné školné na súkromnej škole dofinancovať. Čo na tom nechápeš, neviem. Financovanie škôl si predsa všetci platíme svojimi daňami.

Logiku pána primátora je správna v tomto prípade, odstránil diskrimináciu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # heya 2019-02-07 17:00
neodstranil, zaviedol. Sukromne skoly si mozu privyrobit poplatkami a peniazmi od rodicov. Statne skoly nemozu vyberat skolne, takze sukromne skoly su financovane dvojmo
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # Nostradamus 2019-02-08 14:27
Štátne školy sú financované zo štátneho rozpočtu z peňazí ktoré rodičom ukradli a potom im ich prerozdeľujú v podobe nekvalitného školstva. Štátne školy naviac majú svoje vlastné priestory od štátu. Súkromné si ich musia platiť. Tiež ponúkajú lepší prístup ako tie štátne. To si všetko už platíš ako nadštandard.

Doteraz si musel rodič tento normatív za žiaka platiť zo svojho teda bol diskriminovaný na úkor detí ktoré chodili do štátnej.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-02-07 17:02
Tá posledná veta to beriem ako vtip.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Nostradamus 2019-02-08 14:28
Aj vysvetlíš prečo?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Prečo 2019-02-07 18:49
Ale veď nech sú súkromné školy.
Netuším ako sú financované inde vo svete , len sa mi nechce veriť že ich platí štát rovnako ako u nás.
Nikdy som sa o túto tému nezaujmal , ale čo mám info súkromné školy v zahraničí sú niečo ako "elitné" kluby kde si vyberajú akých žiakov zoberú a samozrejme si nechajú patrične zaplatiť.
Nechápem tú diskrimináciu? V čom? Kde?
Nemôžu byť u nás súkronmé školy? Nik ich nezakazuje.
Ale ja ak chcem podnikať musím si najpr vyriešiť z čoho to celé budem financovať a ako.
To je potom hej !podnikať" keď mám peniaze isté z minimálne dvoch zdrojov. Mesto(štát) a rodičia.
A tváriť sa ako som diskriminovaný.
Rád by som vedel či aj mne mesto je ochotné platiť za služby.
Budú vo verejnom záujme a ani nemusím tvoriť zisk.
Len budem mať každý mesiac peniaze isté.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Prečo 2019-02-07 18:56
A ešte niečo moje dieťa chodí do súkromnej zatial školky a do školy pôjde do štátnej.
Inak by sa asi tvárili ak by sa dala volná ruka na súkromné školy ,s tým že štát by ich nijako nefinancoval.
Myslím že na by zostali tak dve v republike.
Keďže sa to financuje takto je to radosť podnikať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Nostradamus 2019-02-08 14:37
Mile rád by som dal svoje dieťa do súkromnej škôlky, keby v mojom okolí bola. Tak ako si odpočítavam v daňovom bonus na dieťa by som si odpočítal aj bonus na škôlku z čoho by som si vzápätí vybral, či tieto peniaze dám štátnej alebo súkromnej škôlke.

Znova sa jedná o tie isté peniaze, ktoré vyprodukuješ. Len ich zoberie štát a vrazí ich do štátnej škôlky, kde sa ešte po ceste zopár € stratí, prípadne ich vytunelujeme na opravu, alebo ešte lepšie ti urobíme také regulácie, že z toho padneš na zadok a plus mizerné služby.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Prečo 2019-02-09 18:00
Píšem ja že tá škôlka je dakde v mojom okolí?
Kopu času stojí dochádzanie.
Ale stojí tá škôlka jeden plat a v štátnej sa vraj moje dieťa počas troch mesiacov "neadaptovalo".
Je zaujmavé ,že v súkromnej škôlke prebehol tento proces za asi 5 minút počas rozhovoru s riaditeľkou keď sme sa ešte len išli informovať či nás zoberú a aké sú podmienky.
Takže si myslím že z rozpočtu by nemali dostávať už nič. Keďže si všetko financujem sám.

To je ale na inú tému.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-5 # Nostradamus 2019-02-08 14:30
Štátne školy sú financované zo štátneho rozpočtu z peňazí ktoré rodičom ukradli na výplate, DPH, spotrebné dane a potom im ich prerozdeľujú.

Nerozumiem o akom dvojitom financovaní sa tu bavíme.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Felix 2019-02-08 17:07
Pán Nostradamus, dane delíme na priame a nepriame. Do priamych daní patrí daň z príjmov, z nehnuteľností, z motorových vozidiel, daň za psa, za užívanie verejného priestranstva, za ubytovanie, predajné automaty, nevýherné hracie prístroje a vjazd a zotrvanie vozidla do historickej časti mesta. Do nepriamych daní patrí daň z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebné dane z minerálneho oleja, vína, piva, liehu a tabakových výrobkov. Štátne a súkromné školy sú percentuálne nie 100% financované zo štátneho rozpočtu na základe normatívu na žiaka. Obec alebo mesto dostáva vo výške 70% daň zo mzdy a podľa uznesenia MZ dorovnáva platby školám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Felix 2019-02-08 17:10
Pán Nostradamus, podľa môjho názoru ide o dvojité financovanie a to z toho dôvodu, pretože štát neplatí svojich zamestnancov na 100% a nebude platiť ani zavedené rekreačné poukazy. Obce, mestá a VÚC majú platiť iba režijné náklady školských budov svojom vlastníctve, financovať opravy, rekonštrukcie a úvery, dotovať obedy a platiť mzdy hospodárom, kuchárkam, pomocnému personálu, školníkom prípadne kuričom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # nitricka999 2019-02-07 06:02
A prečo to neplatí štát, ale mesto. Do mesta chodí veľa detí do základných škôl z okolitých dedín, rodičia sa z mesta odsťahovali,ale detičky si nosia do školy do Nitry . Dane platia v obci kde bývajú a nie v Nitre. Takto podobne je to aj so smetiami , zavezú deti do školy,ale najskôr vysypu smeti do kontajnera v meste pri škole.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Shadow 2019-02-07 09:01
Mesto dostava od statu normativ na pocet ziakov, ktore navstevuju skoly, ktore maju v zriadovatelskej posobnosti (opravte ma, ak sa mylim). Teda aj na deti z okolitych dedin, ktore navstevuju skolu v Nitre. Skor dediny su z toho v smutku, ako mesto.
Jedine, o co mesto prichadza, su podielove dane, ale to je sposobene ubytkom obyvatelstva, ale to sme rozoberali v inom clanku.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Prečo 2019-02-07 09:43
Ja by som poprosil namiesto minusiek nejaký argument.
Lebo ja nejak nechápem súkromné "podnikanie" ktoré platí mesto.
To je nejaký pseudosocialist cký mačkopes.
To sa ľahko podniká ,keď vlastne nedokážu vytvárať stratu. Ak to platí mesto tak by to mala byť štátna škola.
Viem si to predstaviť čo forme že si chod a správu takej školy budú platiť tí čo im nestačí štandard štátnej školy.
Prečo by sa mal niekomu platiť nadštandard , najmä keď moje deti v štátnej škole nemajú zabezpečené ani štandardné veci.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-4 # Nostradamus 2019-02-07 17:04
Keby si náhodou nepochopil kto vlastne platí tie školy, tak sme to my všetci, a nie mesto! Vieš, tie peniaze sa zoberú rodičom a potom sa pustia na školné. Teraz sa odstránila diskriminácia a normatív na žiaka bude takmer rovnaký ako v štátnej škole. Sám rodič sa rozhodne, kam jeho zaplatené peniaze pôjdu, či do štátnej alebo súkromnej. V súkromnej škole predpokladáš lepší servis ako v štátnej škole, iný prístup a podobne. Samozrejme rátaš s nadštandardom a ten si aj tak musíš priplatiť. Som veľmi rád, že túto možnosť voľby máme.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # CccDivMiki 2019-02-07 18:42
Tak dúfam že spravodlivosť nekončí pri delení peňazí a do týchto škôl budú spravodlivo rozdelené aj cigánske decká bz Orechovho Dvora.
Či taká spravodlivosť pri delení už nevonia?
Aj tam sú určite talentované deti ,ktoré v štátnej škole nedokážu uplatniť svoje prednosti.

Lebo ja stále tvrdím nech sú súkromné školy ,ale kto ich chce nech si ich aj zaplatí.
Inak to je diskriminácia a nie že bola odstránená.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-4 # Nostradamus 2019-02-08 14:19
Súkromná škola ponúka určitý "nadštandard" oproti štátnej škole, ktorý si samozrejme financuješ už z vlastných zdrojov. Súkromné školy si musia zabezpečiť svoj vlastný priestor nie ako štátne školy, ktoré priestor získali. Pokiaľ si vie rómsky občan tieto výdavky zaplatiť, tak nech svoje dieťa posiela aj do súkromnej školy.

Znova aj tebe vysvetlím, že sa jedná o možnosť voľby medzi súkromnou a štátnou školou. Uvedené peniaze si do spoločného koláča prispel a preto majú plné právo tieto peniaze poberať aj súkromné školy.

To prerozdelovanie si si vycucal z prsta, alebo to máš niekde podložené zákonom?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Michal Šimonek 2019-02-08 15:37
Majú právo, ale my sa bavíme o navýšení financovania čo nás bude stáť veľa peňazí z rozpočtu a tie peniaze vlastne ešte len budú musieť nájsť. Pozri si video-záznam - ani hlavná kontrolórka nebola nadšená.

Celé mesto rozbité a ideme sponzorovať súkromné školy. Veľmi zlé. A skrývajme to za deti...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2019-02-08 17:41
Pán Michal Šimonek, podľa môjho názoru z mestského rozpočtu by sa súkromným a cirkevným školám nemali uhrádzať určité prevádzkové náklady čo osobne považujem za porušenie Ústavy Slovenskej republiky, ale počkám si na výklad Slovenskej prokuratúry, či si osvojí môj názorom ohľadom podania žaloby voči Mestu Nitra.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Prečo 2019-02-08 16:15
Možnosť voľby tu doteraz nebola? Alebo by nebola ak by sme sa naň neskladali všetci?
Súkromná je už z princípu taká ktorá má svoje financie zabezpečené z iných ako štátnych zdrojov.
Skreslené predstavy o súkromnom podnikaní. Ale nečudujem sa keď teraz súkromné školy učia za štátne.
Toto je perfektný podnikateľský model. Bez možnosti vytvoriť stratu.
Kde sa na toto hrabú kapitalisti. Toto je povýšenie na vyšší model podnikania v komunizme.
Skvelý biznis plán
Všetky náklady v podnikaní mi zaplatí štát a ak chcete milí občania viac plaťte zasa.
Už som pochopil. Niekto vymyslel perpetuum mobile.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # obcanko 2019-02-07 12:55
Celé zle, pri rozhodnutiach chýbajú súvislosti, samý hovorca a marketing, smutné :sad:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Lebo preto 2019-02-09 08:09
Z "vypočuteho" rozhovoru dvoch ľudí v NR.

-... bol u nás na kontrole primátor (kuchyňa v škole ,alebo škôlke)
-.... že je nas tu veľa a musia sa aspoň s dve prepustiť ..
(-nerozumel som)......
- dovoz potravín stojí veľa peňazí a máme si zeleninu nakupovať a nosiť do kuchyne v rukách ....
- veľa odpadu , to pomyje nesmie byť, to treba ROZMIXOVAT deťom aby odpad nebol.....
-(nerozumel som)
-čo si ten .... myslí
(Ďalej už som nerozumel)
Ak je toto pravda navrhol by som pred každým zadaním robiť testy na "zakázané" látky. U primátora zvlášť.
Ja len dúfam že tento rozhovor bol fikcia , alebo to bolo ako žart (nemiestny).
Keďže sem pán primátor chodí verím že to patrične vysvetlí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť