Za výmenu verejného osvetlenia za LED zaplatilo mesto z dôvodu omeškania až niekoľkonásobne viac

Z viacerých dôvodov zaplatilo Mesto Nitra za modernizáciu niekoľkonásobne viac

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky dňa 30.4.2015 vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na podporu obnovy verejného osvetlenia miest a obci. Do tejto výzvy sa zapojilo aj Mesto Nitra.

Maximálna výška pomoci na jeden projekt bola 750 000€. Z celkovej výšky oprávnených výdavkov 95 % bolo financovaných zo zdrojov štátneho rozpočtu (10 %) a Európskeho fondu regionálneho rozvoja (85 %). Na zvyšných 5 % sa malo podieľať obec/mesto formou spolufinancovania. Mesto Nitra sa teda malo podieľať na financovaní modernizácie osvetlenia vo výške 37 500€.

Mesto Nitra však nakoniec táto investícia vyšla až na 219 910€ a to z nasledovného dôvodu: za oprávnenú časť projektu boli v zmysle usmernenia pre prijímateľov a úspešných žiadateľov v rámci výzvy KaHR-22VS-1501 považované len dodané tovary, vykonané stavebné práce a poskytnuté služby, ktoré boli zrealizované dodávateľom a uhradené prijímateľom do 31.12.2015. Rozhodnutie o schválení NFP bolo doručené cca. 2 týždne resp. 17 pracovných dní pred uplynutím lehoty na možnosť čerpania oprávnených výdavkov. Mesto Nitra teda zvaľuje vinu na oneskorené schválenie nenávratného finančného príspevku.

Z časti im dávam za pravdu, avšak ja som si poctivo každý deň obehal všetky ulice, ktorých sa výmena týkala. Dňa 31.12.2015 som uverejnil kritický článok - všimol som si, že na výmene osvetlenia sa prakticky vôbec nepracuje. Za vyše 2 týždne som neevidoval žiadne práce, reálne bola výmena dokončená len na ulici Braneckého. Konkrétne ulice uvádzam nižšie.

K 31.12.2015 a teda poslednému možnému dňu kedy mala prebehnúť výmená verejného osvetlenia za LED (a teda aj preplateniu nákladov) bola situácia takáto:

Hviezdoslavova trieda od križovatky s Kmeťovou po Braneckého (začiatok výmeny 22.12.): nedokončená - chýba niekoľko kusov v spodnej časti oproti poliklinike
Braneckého ulica: dokončené
Štefánikova trieda (začiatok výmeny 29.12.): v priebehu - k 31.12. 9:41 hod. chýba cca 30 kusov na strane od pivovaru k Mlynom
Štúrova: v pláne

Na koniec však mestu neboli preplatené všetky náklady a práce, podrobná správa k výmene LED bola zverejnená pred zasadnutím Mestského zastupiteľstva v Nitre, ktoré sa konalo dňa 5. apríla 2018. Celú správu uvádzam nižšie.

Priebeh výmeny + fotodokumentáciu nájdete v článku LED osvetlenie v Nitre: priebeh výmeny


Hviezdoslavova a Štefánikova trieda po výmene a pôvodný stav

Modernizácia verejného osvetlenia Nitra 2015 Modernizácia verejného osvetlenia Nitra 2015


Správa o výsledku kontroly realizácie a financovania projektu "Obnova verejného osvetlenia v meste Nitra" by Michal Šimonek on ScribdZdroj: Nitralive.skKomentáre  

+1 # Ccc H8 2018-04-07 07:02
A prečo sa to nezosobňuje zodpovedným?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Modrý bicygel 2018-04-08 16:47
Lebo smer patróna
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-6 # Felix 2018-04-07 08:46
Vážený pán Šimonek, je pravda že mestský úradníci zaspali ohľadom podania žiadosti o nenávratný finančný príspevok na obnovu verejného osvetlenia a to z toho dôvodu, pretože nemali pasportizáciu verejného osvetlenia (rekonštrukcia, údržba, obnova, správa) o ktorú som žiadal listom dňa 07.06.2015 čo sa prejavilo v neskorom podaní žiadosti o poskytnutí nenávratného finančného príspevoku na obnovu verejného osvetlenia. Ohľadom použitých finančných prostriedkov vo výške 219.910,- eur z mestského rozpočtu na obnovu verejného osvetlenia boli nutnosťou na dodržanie projektu, pričom tieto financie sú už vrátené a to znížením spotreby elektrickej energie za rok 2016, 2017.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Michal Šimonek 2018-04-07 09:03
Omyl vratene nie su. To nema nic so spotrebou. Ak by sme zaplatili len 5% ako sa planovalo, usetrene peniaze za spotrebu el.energie by sme mali v pokladni. Ako som pisal v clanku, na vymene sa nepracovalo okrem par ulic. Ak by sa naplno robilo a nestihlo by sa tak v poriadku uznam, ale nerobilo sa. Ja som nepisal, ze uradnici zaspali.

Navyse si myslim, ze tato vymena nemala zmysel. Vobec sa neriesili stoziare a ich odstup, vyska a osvetlenie chodnikov. Ked sa pozrieme na Senec tam to stihli v roku 2013 a vyzera to podstatne lepsie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Felix 2018-04-08 20:26
Vážený pán Šimonek, obnova verejného osvetlenia mala zmysel a to z toho dôvodu, že pán primátor sa presvedčil, že čiastočnými úspornými opatreniami sa dá postupne obnoviť 8.000 svetelných bodov. Ušetrené finančné prostriedky za zníženú spotrebu elektrickej energie sa majú opätovne investovať do obnovy VO. Mesto Nitra nemôže jednorázovo uskutočniť kompletnú obnovu verejného osvetlenia ako Senec, pretože má aj iné vážne priority, MHD, obnova zdevastovaných škôl a MŠ, dobudovanie škôl, havarijné stavy budov, obnovu športových hál, dobudovanie kanalizácie, investičné akcie na základe občanov a iné priority.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2018-04-08 22:04
? Ja tým vašim príspevkom nerozumiem nehnevajte sa. Každý vie, že LED osvetlenie prináša úsporu, prečo by sa mal primátor presvedčovať? Veď to sa dá vypočítať, na to sú štúdie :-) Zaujímavé, že tých miest je viacero a nemajú taký rozpočet ako Nitra. Taký malý Hlohovec nevýrazný vymenil komplet za LED a mali na to poriadnu štúdiu. Nitra len vymenila koncové osvetlenie :-)))
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # T. 2018-04-07 23:10
To je zla matematika. Neda sa povedat, ze tie zbytocne vynalozene peniaze sa aj tak vratili v podobe usetrenia na elektrickej energii, cize o nic nejde. Nitra mohla mat tieto peniaze "v penazenke" a mohlo sa nieco vybudovat, opravit a pod. Cize nech sa na to pozeram z ktorejkolvek strany, su to zbytocne vyhodene peniaze. Takze ten, kto zaspal, by to mal mat zosobnene tak, ako zakon dovoluje, resp. dostat vypoved. Keby som ja prej*bal zamestnavatelov i 183000, tak letim okamzite. Lenze z cudizeho krv netecie a tak sa tomu stavia vacsina ludi v statnej sprave.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Felix 2018-04-08 20:03
Vážený pán T, Vaše vyrozumenie je fikciou a to z toho dôvodu, pretože nie je zákonnou povinnosťou obce alebo mesta žiadať ministerstvo o nenávratný finančný príspevok na základe zverejnenej výzvy. Obec alebo Mesto môže podať písomnú žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Ak písomná žiadosť NFP obsahuje náležitosti ministerstvo ju musí schváliť. Chyba sa stala na začiatku a to že sa žiadosť nepodala v čas. Ak mestské zastupiteľstvo schválilo sumu vo výške 219.910,- eur z mestského rozpočtu na obnovu verejného osvetlenia, boli nutnosťou na dodržanie projektu. Mestské zastupiteľstvo je kolektívny orgán a ten sa nedá nijako postihovať. Mám zato, že projekt obnovy VO sa nedal do konca stihnúť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # T. 2018-04-09 08:32
Ziadat o nenavratny prispevok nie je zakonnou povinostou, ale je minimalne povinnostou moralnou, aby organy mesta zaobchadzali co najefektivnejsi e s peniazmi obcanov. A ak je moznost ziskat peniaze takymto sposobom, mesto ju ma vyuzit a pripravit projekt vcas a kvalitne.

Dalsi problem je, ze mestske zastupitelstvo je kolektivny organ, cize sa tam da schovat akakolvek nekompetentnost a nedbanlivost. Pretoze "to nie ja, to kolektiv".

Ak maju byt veci neskor, zle a bez zodpovednosti, to si idem sadnut do mestskeho zastupitelstva aj ja. Nemusim tvrdnut v sukromnom sektore, kde mam terminy a musim odovzdat kvalitnu pracu a mam zodpovednost za pripadne skody.

A na zaver: chyba sa nestala, chybu niekto spravil. Spravila ju konkretna osoba a nie kolektiv.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2018-04-09 09:47
Opakujem, že sa dalo stihnúť oveľa viac, keby niekto to osvetlenie inštaloval... neinštalovali.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2018-04-09 12:31
Omyl chyba sa nestala, chybu niekto urobil.
Nehrajme sa na samo a sato.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # GmbH 2018-04-08 07:39
Nefňukajte tu všetci. Vtedy ešte bola doba kešu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Modrý bicygel 2018-04-08 16:45
Kde je kratkeho- dlhého; širokého - úzkeho; bystrozakeho - slepého reakcia - komentár? Poznám jeho manažérske schopnosti , je to výsledková pijavice.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť