Nerozširujme v Nitrianskom kraji reklamný smog

Všetky rozumné samosprávy na Slovensku sa totiž už pustili do boja s reklamným smogom

Na poslednom zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja som navrhol neschváliť súhlas s vytvorením štyroch nových bilbordových plôch na majetku patriacom NSK. Tento zámer nepodporovať rozširovanie reklamného smogu bol spoločným postojom našej pravicovej koalície. Bohužiaľ, návrh neprešiel. Oficiálnym dôvodom pre vznik nových bilbordov mal byť zisk, ktorý sa z ich prenájmov získa. Dva bilbordy majú byť na pozemku strednej školy a dva na pozemkoch Jókaiho divadla. Z prenájmu obe inštitúcie získajú ročne niečo okolo 500 eur. Nijako nechceme spochybňovať právo škôl a kultúrnych inštitúcií vlastnými aktivitami navyšovať prostriedky na svoju činnosť. Ale nemyslíme si, že suma 500 eur ročne je adekvátna cena za rozširovanie reklamného smogu. Ide o tak malú sumu, že by ju NSK mohol obom inštitúciám kľudne dať ako „odškodné“. Určite väčší záujem o nové reklamné plochy mali samotné reklamné agentúry, ktoré ich budú využívať. Aj preto sme požiadali úrad NSK, aby nám na najbližšie zasadnutie pripravil prehľad o všetkých príjmoch, ktoré Úrad NSK a inštitúcie patriace NSK majú z prenájmu reklamných plôch. A samozrejme počet týchto reklamných plôch. Možno zistíme, že príjem z ich prenájmu nestojí za zohyzďovanie krajiny.

Všetky rozumné samosprávy na Slovensku sa totiž už pustili do boja s reklamným smogom. Bilbordy, veľké svietiace plagáty, rôzne mobilné či nemobilné reklamné pútače i polepené autobusy nám úplne zmenili vzhľad miest. Nie je žiadnou výnimkou, keď reklamné nosiče priamo bránia aj vo výhľade na významné pamiatky či priamo špatia fasády historických objektov. Množstvo reklamných nosičov pritom nie je len estetickým problémom, podľa psychológov pôsobia rušivo aj na ľudskú pozornosť. Nehovoriac o tom, že takéto veľké množstvo reklamných výstupov je zlé aj pre reklamu samotnú, nakoľko znižuje ich viditeľnosť a význam.

V boji s reklamným smogom majú samosprávy často obmedzené možnosti. Problémom sú dlhotrvajúce a ťažko vypovedateľné zmluvy s reklamnými agentúrami, nelegálne reklamy ale aj umiestňovanie reklamných plôch na objekty, ktoré nepatria danej samospráve. A práve niečo podobné urobilo aj zastupiteľstvo NSK. Schválilo štyri nové bilbordy do mesta Komárno, ktoré ak by sa pustilo do boja za znižovanie počtu veľkých reklamných nosičov, tak na tieto štyri bilbordy nebude mať dosah. Nehovoriac o tom, že tento súhlas s novými bilbordami v čase, keď sa reklamné agentúry stretávajú s nesúhlasom samospráv pri rozširovaní nových plôch, sa ľahko stane signálom pre množstvo podobných žiadostí zo strany organizácií a inštitúcií patriacich NSK.Zdroj: Nitralive.skKomentáre  

+17 # Samo 2018-03-29 08:36
Super aktivita. Súhlasím. Reklamy majú ľudia už plné zuby
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+15 # Laco 2018-03-29 09:07
Takisto suhlasim. Reklamy je vsade vela. V TV, radiu, bilboardy. Ludia su nou presyteni. Rozumiem, ze reklama je dolezity faktor ako predat produkt koncovemu uzivatelovi. To sa ale da robit aj originalnejsie ako stavat ploche steny do vysky niekolkych metrov. Treba vyuzivat rovnych stien nakupnych centier, ktore casto vyzeraju len ako oplechovane sklady. Treba zapojit trochu fantazie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Shadow 2018-03-29 22:21
Nedá sa nesúhlasiť...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # brco 2018-03-30 21:38
clovek sa vrati po tyzdni z rakuska a konecne sa citi ako doma... nemusi ho nudit pohlad len na hory, prirodu, vidiek, polia, jazera, ale konecne ma kde spocinut jeho zrak... prejde hranicu a dusa zaplesa - mega boardy, billboardy popri cestach, tiez v mestach, k tomu citylighty, dalsie reklamne plochy, parada! ti rakusania to veru nevedia robit. ako tam vobec vedia zit bez tej krasnej a nevyhnutnej reklamy?!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # heya 2018-03-31 09:48
500e? to je vtip? keby je to aspon 5000e tak pochopim, ze sa to vyplati tejn institucii...al e 500?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Igor Hubinský 2018-04-05 08:22
Jeden z najväčších problémov estetiky Nitry. Som rád, že ste na to poukázali!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť