Počas futbalu parkovali autá na cyklotrase a chodníkoch, polícia udelila výnimku

O vyjadrenie sme požiadali mestskú a štátnu políciu

Dňa 26.8.2017 sa v Nitre konal futbalový zápas a nakoľko futbal zažíva v Nitre znovuzrodenie, parkoviská na Sihoti nestačili pokryť potrebu vodičov zaparkovať svoje auto v blízkosti štadióna.

Viacero čitateľov nám poslalo fotografie a sťažnosť, že autá parkovali priamo na cyklotrase a chodníkoch v zóne zákazu státia. Niečo podobné sa deje počas hokejových zápasov a počas väčších podujatí v parku, teraz však bolo áut viditeľne viac. Takéto neregulované parkovanie určite nie je v poriadku, porušujú sa pravidlá cestnej premávky a poškodzujú sa chodníky. O anarchii a jazdení autom až k hostincu sa budeme venovať v inom článku.

Parkovanie Sihoť Parkovanie Sihoť Parkovanie Sihoť


Požiadali sme teda štátnu a mestskú políciu o vyjadrenie, či bolo takéto parkovanie vôbec povolené a kto situáciu riešil.

Prvá reakcia prišla z KR PZ Nitra - myslím si, že takáto odpoveď je neprofesionálna a absolútne nevhodná a hlavne to nie je odpoveď na naše otázky, ale všeobecné konštatovanie bez výpovednej hodnoty:

Parkovanie v meste rieši prioritne Mesto Nitra. Policajti Krajského riaditeľstva PZ v Nitre netolerujú žiadne protiprávne správanie.

mjr. Mgr. Renáta Čuháková
hovorkyňa KR PZ v Nitre


Následne prišla odpoveď z Mestskej polície v Nitre, ktorá objasnila celú situáciu a jej úroveň je podstatne vyššia:

Prajem pekný deň pán Šimonek,

v predmetnej veci som kontaktoval aj riaditeľstvo dopravného inšpektorátu v Nitre, keďže príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky dali na mieste pokyn na odstavenie vozidiel v priestore, ktorý uvádzate.

Vodičom vozidiel bola udelená výnimka v zmysle ustanovenia § 69 odsek 4 zákona č. 8/2009 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov cit. „Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.“

S pozdravom

Mgr. Erik Duchoň
Náčelník Mestskej polície v Nitre


Výnimka, alebo len zľahčenie si práce? A kde je trvalé riešenie?

Výnimku si štátna polícia očividne uplatňuje aj pri obedoch a parkovaní na Svätoplukovom námestí. Vo výnimočných prípadoch je výnimka určite dobrým riešením, futbalových a hokejových zápasov však bude veľa a v takom prípade je potrebné problém riešiť v spolupráci s Mestom Nitra. Udeliť výnímku a tým zablokovať cyklotrasu a chodníky je nesprávne.Zdroj: Nitralive.skKomentáre  

+2 # soave 2017-08-31 14:54
hm ale ved bola ohrozena bezpecnost cestnej premavky pre cyklistov, kedze nemohli vyuzivat trasu a museli sa vyhybat autam. a rovnako chodcov, pretoze museli chodit po ceste. To sa nepocita?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2017-08-31 14:57
Ja si myslím, že aj premávka po ceste keďže tie chodníky sú neni prispôsobené pre parkovanie áut a chvíľu trvá kým vyjde vodič cez vysoký obrubník. Musel to tam byť pekný bordel. Čudujem sa mestu, že sa prizerá ako sa ničia chodníky a ako sa ničí celá Sihoť - miesto zelene a oddychu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Vladimír 2017-08-31 19:30
K zoznamu dopadov výnimky doplním nutnosť odklonu autobusovej linky C35 - jeden spoj bol za asistencie štátnej polície prevedený Jesenského ul. v protismernom pruhu, ďalší bol preventívne z parku úplne odklonený (vynechal tak tri zastávky).

Podobná situácia sa pravidelne opakuje aj počas hokejových zápasov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Ppx 2017-09-01 12:43
TAkže keď nabudúce pôjdem do divalla a budú plné parkoviská tak kludne to môžem pohodiť dakde k vchodu na námestí. Situácia rovnaká ,len osadenstvo iné. Ďakujem za tip. Nevidím rozdiel prečo by jedni mohli a iní nie.
Fakt nik neuprace tento Augiášov chliev? :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Ivan Čerešňák 2017-09-01 20:40
Tento smiešny štát a v ňom i mesto miest Nitra je len miestom trápnych výnimiek, alibistických rozhodnutí, nelogických zdôvodnení. Je priam strašné zmieriť sa s protiprávnym konaním tých, ktorí by sa o právnosť mali takmer biť...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # PPC 2017-09-02 06:42
A ako udeľovali tie výnimky? Prišli za každým vodičom osobne a povedali mu že môže zaparkovať ako pako ,že mu udelia výnimku?
Skôr to bolo tak ,že keď tam prišli a videli ako hovada parkuju ,tak si povedali ,že seru na to. Moc roboty by to bolo pospisovat. Mali si zavolať posilu a pokutovať všetkých.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Samo 2017-09-04 09:44
Zmena vedenia mesta je jediné riešenie. Naše vedenie už cíti ticho pred búrkou. Dúfam, že tentokrát sa už zmobilizujú mladí a zvolia si hoc čo iné ako do teraz dôchodci volili. Čerstvý vzduch je už v Nitre potrebný ako soľ
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-09-04 10:43
Otázka znie - nájdu sa noví kandidáti? nepopísaní? čo prinesú zmenu? Neodvážim sa tipnúť si.

Bude to ako vždy - mesiac pred voľbami sa vyrojí 100 kandidátov, všetci budú sľubovať modré z neba, verejná diskusia opäť žiadna - maximálne sa niekto natlačí do TV - Kolenčíková napríklad a tým to skončí. A ľudia potom volia asi tak, že si hodia kockov. Ináč si to neviem vysvetliť podľa čoho, keď nie je diskusia, nikto nevie či ten kandidát má len najmenšie tušenie o tom, ako také mesto funguje a či má víziu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # karirohož SIEŤ 2017-09-04 11:06
Mladí ľudia všeobecne, nielen v Nitre, svoju budúcnosť nie vždy spájajú so Slovenskom. Snažia sa terajší stav vnímať len okrajovo, ale vždy dostatočne na to, že to tu za veľa nestojí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # soave 2017-09-04 11:15
problem je ten, ze mladych je stale menej a starsi ich statisticky jednoducho prevolia. takze temy dlhodobeho rozvoja v buducnosti su bohuzial irelevantne
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť