Komisia pre školstvo, mládež a šport informuje (máj 2017)

Novinky z Komisie pre školstvo, mládež a šport, máj 2017

Priatelia, ďalší školský rok sa blíži ku koncu, čoho neklamným znakom sú víťazné chorály nádejných maturantov, pochodujúcich po pešej zóne so svojimi podobizňami, pre ktorých sa končí obdobie detstva a začína sa obdobie dospelosti, s jeho výhodami aj starosťami. Možno je čas sa na chvíľu zastaviť a v tichosti si zaspomínať na časy svojej mladosti. Každý koniec je novým začiatkom, čo platí aj u detí, ktorých rodičia tento týždeň horúčkovito zapisovali svoje ratolesti do materských škôl. Mimochodom na rok 2017/2018 bolo v Nitre zapísaných 890 detí do 26 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra. Najviac detí bolo zapísaných do MŠ na Klokočinu, Čermáni, Dieloch a Zobore.

V súvislosti s pretrvávajúcim záujmom po miestach v MŠ, mesto otvára v školskom roku 2017/2018 tri nové triedy na Klokočine a Dieloch s predpokladaným počtom 64 detí a rekonštrukciou MŠ vo Veľkých Janíkovciach sa získa ďalších 44 miest. Zároveň bol vytvorený základ, schválením finančných prostriedkov z mestského rozpočtu, pre vybudovanie novej MŠ na Dobšinského ulici, v objekte bývalých kasární pod Zoborom, kde bude vybudovaná najmodernejšia MŠ, aj s prispením eurofondov s kapacitou 180 detí. Naproti tomu celková potreba miest v základných školách je postačujúca, aj keď treba povedať, že o niektoré školy je väčší záujem ako môžu z kapacitných dôvodov prijať.

Počet zapísaných detí do prvého ročníka ZŠ je 793. Na trvalo vysoký záujem o voľno-časové prázdninové aktivity detí a mládeže počas letných prázdnin reagovalo vedenie CVČ , rozšírením ponuky o ďalších 70 miest navyše oproti minulému roku pre rôzne záujmové oblasti. V tejto súvislosti sa chcem poďakovať všetkým jednotlivcom aj záujmovým organizáciám, aj mimo zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra, ktoré sa starajú o zmysluplné trávenie voľného času detí a mládeže. Očakávaná reforma školstva pod názvom „Učiace sa Slovensko“ vstupuje do ďalšej fázy vývoja, nakoľko tento týždeň skončilo pripomienkové konanie. Bude teraz záležať na predkladateľovi, ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, koľko ich zapracuje do svojho legislatívneho návrhu.

V júni nás čaká milá slávnosť, na ktorej budú slávnostne ocenení najúspešnejší žiaci nitrianskych mestských škôl. Chcem touto cestou poďakovať všetkým učiteľom za výchovno-vzdelávací proces počas celého školského roka 2016/2017 a aj za prípravu všetkých mimoškolských aktivít, pretože sú už nedeliteľnou súčasťou všetkých kultúrnych podujatí v Nitre. Na záver chcem zablahoželať hráčom aj vedeniu volejbalového klubu VKP Bystrina SPU Nitra, k opakovanému získaniu titulu majstrov Slovenska. Verím, že tento vysoký kredit pretavia aj do medzinárodných úspechov.

Všetkým čitateľom želám veľa zdravia.

Ing. Miloslav Hatala, predseda VMČZdroj: Newsletter Mesta Nitry č.20Komentáre  

+1 # Shadow 2017-05-25 10:44
Par poznamok:
1. Materskym skolam venuje autor cele 2 odseky, Zakladnym skolam jednu vetu, CVC jedno suvetie, o Zakladnych umeleckych skolach ani zmienka.

2. Chcem sa autora spytat, ake percento financii od statu urcene pre skolstvo si mesto nechava?

3. Je mesto schopne pri sucasnom financovani zo strany mesta pokryt zvysenie platov ucitelov o 6% aj ucitelov spominanych MS, jasli, CVC a ZUS?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # dlhy 2017-05-25 11:48
Ja Ti viem odpovedať na druhú a tretiu otázku.
2. 0%
3. Bez redukovania výdavkov na iné funkcie, ktoré má mesto vykonávať, nie schopné pokryť zvýšenie platov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť