Stanovisko nezávislých poslancov k skráteniu otváracích hodín podnikov v Nitre

Ako je zrejmé z materiálu, dôvodom jeho predloženia je predovšetkým zachovanie nočného pokoja a zvýšenie bezpečnosti

Dovoľte mi vyjadriť náš názor na zmenu VZN číslo 26/2007 o podnikateľskej činnosti a určení pravidiel času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Nitry v znení dodatkov č. 1,2 a 3, ktorá sa týka skrátenia otváracích hodín v podnikoch.

Ako je zrejmé z materiálu, dôvodom jeho predloženia je predovšetkým zachovanie nočného pokoja a zvýšenie bezpečnosti. S tým sa nedá nesúhlasiť, najmä teraz, keď je dôvodná obava o nárast kriminality, ktorý je spájaný s prílivom množstva cudzincov pracujúcich v priemyselnom parku. Je tiež jasné, že najexponovanejším a najkritickejším miestom sú ulice Mostná a Kmeťkova, kde je vysoká koncentrácia nočných podnikov. Napriek tomu nepovažujeme tento návrh za správny.

Podľa štatistík PZ sa najviac autonehôd stáva ráno do 8:00 a večer po 20:00. Navrhol už niekto uzavretie všetkých ciest na týchto 12 hodín? Nenavrhol. A pri tom by to bolo to najjednoduchšie riešenie. A presne touto cestou sa vybral aj predkladateľ tohto návrhu. Tou najjednoduchšou. Skrátenie otváracích hodín nám však vôbec nepomôže. Práve naopak. O 2:00 ráno vypustíme naraz do ulíc stovky ľudí, ktorí sa „rozlezú“ po celom meste, namiesto pozvoľného odchodu domov medzi 2:00 a 4:00. Ako chceme potom zvládnuť zaistenie bezpečnosti a nočného pokoja?

Namiesto toho aby sme využili benefit koncentrácie nočných podnikov na približne 200 metroch, do tohto priestoru nainštalovali kamery s vysokou rozlišovacou schopnosťou, posilnili v spolupráci so Štátnou políciou hliadky a exemplárne potrestali zopár výtržníkov, vytrestáme niekoľko stovák slušných ľudí, ktorí majú radi tento druh zábavy, prevádzkovateľov podnikov a ich zamestnancov. A bude zdanlivo pokoj.. No nebude. Podniky, o ktorých dnes vieme, ktoré platia dane, s majiteľmi ktorých dnes vieme komunikovať, sa nám zmenia na privátne, tajné kluby, ktoré budú združovať „členov“ a zábava bude pokračovať podľa interného poriadku každého z nich.

Počas platnosti zákazu pitia alkoholu v USA medzi rokmi 1919 až 1933 vzniklo v Spojených štátoch 3 x viac tajných barov než pred jeho vydaním. Poučme sa z toho. Zákaz alebo obmedzenie nie je vždy riešenie.Zdroj: #NezavislyKlubMladychPoslancov #JánGreššo #DominikaTekeliová #ĽubošTörökKomentáre  

+2 # Pedro 20 2017-05-11 05:26
To stými kamerami je super nápad a ostatné je fraška
nechajte ľudí zabávať sa je to mesto mladích
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Viktor 2017-05-11 23:14
Cez týždeň otvorené max do polnoci? Predstavte si, že si pôjdete sadnúť s kamošmi na pár pív. O 23:45 Vám povedia podopíjajte si svoje drinky o polnoci zatvárame. O polnoci zatvoria a Vy čo? Domov spať? Toto mi príde ako z polepšovne alebo z internátu, kde Vám povedia: Máte o polnoci večierku. Nastane to, že ľudia nebudú piť v baroch, ale pekne vonku budú piť alkohol, robiť bordel a výtržnosti. Pumpy čo sú non-stop nebudú stíhať dopĺňať sortiment s alkoholom. Potom si ten, čo navrhol tento diskriminačný zákon bude môcť sypať popol na hlavu a bude neskoro. Žijeme v štáte, kde vládne demokracia, nie šikana mestskými poslancami čo sú za zenitom a honia si svoje ego na nezmyselných zákonoch a obmedzeniach.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # AB 2017-05-14 10:06
Nastane to, že ľudia nebudú piť v baroch, ale pekne vonku budú piť alkohol, robiť bordel a výtržnosti. Pumpy čo sú non-stop nebudú stíhať dopĺňať sortiment s alkoholom. Potom si ten, čo navrhol tento diskriminačný zákon bude môcť sypať popol na hlavu a bude neskoro. Žijeme v štáte, kde vládne demokracia, nie šikana mestskými poslancami čo sú za zenitom a honia si svoje ego na nezmyselných zákonoch a obmedzeniach.

Takže ak mi zavrú podnik tak musím ísť von robiť bordel a výtržnosti?
Ja by som si šiel z kamošmi sadnúť a pokecať, zabaviť sa. Ale každý máme svoje priority. Niekto sa ide na[censored] (lebo víkend) a robiť bordel a výtržnosti a niekto posedieť a pokecať s kamošmi.
A potom že prečo je to tak.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Pankrác 2017-05-15 08:20
Bordel a výtržnosti sa robia či je podnik otvorený do 24 alebo do 4 hodiny. Tu ide o nočný kľud v obytnej zóne. Čo je to za vetu ..." keď zavrú, tak m u s í m isť von
r o b i ť b o r d e l..." Vonku sa nedá byť aj v noci v tichosti aby som nerušil a nerobil bordel, ktorý po tebe musí niekto upratať?? Alebo bez poriadnej výtržnosti a hluku sa to nepočíta?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Alibaba 2017-05-11 23:34
Viktor?! sisa zbláznil? Kde žiješ?! Veď tu je momentálne väčší šikan ako za komancov! Hranol s partiou to zariaduju.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # nechceme tu netvorov 2017-05-14 08:06
Zabavaj sa kamosko,kolko ti hrdlo raci,skus to robit pravidelne pred domom svojich rodicov a susedia ta budu mat radi.pochop,v tom priestore ziju ludia,ktori pracuju a nepotrebuju ku stastiu vyrevujuce potulujuce sa opile tlupy netvorov.raz ich to (domacich)moze prestat bavit a poriadok si zabezpecia po svojim,raz a navzdy,chapes?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # marián 2017-05-15 09:02
jóoj pánko pracuje, isto na skládke odpadu---keď sa takto vyjadruje. Inteligent isto nie si. Odsťahuj sa na dedinku, kúp si záhradku, dobre si ju pohnoj tým, čo z teba vychádza, ospravedlň sa stromom, čo ti robia kyslím a neoxyduj v meste... ešte raz : V MESTE ...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2017-05-15 14:09
MESTE nie V MESTE :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # emsy 2017-05-17 11:04
Uplne suhlasim s clankom. Sustredenie vsetkej zabavy na jedno miesto je najlepsia vec aku moze mesto spravit. Ked to zakaze, ludia sa zabavat neprestanu, ale rozlezu sa kade tade, takze argument "nerusme nocny klud" je blbost, lebo ten bude ruseny tak ci tak, akurat je otazne ze kde.

Ak je argumentom nehodovost v danom useku, moznym doplnkom je aj spravenie z useku Mostnej pesiu zonu v nocnych hodinach, ako je to napriklad vo Vilnius (Litva). https://goo.gl/photos/wFSDGCxyR3YPofcx6

V Tartu (Estonsko) uz dlhsie plati zakon o zakaze pitia vsade okrem vyznacenych parkov. Ludia sa tam vyburia. Okolo parku kruzia policajti a zachytka, rano bezdaci vyzbieraju flase a plechovky do zberu a vo zvysku mesta je klud. System funguje.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť