Novinky na Nitrianskom hrade 2017

Turistický chodník cez lesopark, ktorý vedie z hradu od turistického centra do parku, ešte nie je dokončený

Dňa 21. apríla 2017 sa v Aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre konalo vyhodnotenie projektu „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí“. Projekt zameraný na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu bol z väčšej časti financovaný z grantu Finančného mechanizmu EHP, tzv. nórskych fondov a realizovalo ho Nitrianske biskupstvo.

Celkové náklady predstavovali 820 000 eur, z toho 85 percent tvorili financie poskytnuté z nórskych fondov a štátneho rozpočtu. Spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahlo 123 000 eur, biskupstvo hradilo aj neoprávnené náklady vo výške 138 000 eur.

Vďaka projektu sa podarilo skvalitniť a doplniť chýbajúcu turistickú infraštruktúru Nitrianskeho hradu:

- objekt služieb turistom Castellum café, súčasťou ktorého je kaviareň a informačné centrum
- stála výstava historických liturgických rúch vo veži katedrál
- bola obnovená a sprístupnená pivnica pod biskupským palácom
- veža katedrály sv. Emeráma s terasou a kamennou balustrádou
- opravený bol tiež historický hradný múr
- obnovilo sa parkovisko

Turistický chodník ešte nie je dokončený

Turistický chodník cez lesopark, ktorý vedie z hradu od turistického centra do parku, ešte nie je dokončený. V hornej časti na hradnom múre pribudli informačné tabule.

Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hrad Chodník - Nitriansky hradZdroj: Nitralive.sk, Biskupstvo NitraKomentáre  

+10 # marián 2017-05-02 14:23
NO ja som bol v nedeľu pozrieť a musím uznať, že konečne tam je čo robiť. Netvrdím, že to je Rím, ale keď človek zaparkuje dole, prejde Horným mestom na hrad, pobehá všetky tie zákutia, katakomby, výhľady, záhrady, katedrálu, múzeum, vežu...ak si človek dá kávičku s výhľadom v novej kaviarni...a ak spravia potom cestu cez "lesík" smerom dole, a potom človek pôjde do parku s deťmi na kolotoč, tak to je už celkom pekná poldňová prechádzka... Verím, že s prípadnými podujatiami bude NR hrad čoraz viac vyhľadávanou pamiatkou. ( BTW - utópia: lanovka z hradu na Zobor - tak to by bolo niečo, čo by stálo za to)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+10 # Michal Šimonek 2017-05-02 14:41
Chcelo by to v prvom rade priame zeleznicne spojenie s BA a modernu stanicu spojenu s autobusovou odkial by turisti lahko presli na pesiu, odtial na namestie ktore ale treba vyrovnat a dostavat - odtial na hrad a z hradu do parku. Z parku lanovkou na Pyramidu a pesi na Zobor. Takto treba riesit a propagovat Nitru a donutit ludi aby zostali 2 dni. Nitra ma predpoklady - mame vystavisko, pamiatky, prirodu - treba sa predat. Napriklad rozhladne - Borina, Lupka.. by boli lakadlom. Vylety do okolia tiez.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # mono 2017-05-03 18:29
Veľmi dobre píšete a máte aj dobré názory a pohľad na dianie v našej Nitre.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Raymond Kaňa 2017-05-03 11:58
CJ, vychádzaš z úvahy, že Radní mesta išli riešiť nejaký verejný záujem. To je na celej veci smutné. Ich to nezaujíma, len handlovenie medzi nimi navzájom. Inak by takéto veci boli za 28 rokov dávno vyriešené.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Michal Šimonek 2017-05-03 13:36
Nie, nečakám, že niekto z radnice a verejných činiteľov má záujem o občana resp. aj keď niekto má tak to nestačí a je to to už povestné "Nitrianske minimum".
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # MarianNR 2017-05-04 08:23
Záujem z radnice je veľký - keď treba platiť dane, poplatky... :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť