Aby letné terasy oživili centrum mesta a nediskriminovali podnikateľov v Nitre

Na riadnom zasadnutí nitrianskeho mestského zastupiteľstva, konanom vo štvrtok 6. apríla 2017, poslanci mesta schválili návrh nových pravidiel využívania letných terás v centre mesta

Na riadnom zasadnutí nitrianskeho mestského zastupiteľstva, konanom vo štvrtok 6. apríla 2017, poslanci mesta schválili návrh nových pravidiel využívania letných terás v centre mesta. Jeho úpravou sa menia podmienky platné minulý rok, ktoré umožňovali využívať letné terasy na pešej zóne systémom „výpožičky“ od mesta a teda zadarmo. Aktuálny návrh mestského úradu, okrem požiadavky schválenia vzhľadu terasy a určenia jeho maximálnej plochy, navrhuje prevádzkovateľom „povinnosť“ za užívanie letnej terasy zdarma uskutočniť počas leta jedno kultúrne podujatie.

Vítame zmenu postoja mesta Nitry, no upozorňujeme, že ani táto zmena neodstraňuje dve zásadný chyby, ktorých sa mesto Nitra dopustilo už minulý rok. V prvom rade sa poskytnutím letných terás na pešej zóne bez platenia poplatku zaviedli do mesta nerovnoprávne podmienky podnikania. Prevádzkovatelia letných terás v centre mesta boli zvýhodnení oproti ostatným prevádzkovateľom letných terás, ktorí za prenájom museli platiť. Druhou chybou bola predstava, že pešia zóna sa oživí len vďaka samotným terasám. Bez množstva rôznych kultúrnych, gastronomických a voľnočasových aktivít pešia zóna bude naďalej prázdna a opustená. Existencia terás na pešej zóne sa všade považuje za samozrejmú a sama o sebe nepriláka turistov a ani návštevníkov.

Nová povinnosť zorganizovania jedného kultúrneho podujatia neodstraňuje neférové podmienky podnikania ani zásadným spôsobom nepomôže oživeniu pešej zóny. V tejto súvislosti sme už dávnejšie navrhovali zaviesť pre prevádzkovateľov letných terás možnosť voľby. Mestský poplatok za terasu by prevádzkovatelia letných terás mohli „vymeniť“ za zorganizovanie kultúrneho podujatia v intenzite, jedno podujatie za každý celý mesiac používania terasy. Pre lepší prehľad, mesačný nájom za terasu vychádza podľa veľkosti terasy približne od 100 do 300 eur mesačne. To je dostatočná suma na jeden malý koncert. V prípade akceptovania nášho návrhu by to pri nezmenenom počte terás znamenalo zorganizovať počas leta približne 30 podujatí v organizačnom zabezpečení samotných prevádzkovateľov. Toľko podujatí sa počas leta na pešej zóne ešte nikdy neuskutočnilo a mohli by sme vďaka tomu mať prvý ročník ozajstného „kultúrneho leta“ na pešej zóne .

Zároveň by tento systém zachoval rovnoprávne podmienky podnikania, nakoľko by výška predpokladanej platby za užívanie letnej terasy bola v plnej výške „vymenená“ za náklady na zorganizovanie kultúrneho podujatia.Zdroj: autor: Daniel BalkoKomentáre  

+1 # Ja 2017-04-06 17:51
Dovolím si mensi prispevok k teme:

http://student.e15.cz/q-a/adam-gebrian-zvykli-jsme-si-ze-verejny-prostor-neni-nas-1323265
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Kovac 2017-04-07 12:04
Ahoj.
Tvoj napad "vymenit" dobrovolne platbu za organizovanie podujatia sa mi nezda vhodna. Ty totiz predpokladas, ze kazdy by automaticky radsej zorganizoval poujatie (aj niekolko) ako zaplatil najom.
Dovolim si nesuhlasit. Pre kazdeho podnikatela je urcite jednoduchsie a lacnejsie zaplatit za najom ako organizovat podujatie. To totiz vyzaduje cas a organizaciu ludi co si vyziada omnoho viac prostriedkov ako jedna platba.
Ale ked to bude mat kazdy podnik nariadene, tak aspon nejake podujatia urcite budu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Samo 2017-04-10 09:24
Preto je tam ta možnosť ze ho zorganizuje odbor kultury a oni len svojou finančnou troškou prispeju ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Shadow 2017-04-07 22:35
Nemyslim si, ze by sa prikazmi a zakazmi nieco zlepsilo. V Nitre su podniky, ktore pravidelne organizuju podujatia, najma na Kupeckej. Kedysi stara znama Vrstat, dnes v cukrarni klavir, v Irishi byvaju koncerty, vo Wine bare pravidelne hra klavirista, v byvalej Lenore sa hravalo, Cudny pohlad... ale neviem si predstavit, ze by malo byt nejake podujatie v podniku, ktore na to nema priestory ani tradiciu. Myslim, ze toto nariadenie sa bude obchadzat len tak, pro forma a dokopy sa na tom nic nezmeni.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Xy 2017-04-08 14:08
Mesto moze akurat tak organizovat daco na namesti a co sa pesej zony tka tak su tam az 4 podniky je to skor otazka na majitel9v budov preco davaju take premrstene ceny na najom
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť