Nitrianski poslanci schválili úver do výšky 2 miliónov eur na futbalový štadión

Financie pôjdu na výstavbu nového futbalového štadióna v Nitre

Nitrianski poslanci schválili na mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Nitre, konaného dňa 31.januára 2017, úver pre Nitriansku investičnú spoločnosť do výšky 2 miliónov eur. Financie pôjdu na výstavbu nového futbalového štadióna v Nitre. Presná suma nie je známa, hovorí sa o sume približne 1,6 milióna eur.

Vlastníkom Nitrianskej investičnej spoločnosti je Mesto Nitra, o úvere preto rozhodovalo zastupiteľstvo. Úver by mal byť splácaný z výnosov z nájmu športových zariadení. Predpokladá sa úver na obdobie 10 rokov s možnosťou predčasných splátok v prípade predaja majetku spoločnosti (napr. dubiózneho, ekonomicky nevýhodného majetku a pod.).

Financovanie investičnej akcie Modernizácia futbalového štadióna FC Nitra 1.etapa predpokladá rozpočtové náklady nad 4 mil.€, z čoho bude 2,4 mil.€ dotácia cez SFZ a zostatok je spomínaný úver mesta. Slovenský futbalový zväz reálne dodá len tribúny, ktoré zabezpečí firma Sedasport pre všetky štadióny v SR, kde prebieha modernizácia.

FC Nitra a nesplatené pôžičky vo výške 700-tisíc eur

Ako si môžete vypočuť aj na zvukovom zázname z úsť primátora, FC Nitra má nesplatené pôžičky zo strany bývalých akcionárov vo výške asi 700-tisíc eur. Kto je akcionárom? Neznáma osoba vlastní 58% akcií, zbytok majú páni Valenta a Vikor a drobní akcionári. Podľa primátora by sa tieto pôžičky previedli do 5-ročného reklamného vzťahu, to znamená, že 5 rokov by FC Nitra za túto sumu reklamovalo.

Kde viazne výstavba?

Výstavba sa stále nezačala - 16. októbra 2016 som písal o dôvodoch v článku Rekonštrukcia futbalového štadióna v Nitre sa stále nezačala, čaká sa na verejné obstarávanie. V balíčku s futbalovým štadiónom je ďaľších 7 objektov: Cintorín Chrenová, KD Kynek, kino PALACE, MŠ Beethovenova, MŠ Štiavnická, MŠ Topoľová, ZŠ kniežaťa Pribinu. Po skončení súťaže bude do zastupiteľstva predložený harmonogram prác a spôsob financovania.

Práce na modernizácii štadióna budú prebiehať na etapy. V prvej etape prebehne výstavba 3 malých tribún okolo štadióna, ktoré nahradia existujúci ovál + rekonštrukcia hlavnej tribúny. V rámci II. etapy by sa mali dobudovať skyboxy a ubytovanie pre hráčov a legionárov. Termíny sa však kvôli spomínanému neukončenému verejnému obstarávaniu posúvajú. Kapacita štadióna bude 7480 miest.

Nový štadión sa bude skladať z:

Jestvujúca tribúna A s kapacitou 2718 divákov - rekonštrukcia
Tribúna B s prestrešením a kapacitou 1600 divákov - nová
Tribúna C s prestrešením a kapacitou 1562 divákov - nová
Tribúna D s prestrešením a kapacitou 1600 divákov - nová

Celkový počet divákov: 7480


Poslanci mestského zastupiteľstva hlasovali nasledovne:

Za: 23
Proti: 1
Zdržali sa: 1
Nehlasovali: 1
Prítomní: 26

Za:
Petra Ajdariová Milan Burda Janka Buršáková Ján Greššo Miroslav Hatala Daniel Hecht František Hollý Peter Košťál Anton Kretter Jozef Marko Miroslav Mikulášik Ľubomír Moravčík Peter Oremus Marta Rácová Jozef Sliž Anna Šmehilová Štefan Štefek Lívia Šumichrastová Dominika Tekeliová Ľuboš Török Jozef Trandžík Miroslav Tvrdoň Ján Vančo

Proti:
Miloš Dovičovič

Zdržali sa:
Miroslav Gut

Zvukový záznam zo zastupiteľstva


Vizualizácie

Portál Nitralive.sk priniesol prvé vizualizácie štadióna ako prvé médium v Nitre dňa 18.1.2016.

Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácie Futbalový štadión Nitra - vizualizácieZdroj: Nitralive.skKomentáre  

0 # Hmmm 2017-02-06 17:35
Keď sa to konečne zrealizuje, tak ešte nájsť nejaký klub, na ktorý tam budú aj ľudia chodiť, lebo pre tých 300 starých tipérov alkoholikov a pár mladých vyholených alkoholikov čo tam chodí na ten kvázi futbal tam stačí bohate aj to čo je tam teraz...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-4 # Fan 2017-02-06 17:55
Hmm-tak sed doma na riti a prd do stolicky ty fanusik vitazstva
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Hmmm 2017-02-06 19:20
Ďakujem Fan, našťastie asi vidím aj iné možnosti ako neprdieť do stoličky okrem toho ísť na futbal. :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Mikedo 2017-02-09 20:05
Tak sa zaoberaj tým čo robíš a nekafri do toho, čo ťa nezaujíma. Pri hodnotení ľudí evidentne vykazuješ nespornú absenciu IQ - nevieš totiž s kým máš tú česť, napriek tomu súdiš. Úbohé!!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # dlhy 2017-02-06 19:00
Netipujem, nechlastám a nemám vyholenú hlavu a pritom patrím medzi tých posledných starých zúfalcov, ktorí tam ešte stále chodia.
Plne podporujem rekonštrukciu futbalového štadióna. Ale nie týmto pochybným spôsobom s prapodivnými maniermi, ktoré celý tento proces sprevádzajú.
Sústavné utajovanie informácií, zahmlievanie, nejasnosti.
Z tých, ktorí za takéto financovanie hlasovali, ani jeden netuší, čo sa má za schválené peniaze vlastne robiť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Hmmm 2017-02-06 19:18
Tak to ste asi jeden z mála, samozrejme som tým chcel popísať toho väčšinového návštevníka nášho futbalového štadióna, česť výnimkám, ak sa teda to teda za tie roky čo som tam bol naposledy niečo nezmenilo k lepšiemu a nechodia tam zrazu rodiny s deťmi a normálny ľudia. O čom pochybujem, keďže NR futbal, šiel stále kontinuálne dole...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # pendolino 2017-02-06 19:55
Neviem, neviem. Ak ide o verejne obst. v baliku s inymi akciami napr.zakladnych skol, moze to byt este nekonecny pribeh. Preco to neislo na verejne obstaranie samostatne neviem. Uverejnene info o tejto akcii bolo zaciatkom minuleho roku ( 18.1.2016 ) a dodnes sa lady zrejme nepohli. Reci,reci a zatial stavaju stadiony ini...Aj zajtra pojdem na futbal, ale NIS s.r.o. neverim, ze tento rok zacnu stavat.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # corgoni 2017-02-06 21:10
pome niiitra, pome nitra do toho!!!

spomente si na tie casi ked bol plny stadion a hral sa krasny futbal, ked sme z plnych hrdiel kricali za nitricku. Nitra patri do prvej ligy a musi sa tam vratit!!! Ale nie hr, hr, ale ist vzorom ziliny, praca z mladezou, systematicke zveladovanie klubu, prilakanie 2-3 klucovych hracov a tahunov muzstva!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Jožko zo SMERU 2017-02-06 21:16
Ďakujem pánom poslancom, že schválili môj návrh a navýšili sme pôvodne predpokladanú cenu
rekonštrukcie o 400 000 Eur, bude viac pre nás.
A ten neznámy akcionár je pán N. B. z jednej nemenovanej nitrianskej SBSky sídliacej na Novozámockej ulici:-).
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Igor Hubinsky 2017-02-06 22:41
Nj, idu komunalne volby, volicom Smeru v Nitre budu stacit sluby, a ak sa to nahodou postavi, este lepsie. Problem je, ze v Nitre nie su kvalitni hraci, nie ze tam nie je novy stadion. Ale to si asi kazdy uz vsimol.
Co ale zaujima, kino Palace sa ma rekonstruovat? A ma tam byt znovu kino? Michal, vies o tom nieco? Diky za odpoved.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Hmmm 2017-02-07 11:50
Bohužiaľ ľudia sú sprostí, nevidím to ružovo... Ešte aj príchod Jaguáru budú považovať za prínos terajšieho vedenia mesta, aj keď s tým nič nemá, ale body im to naženie...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Igor Hubinsky 2017-02-06 23:04
Je fakt neuveritelne, ze v Nitre, kam chodia na fubal max desiatky divakov, sa uvazuje v podstate o stavbe noveho stadiona. Je to vylozene absurdne. A ak si niekto mysli, ze na fubal zacnu chodit len kvoli novemu stadionu divaci vo vacsom pocte, hlboko sa myli. Napr. prazska Slavia ma novy stadion a viac ludi tam chodi len na Spartu, a to je vzdy tak 70% kapacity. Naproti tomu Bohemka, ktora sidli o tri zastavky dalej, ma stadion z roku 1932, a ten je vzdy zaplneny aspon na 85%, castokrat vypredany. Nakoniec, nitriansky zimak tiez nie je ziadny mladik a fandi sa tam krasne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # johnnysp29 2017-02-07 08:12
A čo si chcel počkaj kým sa ten štadión rozpadne na prach?
Je pravda že NR futbal má krízu a s takýmito názormi a prístupom ju ešte dlho mať aj bude.
Úplne nový štadión sa staval v DS a v PREŠOVE myslím.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Hmmm 2017-02-07 11:53
Vieš ono ľudí nebaví chodiť na futbal, keď vedia, že ľudia čo tam sú sa chcú na ňom iba nabaliť a ak sa aj niekedy zadarí, tak sa na tom nestavá, ale rozkradne sa, vedie sa rozpŕchne a ostanú len oči pre plač. Toto však neplatí len pre NR ale aj pre ostatné SK kluby. Koho baví sa dokolečka pozerať iba na to, že ak sa zadarí, tak sa znova spadne dole a pod. NR v kríze nie je kvôli divákom či fanúšikom, ale kvôli ľuďom čo stoja vo vedení....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Igor Hubinsky 2017-02-07 14:54
Tak sa podme pozriet do DS alebo Presova, alebo Trnavy, ci tam doslo k trvalemu narastu navstevnosti (teda nie len kratko po otvoreni, ked sa chceli ludia pozriet na novy stadion, nie na futbal). Mas nejake data? Boli tie stadiony postavene/rekon struovane pre niekoho? Ja som ponukol jeden priklad (Slavia), kde sa to nepodarilo.
Mimochodom, hovoril som so Slavistami, a ti na stary stadion vzpominaju s nostalgiou. Na druhej strane Bohemaci vzpominat nemusia, maju svoj stary Dolicek. Tam je skvela atmosfera! A mne sa paci aj ten nitriansky stadion, ma svoju patinu, udialo sa tam toho vela. A je super, ze su okolo neho stromy (ako v Dolicku), pod ktorymi sa da prijemne pokvasit.
Jasne, podporme futbal v Nitre, ale inak. Vystavbou stadiona sa nic nezmeni k lepsiemu (skor k horsiemu)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Jarda 2017-02-07 06:59
Mesto s rozbitými chodníkmi ide stavať štadión, tomu hovorím priority
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # johnnysp29 2017-02-07 08:25
Čo myslíš dotáciu od SFZ je možné použiť na nové chodníky ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # dlhy 2017-02-07 09:39
http://www.nitrianskainvesticna.sk/new_web/dokumenty/zmluvy/SEDASPORT%20-%20SFZ%20-%20Nitrianska%20investicna.pdf
Tu sa pozri na čo pôjde CELÁ dotácia SFZ.
Celá pôjde firme SEDASPORT na tribúny okolo troch strán hracej plochy. Kompletne celá. A ešte bude z tých 2,4 milióna € zaplatiť DPH.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2017-02-07 09:46
Píšu že na všetky rekonštruované štadióny dodávala táto firma.
Prečo s tým máme problém práve my ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # dlhy 2017-02-07 13:41
Sedasport nedodáva štadióny.
Dodáva iba tribúny.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Hmmm 2017-02-07 11:59
Dotáciu SFZ nie, ale tie 2 milióny, ktoré mesto dá zo svojho (úver) na dostavbu štadióna, SFZ nedotuje celú rekonštrukciu :o
Za tie 2 milióny by mohli porobiť teda chodník až až, možno by ostalo aj na jeden asfaltový až na Žibricu ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # pepo 2017-02-07 07:48
Nemalo by väčší zmysel spraviť rekonštrukciu zimného štadióna? Tam podľa mňa viac ľudí chodí a v Nitre to viac žije hokejom ako futbalom či?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # johnnysp29 2017-02-07 08:23
Tá sa už robila postupne.
WC, šatne, mantinely, plexisklo, vzduchotechnika , fasása, skyboxy...
Väčšia rekonštrukcia nemá zmysel.
To už radšej nový štadión.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Samo 2017-02-07 09:31
Nepáči sa mi tá nová veľká budova na krátkej strane hracej plochy od rieky. Zbytočne zastavaná zelená plochy. Bude úplne blízko existujúceho chodníka (nie je zakreslený na vizualizácii). Radšej mali zväčšiť plochu tých budov na dlhej strane ihriska oproti hlavnej tribúne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # rookie 2017-02-07 12:19
kebyze sa lepsie divas tak zistis ze ta budova bude stat na mieste sucasneho ovalu, tam ako boli hodiny
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Samo 2017-02-07 14:19
Trojpodlažná budova a hodiny je snáď rozdiel ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # rookie 2017-02-07 16:38
aha, cize ked je trojpodlazna zabera podla teba viac plochy ako ten sucasny oval? a je blizsie ktomu chodniku pri rieke? sa zobud, ja ti iba pisem ze ta budova ma stat na mieste sucastneho ovalu, (hodiny som dal len aby si pochopil kde) a ako pise dlhy, ta budova tak skoro stat nebude, ak vobec bude, tusim to ma byt telocvicna
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Mikedo 2017-02-09 20:18
Súhlasím a myslím, že nepustí ani ochranná zóna vodného toku, takže žiadne obavy, v pohode sa to tam zmestí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # dlhy 2017-02-07 13:47
Nová veľká budova Ťa trápi?
Nemusí.
Tá tam najbližších pár rokov nebude.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Stano5 2017-02-11 23:10
Vidieť že v ružovú futbalovú budúcnosť neverí ani vedenie mesta alebo klubu,pretože v prípade že by sa situácia zmenila tak štadión by mal mať kapacitu minimálne 14000 pre mesto a okolie Nitry.Ja osobne si pamätám návštevy 8 az 12 tisíc divákov,čo však nebolo nitrianske maximum ,keďže v 70-tých rokoch min storočia bola návšteva niekoľko krát okolo 17 tisíc divákov.Tu nie je v klube žiadna perspektíva do budúcna.Ak by sa aj klubu začalo dariť vďaka skvelému tímu v ktorom by vyčnievali z radu dake talenty,tie by boli v com najkratšom momente predane do financne silnejších klubov.Mne to teraz pripadá ako liahen kureniec!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # T. 2017-02-12 11:15
14 000 ludi nechodi ani dokopy na vsetky zapasy jedneho kola. Taky velky stadion by bol absolutne zbytocny. Starsie data, ale neverim, ze sa nieco vyrazne zmenilo:

Priemerná návštevnosť klubov Fortuna ligy na jeseň 2015:
Slovan 1227
Z. Moravce 1280
Podbrezová 1597
Myjava 1788
Ružomberok 1905
Skalica 1918
Senica 1969
Žilina 2023
Trenčín 2370
Michalovce 3055
D. Streda 4198
Trnava 8446
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Igor Hubinsky 2017-02-12 15:11
Stano, budme realisti, nerozhodujme sa na zaklade toho co bolo. Dnes, v dobe internetov a facebookov bude tazke ludi pritiahnut na stadion, naviac na takyto umely. V pripade zimaku tiez trvalo par rokov, nez si ludia zvykli chodit vo vacsom pocte, a to tiez bola ina nie tolko internetova doba.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Igor Hubinsky 2017-02-12 15:22
Prave som dostal super napad! Namiesto postavenia takejto umelej blbosti by sa mal len zrekonstruovat sucasny stadion. Ten je zo strany naproti tribune nizky a otvoreny, pod stromami alebo so slnkom. Idealny pre rodiny alebo "iny" fubalovy zazitok. Bolo by uzasne mat aspon z casti takyto jedinecny stadion, podla mna by sa zaplnil ovela skor, ako ta navrhovana krabica. Bola by to lakava ponuka pre nie sice rydzo futbalovy zazitok, pre futbalovy fanatizmus, ale cielovka takeho stadiona by bola skor rodiny. Este ho prepojit s parkom... Dnes sa retailova ponuka aj tak dost casto kombinuje (napr. banka/kaviaren) a funguje to.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # dlhy 2017-02-13 12:00
Malá ukážka ako to "funguje":
http://obertas.sk/nitrianska-investicna-ako-vobec-funguje-alebo-chaos-okolo-suvislej-opravy-bellovej-ulice/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Martin Nitra 2017-04-05 12:41
Neviete niekto ako alebo kedy sa už konečne začne výstavba, rekonštrukcia futbaloveho štadiona v Nitre??? Podľa posledných info som zistil že UVO zrušil tender kvôli namietkam. Tak asi sa začne nový tender či?? Alebo nemáte niekto nové informácie z mesta??? ĎAKUJEM za skorú odpoveď :=)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť