Jarný Nitránsky rínek 2017 - 27. mája na Svätoplukovom námestí

Zámerom Nitránskeho rínku je poskytnúť obyvateľom a návštevníkom mesta možnosť kúpiť to, čo v bežných obchodných sieťach nedostanú, tiež možnosť si vychutnať vystúpenia umelcov, o ktorých možno ešte nepočuli alebo diskutovať o zaujímavých témach

Myšlienke zorganizovania podujatia predchádzala úvaha o tom, že nám v meste chýba priestor, ktorý by ľudí spájal a zároveň oživil námestie a pešiu zónu v Nitre. Zámerom Nitránskeho rínku je poskytnúť obyvateľom a návštevníkom mesta možnosť kúpiť to, čo v bežných obchodných sieťach nedostanú, tiež možnosť si vychutnať vystúpenia umelcov, o ktorých možno ešte nepočuli alebo diskutovať o zaujímavých témach.

Nitra je krásne mesto a zaslúži si vytvoriť priestor, kde by sa ľudia stretávali a zároveň by to bol priestor na podporu a propagáciu malých remeselníkov, umelcov, tvorcov, malovýrobcov potravín, farmárov a pestovateľov, hudobníkov, mladých kapiel, divadelníkov, tanečníkov a rôzne iné formy umeleckých zoskupení.

Chceme ukázať, že nie je len povinnosťou mesta organizovať kultúrne akcie, ale aj obyvatelia môžu priložiť ruku k dielu a dokázať svojou aktivitou pozdvihnúť kultúrny a spoločenský život v Nitre, zhodnotil v krátkosti svoj organizátorský prístup Pavol Obertáš, štatutár občianskeho združenia Nitrafiesta.

Jarný Nitránsky rínek, ktorý sa uskutoční 27. mája na Svätoplukovom námestí, sme pojali vo väčšom formáte. Po minuloročnej spolupráci s portálom Podporme remeslá na Slovensku, totiž „padla“ dohoda, že spojíme naše sily a vytvoríme niečo, čo bude v našom regióne jedinečné a osloví to širokú verejnosť nielen z Nitry, ale aj zo vzdialených miest. Táto spolupráca vyústila do myšlienky spojiť Nitránsky rínek s Celoslovenským stretnutím remeselníkov. Po zverejnení tejto spoločnej myšlienky následne reagovali viacerí predajcovia a keďže videli, že organizátorom aj partnerom podujatia ide o dobrú vec, začali sa v hojnom počte prihlasovať. „Priznáme sa, je to pre nás veľká výzva spojiť tradičné remeslá, kreativitu a šikovnosť remeselníkov a výrobcov do jedného veľkého priestoru na námestí priamo v Nitre a zaujať tak návštevníkov tohto podujatia rozsahom a pestrosťou ponuky predajcov a aktivitami počas celého dňa,“ vyjadril sa Obertáš.

Mimo rozmanitých predajcov je postarané aj o bohatý kultúrny program a to aj vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie zo zdrojov mesta Nitra.

Na rínku vystúpia Taste of Brass Orchestra, Strings and Croon, Ján Hurtík & BUFET, D8 Band, Amies – orientálne tance a powerjoga. Detičky sa zabavia počas celého dňa aktivitami spoločne so ZŠ Makovičky a v popoludňajších hodinách budú zapojené do rozprávkového čítania z knižky: O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády v podaní autora Martina Daniša, ktorý im vyrozpráva príbeh pomocou postavičiek z knihy. V spolupráci s iniciatívou Rozbicyklujme Nitru sa v popoludňajších hodinách uskutoční diskusia o cyklodoprave. Návštevníci rínku budú mať možnosť využiť ponuku kreatívnych workshopov.

Pozývame všetkých obyvateľov Nitry aj návštevníkov blízkych i vzdialených miest, aby prišli na Nitránsky rínek a svojou návštevou podporili šikovných a kreatívnych ľudí z celého Slovenska, zároveň ochutnali množstvo rínkových špecialít a lahodných nápojov. Jedine záujem návštevníkov môže z tohto podujatia vytvoriť v Nitre tradíciu, o ktorú sa snažíme.

Zoznam predajcov

nitranskyrinek.sk

Plagát

PopisZdroj: NitrafiestaKomentáre  

-1 # Herr Tell Evízor 2017-04-29 10:52
Pán Obertáš, v súvislosti s inými témami a článkami, ste sa viackrát vyjadril, že Vy a MsÚ sa veľmi nemusíte.
Aj napriek tomu Vám dali povolenie na usporiadanie ďalšieho ročníka. Majú z Vás obavu, alebo je za tým niečo iné? Minimálne je to divné a na hlbšie zamyslenie sa.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Pavol Obertáš 2017-04-29 11:14
Dobrý deň myslím si, že ktokoľvek môže požiadať mesto o povolenie na organizáciu podujatia, kto spĺňa podmienky. Nehľadajte za tým žiadnu politiku (dúfam :lol: ), pretože ide o podujatie, ktoré organizujem spolu s manželkou. Baví nás to a ako som uviedol aj v článku nie je len povinnosťou mesta organizovať kultúrne podujatia, ale aj obyvatelia môžu priložiť ruku k dielu tak a o to sa s manželkou snažíme. To, že napr. uvádzame na plagáte logo mesta Nitra je samozrejme naša povinnosť keďže sme požiadali o grant NKN a aj nám ho schválili za čo patrí veľká vďaka. Podujatie je finančne náročné aspoň po kultúrnej stránke zorganizovať takže aj vďaka grantu môžeme dopriať Nitre trochu viac kultúry na tomto podujatí. Takže záverom nejde ani o obavy MsÚ voči mne ani o nič iné aspoň dúfam. A predpokladám, že mesto môže skôr oceniť takúto aktivitu občanov akoby malo robiť problémy, pretože chceme oživiť aj námestie a časom aj pešiu zónu. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť