V pondelok 27. apríla sa konala na Základnej škole Fatranská prednáška kameramana, dokumentaristu voľnej prírody a strážcu prírody Stanislava Kováča z Nitry, na organizácii ktorej sa podieľal Nitriansky horský spolok. Škola sa dlhodobo venuje problematike životného prostredia a cieľom tejto prednášky bolo pozdvihnutie environmentálneho cítenia detí, konkrétne prvákov a štvrtákov, ktorých bolo spolu v dvoch skupinách približne deväťdesiat.

S. Kováč deťom na úvod premietol "zážitkový" film z ochranárskych aktivít vo voľnej prírode. Vo filme sa objavili jelene, daniele a medvede, deti sledovali krúžkovanie mláďaťa bociana čierneho, tiež monitorovanie netopierov zimujúcich hlboko v podzemí. Následne sa dokumentarista počas prednášky snažil upriamiť ich pozornosť na živočíchy žijúce v antropogénnom prostredí, teda priamo v okolí našich obydlí, resp. priamo v nich. „Zameral som sa hlavne na netopiere, lastovičky, dažďovníky a belorítky, ktorých stavy výrazne klesajú hlavne kvôli necitlivo vykonávaným zatepľovacím prácam masového charakteru. Deti som pomocou názorných filmových ukážok oboznámil s ich praktickou ochranou a nezastupiteľnou funkciou, ktorú plnia v prírode a celom ekosystéme“, uviedol S. Kováč. Deti mali vzhľadom k veku vcelku veľký záujem a problematika ich zaujala. V diskusii sa živo zapájali do konverzácie a mali aj viacero zmysluplných otázok. „Dokonca uvádzali i vlastné skúsenosti so zachraňovaním rôznych druhov živočíchov“, doplnil prednášajúci ochranár.

Základná škola Fatranská podporuje rozvoj environmentálneho myslenia žiakov a to prostredníctvom viacerých aktivít a projektov. Napr. v piatom ročníku do rámcového učebného plánu zaradili samostatný predmet environmentálna výchova.

„Problematiku odpadu považujeme za závažný environmentálny problém. Vzhľadom na to realizujeme celoročný zber druhotných surovín - starého papiera a PET fliaš. Ďalej je to zber bateriek a drobných domácich elektrospotrebičov, v školskej jedálni je separovaný kuchynský odpad“, uviedol riaditeľ školy Pavol Halák.



Doplnil, že sa žiaci zúčastňujú výchovných koncertov, filmových predstavení, ktoré sa zaoberajú problematikou životného prostredia a ekológie. Taktiež sa žiaci zúčastňujú Jarného čistenia Zobora a festivalu Vysoké hory Nitra, ktorý býva každoročne v novembri. V rámci festivalu sa realizuje tzv. „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl s filmami a prednáškami zameranými na ochranu prírody, pričom snahou organizátorov je upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. Obe spomínané podujatia organizuje pre verejnosť Nitriansky horský spolok, občianske združenie záujemcov o aktivity v prírode ako sú napr. vysokohorská turistika, skialpinizmus, turistika, cykloturistika alebo horolezectvo.


Fotogaléria



Zdroj: Radovan Baláž