Mesačný program Trafačka

Mesačný program fotogaléria Trafačka Nitra

Počas marca je vo Fotogalérii Trafačka, priestor bývalej transformátorovej stanice, prístupná výstava českého surrealistického fotografa 3-stana a jeho hostí, ktorá potrvá do 23.marca. Plánuje sa aj obľúbený komunitný trafo.TRH (2.4.). Predajcovia sa môžu registrovať do 19.3. Viac informácií na www.trafacka.sk.

Marec ponúkne tieto podujatia:

. RUSKÝ SKLADATEĽ A PRODUCENT
Projekt Fjordwalker je mix atmosferickej elektroniky v živom inštrumentálnom prevedení. Za projektom stojí skladateľ a hudobný producent z Yekaterinburgu - Alex Polianin. Živé vystúpenia Fjordwalker sú sprevádzané vizuálnou projekciou či hosťujúcimi hudobníkmi. Za posledné tri roky odohral viac než 300 koncertov v 19 krajinách. 2.3. sa v rámci svojho turné Elements tour 2017 zastaví aj v Nitre.

. JARNÝ KOMORNÝ KONCERT
18.3. vystúpi Eniesa alebo San., hudobníčka žijúca na Slovensku, no cestujúca do rôznych zemí za objavovaním stále nových svetov, čo počúvajú a inšpirujú. Hrá príbehy o čarovných lesoch, podmorských svetoch, krajoch aj nekrajoch, domovoch víl, škriatkov a ľudí pocestných. Jej najbližšími nástrojmi sú gitara, perkusie a santur, ktorým občas sprevádza aj workshopy, semináre a koncertne aj Maoka a iných. V posledných troch rokoch bol práve on jej najbližším spolupracovníkom v hudobnej sfére. Predpredaj lístkov na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

. SVETOVÝ DEŇ POÉZIE
Na svoj deň sa môžu tešiť všetci milovníci dobrých básní a aj niektorí kávičkári. 21.marec sa totiž pokladá za Svetový deň poézie a je určený predovšetkým podpore nesmelých autorov. V rámci podpory tohto projektu sa niekoľko kaviarní po celom svete rozhodlo vytvoriť špeciálny výmenný obchod – káva za báseň. Od 11:00 do 18:00 vymeníte v Trafačke báseň za kávu a o 19:00 prečíta zo svojej tvorby Erik Ondrejička, ktorý sa písaniu poézie venuje už takmer tri desaťročia. Knižne debutoval v roku 2004 básnickou zbierkou Na vnútornej strane viečok. Ondrejičkova poézia bola zaradená do viac ako 25 slovenských aj zahraničných výberov, zborníkov, alebo katalógov.

. VÝSTAVA BLACK AND WHITE KATARÍNY GRAJCARÍKOVEJ
24.3. otvoríme výstavu Kataríny Grajcaríkovej, ktorá sa fotografii aktívne venuje 7 rokov. Začínala s fotením prevažne detí, ale časom sa vyprofilovala na portrétovú fotografku a snaží sa o emotívnu a reálnu fotografiu. Občas sa nechá uniesť fantáziou a preto tvorí aj fotografie inscenované melancholické až temné. Vystavené fotografie sú prierezom jej asi 5 ročnej tvorby a momentálne pracuje na ďalších nových a úplne odlišných víziách.

. AKO VYZERÁ SLOVENSKÁ COOLTURA?
31.3. premietne organizácia Rozbicyklujme Nitru! film Cooltura od režiséra Mira Rema. Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej kultúry. Kultúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom ’89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že k došlo k spoločensko-kultúrnemu uvoľneniu, naša kultúra stále hľadá svoju identitu. V tomto kultúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných kultúrnych podujatí. Objavili sa nové kultúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra?

. ĎALŠIE PODUJATIA
1.3. pripravila organizácia AIESEC zaujímavé rozprávanie o Mexiku, ktoré z prvej ruky zakúsila Patrícia. V rámci podujatia sa dozviete aj o možnostiach ako a kam vycestovať na stáž a zažiť tak nezabudnuteľné momenty vášho života.

3.3. sú pripravené tradičné i špeciálne pivá českých a zahraničných pivovarov a minipivovarov. Ochutnajte skutočne poctivé pivá, spoznajte nové druhy a značky pív, ktorých chuť stojí zato. Kapacita je limitovaná - registrácia na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

10.3. zahrá speváčka Lucia Šútorová, ktorá sa doprevádza na gitare a hudobný projekt mladého Nitrana Romana Oravca The Smalltown Boy. Túto dvojku hudobníkov prvýkrát spojí koncert v Trafačke.

16.3. pokračuje séria filmových večerov, počas ktorých premietame nemé filmy. To, čo sa nedá povedať slovami, vyjadrí Števo Haládik hudbou. Premietame film Kid (1931).

26.3. prijali pozvanie poslanci NRSR za SaS Jozef Rajtár, ktorý bude hovoriť o tom ,ako by mohli fungovať Slovensko lepšie a aký majú vplyv finančné skupiny na chod štátu, a Anna Zemanová, ktorá povie o vplyve výstavby závodu Jaguár Land Rover na životné prostredie v Nitre a jej okolí.

30.3. sa uskutočnípPo-festivalová filmová projekcia vybraných snímok z 8.ročníka medzinárodného festivalu filmov s antropologickou tematikou Antropofest. Podujatie prebieha v rámci Etnologických dní 2017 organizovaných Katedrou etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre. Ateliér Trafačka ponúka tematické kurzy zamerané na vaše potreby a záujmy, ale aj kurz Ako zvládnuť zrkadlovku. O fotení a vašich fotografiách si môžeme pohovoriť ... vytlačených na papieri či prinesených na USB. Pri debatách si naplánujeme jednotlivé kurzy a workshopy podľa požiadaviek.

PROGRAM

1.3. / 19:30 / zadarmo / ¡Hola - stáž volá!
2.3. / 20:00 / 3€ študenti, 4€ dospelí / Koncert: Fjordwalker
3.3. / 18:00 / 9€ / Ochutnávka pív
10.3. / 20:00 / zadarmo / Koncert: Lucia Šútorová a The Smalltown boy
16.3. / 20:30 / 2€ / Vypočuj si nemý film Kid (1931)
18.3. / 20:00 / 5€ predpredaj, 6€ na mieste / Koncert: Eniesa
21.3. / 19:00 / zadarmo / Svetový deň poézie: Číta Erik Ondrejička
24.3. / 18:00 / zadarmo / Vernisáž: Katarína Grajcaríková - Black and White
26.3. / 18:00 / zadarmo / Liberálne popoludnie s poslancami NRSR za SaS
30.3. / 17:00 / zadarmo / Ozveny Antropofestu 2017
31.3. / 20:00 / zadarmo / Premietanie: CoolturaSponzor spravodajstva