Chyba
  • JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /nfsmnt/hosting1_1/9/5/95ae7860-6de8-4279-8674-0cacbbf5f840/nitralive.sk/web/images/stories/galeria/priroda/rieka/nitralive
Poznámka
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/galeria/priroda/rieka/nitralive

Rieka Nitra


Riečna sieť rieky NITRY patrí do západoslovenského typu riečnych sústav. Je to zvláštny tvar riečnej siete, kde hlavnou osou je dlhá pozdĺžna rieka, do ktorej z dvoch strán vtekajú krátke samostatné priečne prítoky. NITRA pramení na južných svahoch Malej Fatry vo výške 850 m n. m., z pramennej oblasti tvorenej vápencami triasu a jury. Tečie severovýchodným smerom. Od Necpal po Opatovce vytvára širšiu aluviálnu nivu. Prevládajúce ľavostranné prítoky pod Prievidzou zatlačili hlavný tok k Drieſovému vrchu, do ktorého sa zarezáva – aluviálna niva sa zužuje. V ďalšom úseku toku sa koryto ohýba postupne k juhu. Od Nitry po Nové Zámky tečie po svojich náplavách. Pod Novými Zámkami sa stáča na západ a po krátkej preložke ústí do Váhu pri obci Komoča.Plocha povodia rieky NITRY je 4 084 km, dĺžka jej údolia predstavuje 169 km. Na tomto úseku odvodſuje kotliny hornej Nitry, tiež Nitriansku pahorkatinu (z pravej strany) a Žitavskú pahorkatinu (z ľavej strany). V hornej a strednej časti povodia priberá okrem mnohých malých prítokov Handlovku, Nitricu, Radišu, Bebravu a Radošinu. Sama rieka je prítokom najväčšieho povodia Slovenka – rieky Váh. Spád rieky NITRY sa pohybuje v rozpätí 0,68 – 0,02 percent .
Povodie rieky patrí do európskej kontinentálnej klimatickej oblasti mierneho pásma, v ktorom prevláda oceánsky vzduch, transformujúci sa na kontinentálny, klimatická oblasť teplá.

Pod Nitrou sa rieka delí na dve dlhé ramená –vlastnú rieku, ktorá je mohutnejšia a tzv. Starú Nitru. K opätovnému spoju dochádza za Šuranmi.

Fotogaléria

{gallery}galeria/priroda/rieka/nitralive{/gallery}Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť