Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre + foto interiér, exteriér a info po rekonštrukcii

Informácie, fotografie a zvukový záznam z prehliadky kaplnky

Kostolík /kaplnka/ predstavuje malú barokovú stavbu z r.1739, ktorú dal postaviť vtedajší mestský richtár Lukáš Brezovič z vďaky za ukončenie morovej epidémie. Kostolík bol pravdepodobne postavený na mieste pôvodného staršieho románskeho kostolíka sv. Michala z 12. storočia, okolo ktorého bolo rozsiahle stredoveké pohrebisko. Archeológovia tu odkryli desiatky hrobov. Bol to radový ale aj etážový cintorín. V týchto miestach na tzv. "Andrášku" stál aj niekdajší starý františkánsky kláštor s kostolom, postavený údajne v roku 1230.

Exteriér kaplnky prešiel rekonštrukciou, ktorá začala v roku 2016. Nová je fasáda, vonkajší náter, pribudli kamenné reliéfy. Nad vchodom bola odstránená strieška. Ihlice zasa zabránia holubom vysedávať na budove a znečisťovať ju výkalmi.

Nižšie nájdete zvukový záznam z dňa 8.9.2017 z komentovanej prehliadky kaplnky, ktorá obsahuje informácie o kaplnke, o jej rekonštrukcii a o nových poznatkoch. Prehliadka sa konala v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2017.


Video z prehliadky sme vysielali naživo na Facebooku360° fotoFotogaléria - kaplnka po rekonštrukcii

Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre po rekonštrukcii

Fotogaléria - kaplnka pred rekonštrukciou

Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre pred rekonštrukciou

Lokalizácia na mape
Zdroj: Nitralive.skKomentáre  

+4 # mimi 2017-09-09 10:23
zvonku tá bielo-modrá/siv á farba bola lepšia ako táto žltá, ale tak lepšie ako nič. zvnútra je to nádherné :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # ladislav 2017-09-10 21:35
No to je dost že kaplnka je po rekonstrukci,
už jsem myslel že to brzo spadne.Krásna rekonstrukce,až se dostanu do Nitry,hned se tam půjdu podívat.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť