Arriva chce zrekonštruovanú stanicu odovzdať budúci rok, na zastávkach pribudnú elektronické tabule

Pre rozvoj dopravy v Nitre a v regióne má byť rok 2018 kľúčový

ARRIVA chce zmodernizovanú autobusovú stanicu v Nitre odovzdať do užívania v priebehu budúceho roka.

Zároveň plánuje rozvíjať priame vlakové spojenie Nitry s Prahou, ako aj s mestami v regióne.

Po úspechu zdieľaných bicyklov arriva bike pripravuje v spolupráci s mestom predstavenie ďalších bodov SMART dopravnej agendy – napríklad inteligentných autobusových zastávok či mobilnej aplikácie s informáciami o spojoch.

Spoločnosť očakáva v súvislosti s príchodom Jaguaru a predpokladaných viac ako 4 000 zamestnancov zvýšený nápor na dopravu v meste. ARRIVA sa chce podieľať na ďalšom rozvoji verejnej dopravy v Nitre a v nitrianskom regióne a je pripravená ponúknuť predstaviteľom mesta a VÚC svoje know how a skúsenosti pri príprave plánov udržateľnej mobility.

2017: SMART dopravná agenda, ale aj nedostatok vodičov

V roku 2017 sa ARRIVA na Slovensku sústredila okrem zabezpečovania služieb mestskej a prímestskej autobusovej dopravy a rozvoja priameho vlakového spojenia medzi Nitrou, Trenčínom a Prahou aj na realizáciu bodov SMART agendy. Koncom júla odovzdali ARRIVA a magistrát mesta Nitra obyvateľom a návštevníkom mesta do užívania zdieľané bicykle arriva bike.

„Verili sme, že bikesharing bude v Nitre úspešný, ale záujem obyvateľov a návštevníkov prekonal naše očakávania. Nitra chce byť lídrom medzi SMART Cities na Slovensku a ukázalo sa, že SMART sú aj jej obyvatelia,“ povedal generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku László Ivan.


V roku 2017 ARRIVA predstavila v spolupráci s mestami v Nitrianskom kraji aj ďalšie SMART dopravné riešenia ako napríklad inteligentné zastávky v Topoľčanoch či prvý elektrobus v Nitrianskom kraji v Šali.
V lete 2017 sa naplno prejavil celoslovenský problém s nedostatkom kvalifikovaných vodičov autobusov a výrazne zasiahol aj mestskú autobusovú dopravu v Nitre. Do Nitry preto prišlo niekoľko vodičov zo spoločností ARRIVA zo severu a východu Slovenska. Nakoľko ani toto riešenie nebolo postačujúce na zabezpečenie všetkých liniek, ARRIVA prijala ďalšie opatrenia na prilákanie nových zamestnancov za volanty autobusov vrátane ponuky spolufinancovania získania vodičského oprávnenia na autobusy pre potenciálnych záujemcov. V októbri spoločnosť informovala, že na prekrytie akútneho nedostatku vodičov autobusov v mestskej i prímestskej doprave pre budúci rok plánuje zamestnať skúsených vodičov z Ukrajiny.

V novembri začala vybavovať potrebné pracovné a ďalšie súvisiace povolenia. Ako však zdôraznil generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku „zamestnávanie vodičov z iných krajín, ani ich presun v rámci krajiny nie sú dlhodobo udržateľné riešenia.“ Spoločnosť za dlhodobé riešenia považuje nevyhnutné legislatívne zmeny, ale aj stabilizáciu skúsených vodičov postupným zvyšovaním ich miezd. ARRIVA už v tomto roku navýšila priemernú mzdu vodičov minimálne o 4 % a v postupnom zvyšovaní miezd plánuje pokračovať aj v roku 2018. V Nitre bol v spolupráci s mestom zavedený aj motivačný príspevok pre vodičov MHD Nitra, ktorý dosiahol výšku 145 eur. „Ak bude na udržanie kvalifikovaných vodičov autobusov v sektore potrebný rýchlejší rast miezd, dopravcovia sa budú musieť so žiadosťou o participáciu na ňom obrátiť aj na objednávateľov – teda na mestá a VÚC,“ dodal L. Ivan.


2018: Inteligentné zastávky s elektronickým informačnými panelmi - informácie o príchode autobusov v reálnom čase + mobilná aplikácia

Na budúci rok by mesto Nitra aj Nitriansky samosprávny kraj mohli pokračovať v rozširovaní ponuky SMART dopravných riešení. Aj v Nitre by mohli začať jazdiť elektrobusy a pribudnúť by malo 10 inteligentných zastávok s elektronickými informačnými panelmi a informáciami o príchode najbližších autobusov v reálnom čase.

ARRIVA spustí pre cestujúcich mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budú mať online informácie o príchodoch a odchodoch autobusov stále k dispozícii. V budúcom roku chce ARRIVA dokončiť modernizáciu autobusovej stanice v Nitre a odovzdať ju cestujúcim do užívania.


Takto vyzerajú elektronické tabule s informáciami o príchode najbližšieho dopravného prostriedku v Bratislave

MHD tabula


Vlakové spojenie Zlaté Moravce - Nitra, udržateľná mobilita

Dopravu v Nitre a jej okolí čaká v roku 2018 ďalšie zahusťovanie dopravy súvisiace s príchodom Jaguaru a očakávanými viac ako 4 000 zamestnancami. Aj preto bude potrebné systematicky regulovať dynamickú dopravu – a to aj verejnú vlakmi a autobusmi, ale aj individuálnu autami. Ďalší rozvoj dopravy by mali priniesť plány udržateľnej mobility, ktoré bude Nitra a Nitriansky samosprávny kraj pripravovať, podobne ako všetky ostatné VÚC a mestá na Slovensku, v roku 2018. Tie by mali – okrem iného prispieť k lepšej koordinácii rôznych druhov dopravy – autobusov, vlakov, bicyklov a zvýšiť tak atraktivitu verejnej dopravy pre cestujúcich. Zároveň by mali definovať štandardy pre stacionárnu dopravu – teda pre systém parkovísk, vyhradených pruhov a interaktívnych križovatiek.

ARRIVA verí, že Nitra a Nitriansky kraj môže ďalej rozvíjať svoju SMART dopravnú agendu aj vďaka rozvoju regionálnej vlakovej dopravy. Ako príklad spoločnosť uvádza vlakové spojenie na trase Nitra – Zlaté Moravce. To by mohlo, podľa L. Ivana, z časti slúžiť aj na odľahčenie mestskej dopravy v Nitre. „Nie len vo veľkomestách typu Londýn alebo Viedeň, ale aj v Bratislave cestujú ľudia prímestskými vlakmi z okrajových mestských častí do stredu mesta a naopak. Výhodou vlakov je, že nestoja v dopravných zápchach a sú odolnejšie aj voči prípadným výkyvom počasia, akých sme boli svedkami napríklad minulý týždeň. Takéto vlakové spojenie v rámci Nitry a ďalej smerom na Vráble a Zlaté Moravce určite stojí za úvahu pri plánovaní udržateľnej mobility v kraji,“ myslí si L. Ivan.Zdroj: Tlačová správa Arriva Nitra, foto: BA kuriérKomentáre  

+1 # Baron 2017-12-08 09:14
"Ako príklad spoločnosť uvádza vlakové spojenie na trase Nitra – Zlaté Moravce." Ťažko keďže je traťová koľaj demontovaná :oops:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # karirohož SIEŤ 2017-12-08 09:40
Pána Ivana síce nepoznám, ale buď zaspal dobu a sled udalostí mu unikol za horizont, alebo bol v Nitre naposledy ešte za čias F. Víteka.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Samo 2017-12-08 10:28
Tie elektronické tabule majú už desiatky slovenských okresných miest, aj ovela menšie ako Nitra. Nitra ako krajské mesto to mala mať už 10 rokov.
Toto nie je Smart, ale iba dobiehanie doby. Pre primátora je smart aj jeho nový dotykový telefon, pre nás občanov je to iba držanie kroku s dobou...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # karirohož SIEŤ 2017-12-08 10:33
Počkaj do volieb, koľko kandidátov sa bude v kampani oháňať slovíčkom SMART.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+9 # Michal Šimonek 2017-12-08 10:47
Ja to omielam v každej diskusii a článku - Smart city je o niečom inom než o tom, čo predvádza pán primátor. Ako píšeš to čo ideme robiť nie je Smart - je to skôr dobiehanie zmeškaného vlaku. Z toho vlaku sa na nás pozerá napríklad ujo Hlohovec, ktorý má v meste inteligentný systém osvetlenia City touch - v dvoch etapách vymenili LED ale aj so svetelnou štúdiou, výmena stlpov atď na rozdiel od Nitry, kde sa vymenili len vrchné časti osvetlenia aj to s meškaním a pokutou. Kúsok ďalej sa na nás pozerá pán Senec - od roku 2013 je celé mesto LED. A tiež sa na nás usmieva nenápadná malá Šala - mestečko kde premáva Elektrobus v MHD. A toto sú len príklady - takých miest a mestečiek je veľa. To len v Nitre žijeme v našej malomeštiackej bubline, že všetko je tu naj naj a samospráva žije vo virtuálnej realite.

Na stránke Smart city Nitra je uvedené klamstvo - ževraj má Nitra ako prvé mesto Bike sharing. Prievidza má bike sharing od roku 2016. Škoda, že túto nepravdivú informáciu publikovali viaceré médiá, aj tie v Nitre.

PS: tieto Smart city výplody nás stoja len peniaze - pozrite si zmluvy na webe mesta čo všetko sa už platilo. Už sme mohli mať za tie peniaze nejaké to ihrisko pre deti aj dve.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michael 2017-12-08 12:58
šaľa má dokonca aj policajné elektromobily :/
Furt nechápem ako nás možu všade prezentovať ako "vodcu smartcities na Slovensku "
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # johnnysp29 2017-12-08 13:39
Keby sme boli naozaj smart city, tak by tu nemohol byť Dvonč primátor pretože ľudia by volili "smart" t.j chytro a s rozumom.
Čiže použíť v jednej vete slová smart city a Dvonč je nezmysel.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # heya 2017-12-08 14:19
co sa tyka Prievidze, tak nemate pravdu. Prievidza mala ako prva bike sharing. Ale je to projekt sukromnikov, ktory nema podporu a krytie od mesta. Nitra je prve mesto, ktore spolocne so sukromnou spolocnostou vytvorila bike sharing a poskytla mu zastitu. Cim netvrdim, ze vyvoj mesta je dobry. Ale poznamka na webe je pravdiva
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # Michal Šimonek 2017-12-08 20:28
Ale to je zavadzanie. Na stranke sa pise: Ako prvé mesto na Slovensku má Nitra aktívny projekt bike sharing. A to nie je pravda. A je jedno ci sukromnik alebo mesto. Arriva je sukromnik predsa. Nitra len vybudovala stanovistia. Arriva ked sa o rok rozhodne ze konci tak koncia aj bicykle pokial ich mesto neodkupi.

Dajte do googlu bike sharing nitra a najde niekolko clankov ktore zavadzaju.

A ak je Nitra lidrom Smart cities tak sme na tom velmi zle.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Felix 2017-12-09 01:10
Pod názvom Smart city mesta Nitry, je zavádzanie inteligentných technológií na úsporu finančných prostriedkov, ktoré mesto Nitra vynakladá z mestského rozpočtu pre nezvyšovanie daní a poplatkov. Niekoľko návrhov som písomne navrhol primátorovi mesta Nitry aby sa zrealizovali. Niekoľko rokov predkladám návrh o zavedení Energetického manažmentu mesta Nitry, ktorý bude mať agendu Smart city mesta Nitry ako zavádzanie nových technológií - úspora vody, plynu energie, výroba energie z vody a z odpadu. Sledovanie spotreby energií v mestských zariadeniach (školy, škôlky, športové zar., zdravotné zar., verejné osvetlenie, mestské podniky, atď.), uhrádzanie faktúr za energie a riešenia reklamácie, sledovanie platnosť certifikátov a revíznych správ a iné . Je pravda, že mesto Nitra zaspalo dobu ohľadom zavádzaní inteligentných technológií (Smart city) avšak túto agendu od budúceho roka bude mať výlučne Energetický manažment pre ich odbornosť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # GmbH 2017-12-09 05:19
S akým výsledkom? Odpovedal ti niekto na tvoje návrhy?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # Michal Šimonek 2017-12-08 10:50
A takto nejako to vyzerá v zastupiteľstve. .. poslanci a primátor mimo reality:

Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # karirohož SIEŤ 2017-12-08 11:36
Omyl, pán Šimonek. Sú viac v realite, ako si možno vieme predstaviť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-12-08 11:36
Ale v ich vlastnej.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # ALigátor 2017-12-13 00:55
Možno sú v obraze. AKO, KDE A KOMU PREDAŤ "DUBIÓZNY MAJETOK MESTA !!! :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť