Hviezdoslavova trieda - kde začína a končí obmedzenie rýchlosti na 40km/h?

Obmedzenie rýchlosti na Hviezdoslavovej triede je problematické a nejasné

Do redakcie sme dostali email od nášho čitateľa Antona z Klokočiny, ktorému nie je jasné obmedzenie rýchlosti na 40km/h na Hviezdoslavovej triede v dolnej časti pod poliklinikou.

Konkrétne nám píše:

Prosím o objasnenie dopravnej situácie na ceste na Hviezdoslavovej ulici v Nitre na Klokočine, kde som obyvateľom. Jedná sa o výjazd zo sídliska do mesta, teda v prúdoch pri poliklinike.

1. Je tam dopravná značka, ktorú neviem zaradiť, či je "dočasná dopravná značka alebo je to návesť", lebo podklad je oranžovej farby a na nej sú zákazová značka 40 a značka iné nebezpečenstvo. Tam totiž merajú rýchlosť a tvrdia že sa tam musí ísť štyridsiatkou. Podľa mňa to nie je zákazová značka, ale značka upozorňujúca na iné nebezpečenstvo a že príde k obmedzenie najvyššej dovolenej rýchlosti na 40, čo je aj označené dvomi značkami z každej strany o 40 metrov ďalej.

2. Druhý problém je na tej iste ceste, lebo od značenia 40-tky je jeden odbočovací prúd vľavo, pri benzínovej pumpe Shell a mnoho vodičov to považuje za zrušenie najvyššej dovolenej rýchlosti a oni idú 50-tkou. Podľa mňa zrušenie najvyššej dovolenej rýchlosti je možné až po prejazde kruhovým objazdom.

Vysvetlenie dopravného značenia a odpoveď na otázky

* vysvetlenie podávame po overení zo strany Mesta Nitra ako cestného správneho orgánu

1. Aktuálne značenie je mätúce nakoľko nie je celkom jasné o akú značku ide - bola použitá dopravná značka A34 "Iné nebezpečenstvo" v kombinácii s B31a "Najvyššia dovolená rýchlosť", ktoré sú doplnené výrazom "Pozor". Uvedené značenie môže evokovať, že sa jedná o značku IP30, ktorá len upozorňuje a teda neprikazuje rýchlosť 40km/h. Po našom dotaze nám z Mestského úradu v Nitre oznámili: "Pre jednoznačnosť významu dopravného značenia odstránime nápis "Pozor" z tohto dopravného značenia. V tom prípade to budú dve dopravné značky, jedna informujúca o nebezpečenstve a druhá obmedzujúca maximálnu povolenú rýchlosť umiestnené v retroreflexnom ráme. Platnosť tejto dopravnej značky je po pripojenie komunikácie od miestnej komunikácie Pražská. Hneď za touto križovatkou je zopakovaná dopravná značka B31a - 40 km/h., ktorá platí po križovatku pri ČSPHM Shell."

* vyjadrenie KR PZ Nitra

"Je potrebné sa obrátiť na príslušný cestný správny orgán, ktorým je v tomto prípade Mestský úrad Nitra, z akého dôvodu a za akým účelom bolo na uvedenej miestnej komunikácii určené použitie Vami uvedených dopravných značiek. Podľa § 5 ods. 13 vyhlášky č. 9/2009 Z. z. „zákaz, obmedzenie alebo príkaz vyplývajúci z príslušnej zvislej dopravnej značky sa končí na vzdialenejšej hranici najbližšej križovatky, ak nie je skôr skončený inak."


Hviezdoslavova trieda Nitra


2. Rýchlosť 40km/h platí po pripojenie od miestnej komunikácie Pražská avšak kúsok ďalej za zákrutou je znovu osadená značka B31a, ktorá znovu prikazuje najvyššiu povolenú rýchlosť 40km/h. Druhá "40tka" platí po čerpaciu stanicu Shell, ktorú berieme ako križovatku nakoľko sa tu cesta pripája a odpája. §2 ods.2, písmeno j) zákona 8/2009 Z.z. - Križovatkou je miesto, v ktorom sa cesty pretínajú a spájajú.

Hviezdoslavova trieda Nitra

Hviezdoslavova trieda Nitra vyjadrenie MSÚ Nitra


Fotogaléria


Lokalizácia na mape
Zdroj: Nitralive.skKomentáre  

+3 # Shadow 2014-02-11 21:27
Najlepsie je, ze podla toho, co pisu, ta 40tka neplati na tom najhorsom useku - na tej serpentine, kvoli ktorej vlastne tam ta 40tka je...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 #        2014-02-11 21:42
40tka tam je uplne zbytočná, ten úsek vôbec nie je nebezpečný ani pri 50 km/h. Stačí, keď je vodič triezvy. Neviem kto tam navrhol zvodidlá tak výrazne zasahujúce na chodník, myslím, že sa to dalo aj rozumnejšie osadiť. Myslím na ten medzikus medzi zvodidlom a stĺpikom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-11 21:57
Hlavne neviem kto tak navrhoval cestu lebo ta zatacka vynasa a ludia maju problem ist aj po rovine. A hned za zatackou je krasne rozbita cesta aj s kanalom, ktoru nevedia opravit uz roky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Shadow 2014-02-13 13:32
Podla povodnych projektov mala Hviezdoslavova trieda pokracovat rovno nadjazdom ponad Braneckeho ulicu, zeleznicu a mala sa napajat na velky kruhovy objazd. Najskor boli vybudovane vedlajsie cesty, potom prisla revolucia a povodny zamer sa nedokoncil. Tak sa z vedlajsich pripajacich ciest stali hlavne...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # michal b 2014-02-11 22:32
A ja si zas myslim, ze (ne)kompetentni , cize dopravny inzinier spolu s ludmi z prislusneho odboru mestskeho uradu by mali prist o pracu. Zas a znova dokazali, ze tam nemaju co robit. Nemienim tu 40 dodrziavat, tabula mi to vobec neprikazuje a toto vysvetlenie je velmi chabe... Zacnime na krizovatky osadzat tabule stop spolu so zakazom zastavenia a vyberajme pokuty...Kym to nebude jasne a zrozumitelne oznacene ako za zakrutou kde 40 naozaj je ma pravdu citatel pan Anton.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-11 22:43
Lenže každý si to vysvetlí po svojom... radšej tam budem jazdiť 40tkou ako sa potom hádať. Ja osobne budem argumentovať vyjadrením mesta a polície - mám to potvrdené od nich.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # michal b 2014-02-12 05:50
Vyjadrenie mesta a policie je iba manever na zakrytie neschopnosti, amaterskej prace a pritizakonnosti vyberania pokut v danom useku.. Ak je znacka v poriadku nevidim ziaden dovod na jej opravu... Mimochodom mozem ocakavat, ze vymenu znacky zaplati ten, koho rozhodnutim bola osadena, alebo to bude zas znasat len obcan?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-13 23:01
Zaplatí to občan tak ako aj cesty, ktoré sa opravovali nedávno - Štefánikova a Štúrova - pri obidvoch pochybili úradníci a nezahrnuli do rekonštrukcie ciest aj opravu kanálových šácht. Preto sú v Nitre všade prepadnuté kanále.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Eros 2014-02-12 08:20
Rovnaky problem vidim na Bratislavskej ceste smerom do centra. Pokial plati 70-tka? Mala by platit do najblizsej krizovatky..tus im pri benzinke je znacka hlavnej a vedlajsej cesty.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Mikimajky 2014-02-12 08:33
Presne tak . Značka je až pri benzínke, lenže za križovatku môžu považovať policajti už ten odbočovací pruh pri Turancare. Pretože výklad je nejednoznačný a každý policajt si to vysvetľuje posvojom.
Zo začiatku tam bola aj značka ktorá ukončovala 70tku. Neskôr ju dali preč . Zrejme nebol potom zárobok hlavne na cudzích vodičoch dosť výnosný(domáci predpokladám že vedia že tam stávajú).
Tak sa u nás robí bezbečnosť na cestách, s ohľadom na čo najväčšiu úspešnosť vyberania pokút.
BTW by som chcel vedieť napr kto v krškanoch navrhoval tie čiary a odbočovacie pruhy. A kedy to začnú policajti aj kontrolovať pretože je bežné že sa cez odbočovacie pruhy predbieha a nie je potom problém stretnúť auto v protismere :-x
Pozdravuejm ANDREJA.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-12 09:33
70km/h platí po čerpaciu stanicu - Rybárska ulica.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-12 10:44
Si si tým istý?
Pretože podľa vyjadrení niektorých policajtov je križovatka všetko kde sa cesty spájajú ,rozpájajú atp.
A tam pri turancare to tak je. Takže by som sa na to moc nespoliehal.
A niesom si celkom istý či je značka Nitra 70 už za úrovňou križovatky kde je most na zelokvet. :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-12 10:54
Turancar je ešte stavba nie? Tá križovatka nefunguje ešte či?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ja Chlapec 2014-02-12 11:10
Ak sa nemýlim tak o križovatke nám predsa hovorí zákon o cestnej premávke a to konkrétne: § 2 ods. 2 písm. j) Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. j) križovatkou sa rozumie miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú.

nikde nie je napísané, že križovatka má byť označená značkami. ale Marián, veľmi dobrá poznámka ohľadom zelokvetu :) pretože tam sa vážne pretínajú cesty a tak tá 70ka by mala platiť len zopár metrov hehehe
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Andrej 2014-02-12 14:34
S tým zelokvetom je to zaujímavé.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-14 19:52
TAk dnes som tade išiel a je tá križovatka tak 20m za značkou. Teda tá 70tka platí rovných 20m :D Urobí niekto niečo aby bol stav taký ako káže zákon? ČI aký má zmysel tá značka? A keď už sme pritom aj koniec by mal byť označený. Nie len začiatok. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-16 07:18
Andrej pokial platí toto :
"Čo je to križovatka

Križovatkou je každé miesto, kde sa cesty križujú alebo spájajú. V zákone o cestnej premávke sa síce nespomína aj rozpájanie ciest, no aj také miesto je križovatkou.

Miesta, ktoré sa zdajú byť z jedného pohľadu spájaním ciest, sú z iného pohľadu rozpájaním. A naopak.

Platí to aj na križovatkách tvaru Y s cestami s obojsmernou premávkou. Ak by rozpájanie ciest nebolo križovatkou, niektorí by vchádzali na to isté miesto ako do križovatky a niektorí nie. To by viedlo k chaosu.

Okrem toho, medzinárodný predpis, Viedenský dohovor, na ktorý sa odvoláva náš zákon o cestnej premávke, jednoznačne určuje, že križovatkou je aj rozpájanie ciest.

Križovatkou je aj výjazd z diaľnice, alebo pripojenie účelovej cesty z areálu továrne, či pripojenie poľnej cesty."
Tak tá 40tka končí pri vstupe na cintorín lebo zhruba vtrede ako je ten prechod pre chodcov sa napája z pravej strany nejaká cesta. Teda 40tka platí po ňu a nie až po shellku. To isté teda paltí aj pre tú 70 na vstupe do mesta. :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Andrej 2014-02-16 19:17
Zaujímavé.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ja Chlapec 2014-02-18 12:04
marian ale za tou krizovatkou je dalsia znacka,ktora prikazuje 40tku ;) takze 40tka plati az po shellku
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2014-02-18 12:22
40 je pred cintorínom či? on myslí cestu - vjazd na cintorín.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-18 18:02
Michal ti to presne vysvetlil;)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-18 19:23
Platí po najbližšiu križovatku a shellak je až druhá križovatka.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-18 19:45
V každom prípade tu zjavne nie je zhoda a teda by nemali vôbec pokutovať. Čiže je jedno či po Shell, alebo po cintorín lebo pokutujú tak či tak.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-18 20:15
To máš tak keď policajti nepoznajú významy značiek a zákony si vykladajú ako im práve vyhovuje .(
Ale viem že nie všetci sú "orgáni" a niektorí iba plnia príkazy zhora.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Andrej 2014-02-21 22:17
O definícii križovatky nemožno polemizovať tú určuje § 3 ods. 2, písmeno j zákona č. 8/2009 Z.z., kde sa uvádza "križovatkou je miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú". Zároveň Viedenský dohovor o cestnej premávke, ktorý je nadradený národnému zákonu definuje križovatku ako "križovatka znamená každé úrovňové kríženie, spojenie nebo rozvetvenie ciest, vrátane miest tvorených takýmto krížením, spojením alebo rozvetvením"( preklad s českej verzie). O tom či v predmetnom prípade končí dopravné obmedzenie pri bočnom vchode do cintorína možno polemizovať, pretože aj keď nie je nikde určené akú dĺžku má mať komunikácia, aby sme mohli hovoriť o križovatke, predsa v tomto prípade sa mi to javí ako vjazd, pretože kvázi spevnená komunikácia nikam nevedie a nepokračuje ani v podobe lesnej cesty. Zároveň je podstatné ako je miesto zadefinované v pasporte miestnych komunikácii, ktorý vedie správca cesty. Podstatné je, že obmedzenie platí vo vrchnej časti, kde došlo k viacerým nehodám. K meraniu rýchlosti jazdy a k vedomostiam iných sa nevyjadrujem. Názor na Bratislavskú si môže odvodiť každý sám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-21 22:34
Takže keď nemožno polemizovať tak ten vjazd je križovatka. Ja nemám ako vedieť kam tá cesta vedie . Mne sa tam jednoducho sprava pripája nejaká komunikácia. Teda je ako som napísal. 40 platí po ten "vjazd na cintorín". Či si mám chodiť po passport ku správcovi komunikácií aby som vedel ako má ktorú cestu zadefinovanú? ;-)

A ako je to teda s tou brtislavskou? Každý si má urobiť názor sám? To ako ja si myslím tak a ten inak tak budeme každý posvojom? :sad:
A prečo zmizlo to označenie ukončenia 70tky?
Presne preto aby to nebolo jednoznačné a ľahšie sa vyberalo na pokuty. Iný zmysel v tom nevidím.
Osobne mám v poslednej dobe viac pozitívnych skúseností s pomáhačmi ako tých zlých tak si to hádam nepokašlú. Je vidieť že sa tam začínajú dostávať aj normálny ľudia. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Andrej 2014-02-22 18:41
Ja som napísal svoj názor a nikomu nebránim mať iný. Ak by bol priestupok riešený v objasňovaní, určite by bolo smerodajné stanovisko vlastníka alebo správcu cesty. Nemôže sa rozhodovať na základe , čo sa niekomu zdá, ale na základe relevantných stanovísk príslušných orgánov. Vzhľadom na množstvo a rozdielny charakter napojení sa k Bratislavskej adekvátne môže vyjadriť len vlastník komunikácie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Mikimajky 2014-02-22 20:02
Veď v pohode. Neberiem ti tvoj názor. Nemusíme mať rovnaký. Hlavne ak sú zákony tak komplikované a neprehľadné. Ale odpoveď je hodná hovorcu ,alebo politika.
Povedal si toho dosť a vlastne nič. :D
Dávam ti za ňu +.
Každopádne je choré ak zákon definuje čo je križovatka (myslím že dostatočne) a v prípade rozporu bude brané to čo má niekto niekde napísané;) Takže ak je u správcu cesty zapísaný výjazd z môjho dvora ako dialnica tak bez známky nesmiem z domu ani vyjsť. :sad:
Znova sa spýtam. Prečo bolo odstránené to ukončenie 70tky?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-02-12 10:57
No skús sa s nimi potom hádať. ;-)
Nešiel som tade dávno tak neviem ako to tam vyzerá. Ale hneď o 50metrov dalej máš taký istý odbočovací pruh .
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-02-12 12:22
Tak ja som toho istého názoru - radšej pôjdem pomaly než sa hádať - to, že 70 platí po čerpaciu stanicu to písal Andrej v blogu tu na stránke. Tým Turancarom sa to asi zmení, len v zákone sa asi nedozviem kedy je cesta platná keďže ešte Turancar nie je dostavaný resp. bežný občan nemá čas si to zisťovať a riešiť to.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Mikimajky 2014-02-12 12:41
Podľa zákona sa platnosť značky končí na vzdialenejšej hranici najbližšej križovatky. Ide o to čo všetko sa dá považovať za križovatku.
Keď jeden policajt tvrdí že križovatka ja aj miesto výjazdu z dvora ak je stavebne usporiadané a iný že nie. potom si vyber. Ja už priebežne od turancaru idem s plynom dolu. Tých 4-5 sekúnd čo prídem neskôr na kruhový mi za stojí za mojich 60€ :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # dlhy 2014-02-13 09:31
Styridsiatka v danom mieste je nezmysel.
Je to hlupa reakcia na jednu tragicku dopravnu nehodu.
Pre sialenu jazdu nejakeho idiota boli nasledne nezmyselne (a populisticky) obmedzeni vsetci ostatni. Navyse, k obmedzeniu rychlosti na 40km/h prislo v case, ked v obci platila sestdesiatka. Vtedy bol rozdiel 20 km/h a teda podstatny. Po znizeni na patdesiatku je ta znacka uplny nezmysel.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # marian 2014-02-13 13:13
Jeden zmysel ma - vyberat pokuty
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Nataly 2014-02-13 20:09
No podla toho, kolkokrat tam uz museli vymienat to zlte zabradlie, to az take zbytocne nebude. Bolo tam uz viacero nehod, nastastie nie tak tragickych ako ta s kocikom. Je to problematicky usek.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # noro 2014-03-01 00:02
A kolko casu clovek ziska, ked pojde taky kratky usek o 10 km/h rychlejsie?
Ludia co sa nahanaju v meste, by si mali uvedomit, ze na tom nic neziskaju - minuta hore-dole, ved nejde o zivot.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Mikimajky 2014-02-13 20:39
Úsek je celkom vporiadku. Problematický sú vodiči. Ten kúsok tam je celkom prehľadný a v pohode zvládnuteľný teda ak sa tadial nevalí nejaký rýchlik. :-x
Jazdím tade roky a zatial som ani raz nezaregistroval najmenší problém.
Lenže pokiaľ budú na cestách somári tak sa budú musieť montovať zábradlia a zvodidlá a obmedzenia rýchlosti aj na inak bezpečných a pohodlných úsekoch našich ciest. :(
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # HF 2014-04-29 08:49
Pre Andreja dávam do pozornosti.
http://auto.sme.sk/c/7074211/znacka-upozornujuca-na-rychlostne-obmedzenie-nemeni-rychlost.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-04-29 09:25
V tom článku majú neaktuálnu foto - keďže je zo StreetView. Ako sme písali - 40 platí po križovatku a potom je osadená znovu za zátačkou a platí podľa vyjadrenia správcu komunikácie po ČS.

Mínusky mi môžete dávať dôležité je vyjadrenie KR PZ a správcu komunikácie :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Verla 2017-11-09 07:42
Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with
SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good results. If you know of any please share. Many thanks!


My page; https://www.viagrapascherfr.com/viagra-feminin-achat-internet/: https://www.viagrapascherfr.com/viagra-feminin-achat-internet/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť