Predĺženie pruhu pre ľavé odbočenie - Wilsonovo nábrežie

Blog o doprave s Andrejom Sitkeyom

Máte otázky k téme doprava? Píšte na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

(Odpovede na otázky uverejníme každý týždeň spolu s novým článkom.)

Každoročne predkladám niekoľko návrhov na zlepšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na komunikáciách v meste Nitra. Navrhované riešenia nie sú finančne náročné a vyžadujú si minimálne zábery cestnej zelene alebo stavebné úpravy. Postupne ich predstavím spolu s krátkym popisom doplneným situáciou. Začnem so zmenou organizácie dopravy na križovatke Wilsonovo nábrežie – cesta I/64 – Tr. A. Hlinku. Na predmetnej križovatke navrhujem realizovať predĺženie samostatného pruhu pre ľavé odbočenie na miestnej komunikácii Wilsonovo nábrežie. Realizácia navrhovaného riešenia je potrebná z nasledovných dôvodov:
- v súčasnosti je dĺžka ľavého odbočovacieho pruhu nedostatočná, čo sa prejavuje najmä v popoludňajšej dopravnej špičke.
- predĺženie odbočovacieho pruhu zvýši plynulosť cestnej premávky v smere na MK Chalúpkova v smere k OC Mlyny. Z dôvodu nedostatočnej dĺžky odbočovacieho pruhu a krátkeho signálu „voľno“, na predmetnej komunikácii dochádza k javu, kedy vľavo odbočujúce vozidlá bránia plynulému prejazdu vozidiel v priamom smere.
- Wilsonovo nábrežie je v predmetnom úseku súčasťou vnútorného dopravného okruhu.

Návrh riešenia v PDF súbore

Predĺženie pruhu pre ľavé odbočenie  - Wilsonovo nábrežie

Predĺženie odbočovacieho pruhu si vyžaduje:
- stavebnú úpravu cca. 50 m2.
- prekládku stĺpu verejného osvetlenia.
- prekládku dopravnej značky C 25.

Realizáciou stavebnej úpravy cesty dosiahneme predĺženie ľavého odbočenia o cca. 22 m.

Fotogaléria

Zdroj: autor Andrej Sitkey, fotografie Nitralive.skKomentáre  

+2 # johnnysp29 2011-05-16 12:41
Ja osobne sa tejto križovatke vyhýbam. Ak chcem cez deň odbočiť doľava tak to trvá niekedy aj tri zelené, pretože treba dávať prednosť autám, ktoré idú oproti. Rýchlejšie je ísť rovno, otočiť sa na kruhovom pri mlynoch a potom odbočiť doprava.
Otázka na uváženie: Nebolo by lepšie odbočenie doľava nahradiť priamym smerom?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Butko 2011-05-16 13:48
presne, mozno to chce len trocha pozmenit signalizaciu a bolo by po vsem...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Bender 2011-05-16 16:23
presne tak to robim aj ja
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # Andrej 2011-05-16 16:26
Ešte niekoľko viet. Skutočne signál voľno je tu pre ľavé odbočenie veľmi krátky. Problémom je, že na križovatke riadenej svetelnou signalizáciou je časť konštantný a prerozdeľuje sa medzi jednotlivé smery. Na tejto križovatke je najmenšia záťaž práve na Wilsonovom nábreží. Preto ten krátky čas. v súčasnosti je ľavé odbočenie potrebné, pretože na susednej križovatke pri Tescu je odbočenie vľavo zrušené a tak z centra mesta by sa napr. na BB muselo ísť cez Zobor. Možno iná situácia nastane po spustení mosta, kedy sa bude dať priamo dostať na Chrenovú I resp. využiť ľavé odbočenie na križovatke Slančíkova - Tr. A. Hlinku. Ešte k tomu priamemu smeru. Jedna križovatka by bola vozidlom zaťažená 2 x, raz pri priamom prejazde a druhý raz pri odbočení vpravo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Nephilim 2011-05-16 16:47
Predĺženie odbáčacieho pruhu isto pomôže. Síce sa nevyrieši čakacia doba, ale aspoň trochu odbúra stres.

Už sa tešíme na nový Chrenovský most. To by mohlo podstatne zmeniť situáciu k lepšiemu. Myslím, že Andrej nado mnou to popisuje úplne presne. Palec hore.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Palino 2011-05-16 23:07
Toto predĺženie ľavého odbočenia určite niečo pomôže, je priam nevyhnutné.
Časové signály križovatiek sa budú upravovať až budúci rok. V septembri bude spustený južný obchvat, potom sa bude sledovať vývoj situácie a po zhodnotení sa upraví signálny plán.
Ešte bude nevyhnutná úprava križovatky Slančíkovej - Tr. A. Hlinku. V súčasnosti sú tam dva pruhy (odbočovací vľavo, druhý je rovno a vpravo). Bude treba rozšíriť o jeden pruh, aby bol ľavý odbočovací, pruh rovno na Akademickú a pruh vpravo do mesta.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Palino 2011-05-16 23:08
Som rád, že pán Sitkey pomáha riešiť situáciu v doprave, či už je to tu v meste, alebo aj v súvislosti s výstavbou R1. Len tak ďalej :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť