Obchvat Nitry a jeho problémy

Blog o doprave s Andrejom Sitkeyom

Máte otázky k téme doprava? Píšte na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

(Odpovede na otázky uverejníme každý týždeň spolu s novým článkom.)

V súčasnosti intenzívne prebieha výstavba rýchlostnej cesty R 1, ktorej súčasťou bude tzv. juhovýchodný obchvat mesta Nitry. Na trase sa nachádzajú 3 mimoúrovňové križovatky - Lehota, Čermáň a Selenec. Práve tieto križovatky môžu byť najslabšími článkom obchvatu mesta a zdrojom problémov dopravy v budúcnosti. Posunutie križovatky Lehota spôsobilo, stratu priameho napojenia Lehoty na rýchlostnú cestu. V rámci výstavby rýchlostnej cesty má byť zrušené napojenie cesty III/51311 Nitra – Lehota. Výsledkom bude zvýšenie intenzity dopravy na Kyneku a v Mlynárciach. Ďalším problematickým bodom bude križovatka Čermáň - spojenie rýchlostnej cesty s cestou II/562 Nitra - Šala. Predmetná križovatka bude zabezpečovať napojenie centra mesta Nitra a smeru od Nových Zámkov. Okrem samotného napojenia R 1 na cestu II. triedy, bude problémom Cabajská ulica, ktorá svojimi parametrami nebude vyhovovať rapídnemu zvýšeniu intenzity cestnej premávky. Rovnako nebude vyhovovať križovatka Cabajská – Novozámocká v súčasnosti fungujúca na hranici svojich kapacitných možností. Okrem uvedeného bude potrebné riešiť bezpečnosť cestnej premávky na miestnych komunikáciách Dolnočermánska a Železničiarska, ktoré tvoria spojnicu cesty II. triedy s Klokočinou a Čermáňom.

>>>Všetko o južnom obchvate Nitry<<<

>>>Diskusiu k téme nájdete v našom Diskusnom fóre<<<

Poslednou možnosťou napojenia mesta Nitra na rýchlostnú cestu R 1 bude križovatka Selenec. Na tejto križovatke sa podľa plánu mal mimoúrovňovo napojiť diaľničný privádzač spájajúci rýchlostnú cestu s cestou I/65 Nitra – Zlaté Moravce. Výstavba privádzača Selenec je plánovaná ako samostatná stavba realizovaná mimo projektu PPP. Vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov sa však realizovať zatiaľ nebude. Alternatívnym riešením je napojenie rýchlostnej cesty okružnou križovatkou na cestu I/51 Nitra – Levice. V predchádzajúcich riadkoch som prezentoval svoj pohľad na vec, ale ak je len s časti správny kladiem si otázku: Pomôže obchvat mestu Nitra alebo umožní len ponáhľajúcim „Blavákom“ dostať sa rýchlejšie na svoje chalupy?

V ďalších príspevkoch sa budem podrobnejšie venovať spomenutým problémom a ich riešeniu.

Zdroj: autor Andrej Sitkey, foto Nitralive.skKomentáre  

+1 # Butko 2011-04-11 12:29
pekne a výstižne zhrnuté, teším sa na dalšie príspevky
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # sasho 2011-04-11 17:20
Tesim sa na dalsie pokracovanie a dufam ze bude o nieco rozsiahlejsie ako toto. :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Vlado 2011-04-15 10:34
Priame napojenie Lehoty už neprešlo pri územnom, lebo rýchlostná cesta sa nemôže napájať na cestu 2.triedy. Hoci na Čermáni je to detto, tam to má byť dočasné a po napojení sa obchvatu Krškán zrušené. No s tým napojením Selenec to je šok, vlastne do mesta Nitra zostane len jeden poriadny vstup a to je ten starý pod Zoborom.
To, že sa nerobí nič na Cabajskej, to je katastrofa aj ten "dočasný" výjazd z križovatky Čermáň na Cabajskú si koleduje o dopravné kolapsy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2011-04-15 12:21
Budem sa zasa opakovať, ale tu na Nitralive toto riešime odkedy sme prvý krát videli plán JO Nitry. Je to len prejazd Nitrou a nie poriadny obchvat mesta.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Vlado 2011-04-15 15:55
Však sa na túto tému už toľko nadiskutovalo, napozerali sa plány, boli petície, jednania a pod,,ale vždy som bol presvedčený, že privádzač Selenec je v tomto balíku. Vždy sa o tom hovorilo, že mesto má nárok na 2 vjazdy,alebo privádzače, takže ako je to možné, že to nie je súčasť PPP! Veď križovatka Čermáň nie je oficiálny vjazd. Aj som sa čudoval, že sa na výjazde z Nitry do ZM nič nedeje. Takže ak je to pravda, tak sa to potvrdilo na 100%, že sa nejedná o JO Nitry, ale R1 pre BA do BB. Takže treba aj zmeniť titulok nie Južný obchvat Nitry ale budovanie R1 do BB pri Nitre.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť